[verzia pre mobil]
TK KBS

Dnes je pondelok 15. 08. 2022   Meniny má Marcela      Pošlite tip TK KBS [RSS][Email][Mobile][Twitter][Instagram][Facebook] Vyhľadávanie

Home Najnovšie Domáce Zahraničné Foto Video Audio Press

  Kalendár správ
<<  august  >>
poutstštpisone
1234567
891011121314
15161718192021
22232425262728
293031    

  Život Cirkvi
Program biskupov
Pozvánky na akcie
Programové tipy
Podcast:
Google|Apple|Spotify

  Sekretariát KBS
Konferencie KBS
Synoda
Pôstna polievka
Zamyslenia KBS
Financovanie Cirkvi

  Pápež František
Životopis
Generálne audiencie
Anjel Pána [audio]
Urbi et Orbi
Aktivity
Ranné homílie

List solidarity s vojnou zmietanými oblasťami Afriky
P:3, 21. 10. 2009 16:13, ZAH

Vatikán (21. októbra, RV) - Prinášame text listu synodálnych otcov, ktorý bol prečítaný v pléne na úvod 17. generálnej kongregácie II. špeciálneho zasadnutia Synody biskupov pre Afriku:

20. októbra 2009

Predsedom biskupských konferencií Sudánu, Ugandy, Čadu, Demokratickej republiky Kongo a Stredoafrickej Republiky

My, synodálni otcovia, zídení na druhej biskupskej synode pre Afriku, sme s hlbokým zármutkom zobrali na vedomie, že v diecézach regiónu Veľkých Jazier pretrvávajú bojové akcie, ktoré sú zdrojom deštrukcie, násilia a smrti nevinného obyvateľstva. Pre záchranu vlastného života státisíce osôb boli donútené opustiť domov a uchýliť sa do susedných krajín v extrémne neistých podmienkach. Potom nechýbajú znepokojujúce fenomény detských vojakov, sirôt, vojnových invalidov a osôb s veľkými problémami telesného a duševného zdravia. Zoči-voči takej dramatickej situácii, my, synodálni otcovia, zjednotení so Svätým otcom, vyjadrujeme čo najživšiu bratskú jednotu s biskupmi diecéz znášajúcich toľkú neľudskosť a utrpenie nevinného obyvateľstva. Súčasne sa obraciame na všetky strany s naliehavou prosbou, aby reč zbraní bola nahradená dialógom a mierovým rokovaním. Dialógom, so vzájomným rešpektovaním sa a v pokoji možno vyriešiť všetky problémy. Vojna naopak všetko komplikuje a zvlášť robí z bratov úhlavných nepriateľov.

Posilnení Duchom Svätým, Duchom vzkrieseného Krista, my, synodálni otcovia zdôrazňujeme posvätnú hodnotu každého ľudského života. Príkaz „Nezabiješ“ nepatrí len do Dekalógu, zjavenie Boha, zhrnuté v Biblii je totiž zákon zapísaný do srdca každého človeka, ktorý prichádza na tento svet. Nie je dovolené zabíjať nevinných pre nejaké sociálne, politické, etnické, rasové či náboženské dôvody. Krv nevinných volá o pomstu pred Bohom, ktorý skôr či neskôr musí súdiť tých, ktorí si poškvrnili ruky krvou Božích vyvolených.

Uvažujúc o zmierení, spravodlivosti a pokoji, úpenlivo prosíme - na príhovor všetkých tých svätých, ktorí sa narodili v Afrike - o dar pokoja. Aby bola nastolená spravodlivosť tam, kde je hrubo porušovaná a aby srdcia boli otvorené pre milosť zmierenia s Bohom už v blízkej budúcnosti. Nielen v oblasti Veľkých Jazier, ale v celej Afrike. Zverujeme naše obety a úpenlivé volanie pod ochranu Preblahoslavenej Panny Márie, Panej Afriky a Matky všetkých trpiacich.

Predsedajúci delegáti

Generálny sekretár( TK KBS, RV; dj ) 20091021013   |   Upozorniť na chybu v správe |

[naspäť]

  Kontakty


Kонтакти для духовної допомоги та підтримки


  Top témy
Všetky

Pápež František v Kanade

Stretnutie mládeže T22

Vojna na Ukrajine

Synoda 2021-23

Rok Amoris Laetitia
Koronavírus