[verzia pre mobil]
TK KBS

Dnes je pondelok 15. 08. 2022   Meniny má Marcela      Pošlite tip TK KBS [RSS][Email][Mobile][Twitter][Instagram][Facebook] Vyhľadávanie

Home Najnovšie Domáce Zahraničné Foto Video Audio Press

  Kalendár správ
<<  august  >>
poutstštpisone
1234567
891011121314
15161718192021
22232425262728
293031    

  Život Cirkvi
Program biskupov
Pozvánky na akcie
Programové tipy
Podcast:
Google|Apple|Spotify

  Sekretariát KBS
Konferencie KBS
Synoda
Pôstna polievka
Zamyslenia KBS
Financovanie Cirkvi

  Pápež František
Životopis
Generálne audiencie
Anjel Pána [audio]
Urbi et Orbi
Aktivity
Ranné homílie

Synoda pre Afriku odhlasovala záverečné návrhy
P:3, 25. 10. 2009 08:28, ZAH

Vatikán (24. októbra, RV) - Delegáti Biskupskej synody pre Afriku sa v sobotu dopoludnia za účasti Svätého Otca naposledy stretli v pléne Synodálnej auly vo Vatikáne. Počas 20. generálnej kongregácie odhlasovali záverečný zoznam 57 návrhov, určených Svätému Otcovi ako podnety pre vypracovanie posynodálneho dokumentu. Okrem ústrednej témy synody, ktorou je zmierenie, spravodlivosť a pokoj, sa návrhy týkajú tiež otázok vzťahu k iným náboženstvám, ďalej pastoračných tém, medzi ktorými je napr. „Eucharistia ako zdroj spoločenstva a zmierenia“, či otázky katechézy alebo úloha jednotlivých zložiek Cirkvi od laikov až po kňazov. Zoznam však obsahuje aj politické a sociálne témy ako obchodovanie so zbraňami, náboženská sloboda, problém odchodu domácej inteligencie do cudziny, globalizácia, medzinárodná pomoc, ochrana prírodných zdrojov, migrácia, práva žien, ochrana a rozvoj detí a mládeže, boj proti epidémiám, zaobchádzanie so zajatcami. Medzi návrhmi sa s číslom 55 nachádza aj požiadavka všeobecného zákazu trestu smrti.

Na pozvanie Svätého Otca sa po skončení záverečnej 20. generálnej kongregácie synodálni otcovia zúčastnili na spoločnom agapé v priestoroch Auly Pavla VI., pri ktorom Benedikt XVI. oznámil menovanie nového predsedu Pápežskej rady pre spravodlivosť a pokoj, ktorým sa stal kardinál Peter Kodwo Appiah Turkson z Ghany. Jeden z predsedajúcich delegátov synody, kardinál Théodore-Adrien Sarr, počas spoločného obeda predniesol slová poďakovania Svätému Otcovi za jeho podiel na uskutočnení synody.

Krátko po poludní sa konala posledná tlačová konferencia Synody. Definitívnym záverom II. špeciálneho zasadnutia Synody biskupov pre Afriku bude nedeľná slávnostná svätá omša v Bazilike sv. Petra za účasti delegátov synody, ktorej bude predsedať Benedikt XVI. Jej začiatok je plánovaný na 10. hodinu.

( TK KBS, RV jb; dj ) 20091025005   |   Upozorniť na chybu v správe |

[naspäť]

  Kontakty


Kонтакти для духовної допомоги та підтримки


  Top témy
Všetky

Pápež František v Kanade

Stretnutie mládeže T22

Vojna na Ukrajine

Synoda 2021-23

Rok Amoris Laetitia
Koronavírus