[verzia pre mobil]
TK KBS

Dnes je pondelok 15. 08. 2022   Meniny má Marcela      Pošlite tip TK KBS [RSS][Email][Mobile][Twitter][Instagram][Facebook] Vyhľadávanie

Home Najnovšie Domáce Zahraničné Foto Video Audio Press

  Kalendár správ
<<  august  >>
poutstštpisone
1234567
891011121314
15161718192021
22232425262728
293031    

  Život Cirkvi
Program biskupov
Pozvánky na akcie
Programové tipy
Podcast:
Google|Apple|Spotify

  Sekretariát KBS
Konferencie KBS
Synoda
Pôstna polievka
Zamyslenia KBS
Financovanie Cirkvi

  Pápež František
Životopis
Generálne audiencie
Anjel Pána [audio]
Urbi et Orbi
Aktivity
Ranné homílie

Príhovor Benedikta XVI. pred modlitbou Anjel Pána
P:3, 25. 10. 2009 16:19, ZAH

Vatikán (25. októbra, RV) – Príhovor Benedikta XVI. pred modlitbou Anjel Pána, ktorý predniesol na Námestí sv. Petra v nedeľu 25. októbra 2009:

„Drahí bratia a sestry! Pred malou chvíľou sa svätou omšou v Bazilike svätého Petra ukončilo II. osobitné zasadnutie Synody biskupov pre Afriku. Tri týždne modlitieb a vzájomného počúvania, aby sa spoznalo to, čo Duch Svätý hovorí Cirkvi, ktorá žije na Africkom kontinente, ale v tej istej chvíli aj univerzálnej Cirkvi. Synodálni Otcovia, ktorí prišli zo všetkých Afrických krajín, predstavili duchovné bohatstvo miestnych Cirkví. Spoločne sme zdieľali ich radosť z dynamizmu kresťanských komunít, ktoré naďalej rastú tak v kvantite ako aj kvalite.

Sme Bohu vďační za misijný rozvoj, ktorý našiel úrodnú pôdu v mnohých diecézach a ktorý sa prejavuje v posielaní misionárov do iných afrických krajín a na rozličné kontinenty. Osobitný význam sa dal rodine, ktorá aj v Afrike tvorí základnú bunku spoločnosti, ale ktorá je v dnešnej dobe ohrozovaná ideologickými prúdmi, ktoré často vychádzajú z extrémizmu. Čo potom povedať o mladých, ktorí sú vystavení takémuto tlaku, ovplyvnení myšlienkovými ideálmi a postojmi, ktoré sú v kontraste s ľudskými a kresťanskými hodnotami afrických ľudí? Samozrejme, že na Synode vystúpili na povrch aktuálne problémy Afriky a veľká potreba zmierenia, spravodlivosti a pokoja. Práve na toto Cirkev odpovedá tým, že nanovo a s novým odhodlaním predkladá ohlasovanie evanjelia a aktivity na podporu ľudského rozvoja.

Živená Božím slovom a Eucharistiou sa usiluje pracovať na tom, aby nebol nik pozbavený základných životných potrieb a aby všetci mohli dosiahnuť dôstojnosť, ktorá prináleží ľudskej osobe.

Pamätajúc na svoju apoštolskú cestu do Kamerunu a Angoly, ktorú som uskutočnil v marci tohto roku, a ktorej cieľom bolo tiež podporiť bezprostrednú prípravu druhej osobitnej Synody biskupov pre Afriku, túžim sa dnes obrátiť na všetky Africké národy, osobitne na tie, ktoré zdieľajú kresťanskú vieru, tým, že im odovzdávam Záverečné posolstvo tejto osobitnej Synody. Je to posolstvo, ktoré pochádza z Ríma, z miesta, kde sídli Nástupca apoštola Petra, ktorý predsedá celému univerzálnemu spoločenstvu, ale v rovnakom zmysle sa môže povedať, že toto Posolstvo má svoj pôvod v Afrike, pretože zhŕňa jej skúsenosti, očakávania a projekty a teraz sa vracia do Afriky, prinášajúc bohatú skúsenosť hlbokého spoločenstva v Duchu Svätom. Drahí bratia a sestry z Afriky, ktorí ma počúvate! Osobitným spôsobom zverujem do vašich modlitieb ovocie práce synodálnych Otcov, a povzbudzujem vás slovami Pána Ježiša: buďte soľou a svetlom v milovanej africkej zemi.

Vo chvíli keď sa končí táto Synoda chcem pripomenúť, že na budúci rok sa pripravuje osobitné zasadnutie Synody biskupov pre Blízky východ. Počas mojej návštevy Cypru s radosťou podpíšem Instrumentum laboris tohto zasadania. Ďakujme Pánovi za to, že nikdy neprestáva budovať spoločenstvo Cirkvi a s dôverou prosme o materský príhovor Panny Márie.“

( TK KBS, RV js; dj ) 20091025008   |   Upozorniť na chybu v správe |

[naspäť]

  Kontakty


Kонтакти для духовної допомоги та підтримки


  Top témy
Všetky

Pápež František v Kanade

Stretnutie mládeže T22

Vojna na Ukrajine

Synoda 2021-23

Rok Amoris Laetitia
Koronavírus