[verzia pre mobil]
TK KBS

Dnes je sobota 20. 04. 2024   Meniny má Marcel      Pošlite tip TK KBS [RSS][Email][Mobile][Twitter][Instagram][Threads][Facebook] Vyhľadávanie

Home Najnovšie Domáce Zahraničné Foto Video Audio Press

  Kalendár správ
<<  apríl  >>
poutstštpisone
1234567
891011121314
15161718192021
22232425262728
2930     

  Život Cirkvi
Program biskupov
Pozvánky na akcie
Programové tipy
Podcast:
Google|Apple|Spotify

  Sekretariát KBS
Konferencie KBS
Synoda
Zamyslenia KBS
Financovanie Cirkvi

  Pápež František
Životopis
Generálne audiencie
Anjel Pána [audio]
Urbi et Orbi
Aktivity
Ranné homílie

Synoda pre Afriku (3, 4): ekumenizmus, pokračovanie diskusie
P:3, 07. 10. 2009 17:31, ZAH

Vatikán (7. októbra, RV) - Na utorkovom 3. zasadnutí synody, ktoré malo najmä ekumenický charakter vďaka príspevku etiópskeho pravoslávneho patriarchu Abunu Paulusa a následného príhovoru Benedikta XVI., sa tiež hlasovalo o personálnom obsadení výboru pre prípravu posolstva. V diskusii potom vystúpilo viacero delegátov, ako prvý kardinál Sodano ako hlava kardinálskeho kolégia a po ňom niekoľko afrických delegátov. Tuniský biskup Lahham nastolil problém vzťahov s islamom a priblížil situáciu kresťanov v severnej Afrike, ktorých vzťah k islamu sa veľmi líši od situácie v subsaharskej Afrike či v Európe.

Včerajšia večerná 4. generálna kongregácia pokračovala v diskusii pod vedením juhoafrického kardinála Napiera. Vystúpilo viacero delegátov, medzi nimi aj kardinál Walter Kasper, predseda Pápežskej rady na podporu jednoty kresťanov, ktorý upozornil na to, že „paralelne s rastom Cirkvi v Afrike rastie a prehlbuje sa roztrieštenosť medzi kresťanmi“. Podľa jeho slov, historickými koreňmi tejto skutočnosti je to, že Afrika prijala vieru súčasne z viacerých strán rozdeleného kresťanstva. V súčasnosti rastú nové rozdelenia, ktoré sa spájajú najmä s nezávislými charizmatickými a turíčnymi spoločenstvami. V tejto súvislosti je podľa kardinála Kaspera potrebné položiť si otázku: „Prečo toľko kresťanov opúšťa našu Cirkev? Čo im u nás chýba, keď hľadajú inde?“ Kardinál ponúkol viacero usmernení do budúcnosti, medzi nimi aj väčší dôraz na budovanie ekumenických vzťahov s pravoslávím, ale tiež s evanjelikálnymi, charizmatickými a turíčnymi hnutiami v africkom prostredí.

16 ďalších delegátov, prevažne Afričanov, sa dotklo tém ako vojna a násilie (arcibiskup Rusengo z konžského Bukawu), dialóg rozdielnych afrických kultúr (maronitský biskup François Eid z Egypta), destabilizácie rodín a oslabovanie sociálnych vzťahov (arcibiskup Ntamwana z Burundi), nedostatky s plnením spravodlivosti uprostred samotnej cirkvi pokiaľ ide o mzdy zamestnancov a znevýhodňovanie žien (biskup Munyanyi zo Zimbabwe) alebo problémov vzájomného vzťahu laikov a hierarchie (biskup Wüstenberg z Južnej Afriky). O celoafrickom probléme migrácie hovoril biskup Martinelli z líbyjského Tripolisu. Viacero príspevkov sa zaoberalo otázkami zmierenia, urovnania konfliktov a evanjeliovej motivácie budovania pokoja.

( TK KBS, RV jb; dj ) 20091007030   |   Upozorniť na chybu v správe |

[naspäť]