[verzia pre mobil]
TK KBS

Dnes je pondelok 15. 08. 2022   Meniny má Marcela      Pošlite tip TK KBS [RSS][Email][Mobile][Twitter][Instagram][Facebook] Vyhľadávanie

Home Najnovšie Domáce Zahraničné Foto Video Audio Press

  Kalendár správ
<<  august  >>
poutstštpisone
1234567
891011121314
15161718192021
22232425262728
293031    

  Život Cirkvi
Program biskupov
Pozvánky na akcie
Programové tipy
Podcast:
Google|Apple|Spotify

  Sekretariát KBS
Konferencie KBS
Synoda
Pôstna polievka
Zamyslenia KBS
Financovanie Cirkvi

  Pápež František
Životopis
Generálne audiencie
Anjel Pána [audio]
Urbi et Orbi
Aktivity
Ranné homílie

Posolstvo Benedikta XVI. mladým: „Vy ste nádej Cirkvi!“
P:3, 28. 09. 2009 12:18, ZAH

Česká republika (28. september) – Po svätej omši pri Celonárodnej slávnosti sv. Václava v Starej Boleslavi Benedikt XVI. odovzdal svoje osobitné posolstvo mladým:

„Milí mladí priatelia!

Na záver tejto slávnosti sa obraciam priamo na vás a predovšetkým vás úprimne pozdravujem. Prišli ste sem v hojnom počte z celej republiky aj zo susedných krajín, utáborili ste sa tu včera večer a prenocovali ste v stanoch, čo bola pre vás skúsenosť viery a bratstva. Ďakujem vám za vašu prítomnosť, cítim z nej nadšenie a veľkorysosť, ktoré sú tak vlastné mladým. S vami sa aj pápež cíti mladý! Osobitne by som sa rád poďakoval vášmu zástupcovi za jeho slová.

Drahí priatelia, nie je ťažké skonštatovať, že v každom mladom človeku je túžba po šťastí, ktorá je občas zmiešaná s pocitom nepokoja. Túžba, ktorú však dnešná konzumná spoločnosť často využíva spôsobom, ktorý je falošný a prináša odcudzenie. Je potrebné brať vážne túto túžbu po šťastí, ktorá si vyžaduje skutočnú a vyčerpávajúcu odpoveď. Veď práve vo vašom veku sa uskutočňujú prvé veľké rozhodnutia, ktoré sú schopné nasmerovať život k dobru alebo k zlu. Žiaľ, je však nemálo vašich vrstovníkov, ktorí sa dávajú zlákať klamnými vidinami umelých rajov, v dôsledku čoho sa ocitajú v smutnej osamelosti. Je však aj veľa chlapcov a dievčat, ktorí - ako povedal váš zástupca - chcú premeniť náuku na skutky, aby tak dali svojmu životu plný zmysel. Chcem vám všetkým ponúknuť príklad svätého Augustína, ktorý hovorieval, že srdce každého človeka je nespokojné, kým nenájde to, čo skutočné hľadá. A on objavil, že len Ježiš Kristus je uspokojivou odpoveďou na jeho túžbu a túžbu každého človeka po šťastnom, zmysluplnom a hodnotnom živote (porov. Vyznania I., 1,1)

Podobne ako to bolo u Augustína, prichádza Pán v ústrety aj každému z vás. Klope na dvere vašej slobody a prosí, aby ste ho prijali ako priateľa. Chce vás urobiť šťastnými, naplniť vás ľudskosťou a dôstojnosťou. Toto je kresťanská viera: stretnutie s Kristom, živou Osobou, ktorá dáva životu nový horizont a tým rozhodujúci smer. A keď sa srdce mladého človeka otvorí Božím plánom, nie je už tak ťažké rozoznať a nasledovať jeho hlas. Pán skutočne volá každého po mene a každému chce zveriť osobitné poslanie v Cirkvi a v spoločnosti. Milí mladí priatelia, buďte si vedomí toho, že krst vás urobil Božími deťmi a údmi jeho tela, teda Cirkvi. Ježiš vás neustále volá, aby ste boli jeho učeníkmi a svedkami. Mnohých z vás povoláva do manželstva a príprava na túto sviatosť je skutočnou cestou povolania. Berte teda vážne toto Božie povolanie založiť kresťanskú rodinu a vaša mladosť nech je obdobím zodpovedného budovania vašej budúcnosti. Spoločnosť potrebuje kresťanské rodiny, sväté rodiny!

Ak vás Pán volá, aby ste ho nasledovali v služobnom kňazstve alebo v zasvätenom živote, nezdráhajte sa odpovedať na jeho pozvanie. Osobitne v tomto Kňazskom roku sa obraciam na vás, mladí: buďte pozorní na Ježišovo volanie a pripravení ponúknuť svoj život do služby Bohu a jeho ľudu. Cirkev, aj v tejto krajine, potrebuje mnohých a svätých kňazov a osoby úplne zasvätené službe Kristovi, Nádeji sveta.

Nádej! Toto slovo, ku ktorému sa často vraciam, sa dobre spája s mladosťou. Vy, milí mladí, ste nádejou Cirkvi! Ona očakáva, že sa stanete poslami nádeje, ako to bolo aj vlani v Austrálii na Svetových dňoch mládeže, veľkom prejave viery mladých, ktoré som mohol osobne prežívať a na ktorých sa zúčastnili aj niektorí z vás. Oveľa viac vás bude môcť prísť do Madridu v auguste 2011. Už teraz vás pozývam na toto veľké stretnutie mladých s Kristom v Cirkvi.

Drahí priatelia, ešte raz vám ďakujem za to, že ste prišli a tiež za váš dar: knihu s fotografiami, ktoré hovoria o živote mládeže vo vašich diecézach. Rovnako vám ďakujem za dôkaz vašej solidarity s mládežou v Afrike, ktorý ste mi odovzdali. Pápež vás žiada, aby ste svoju vieru prežívali s radosťou a nadšením, aby ste rástli v jednote medzi sebou navzájom a s Kristom, aby ste sa modlili a boli vytrvalí v prijímaní sviatostí, najmä Eucharistie a Sviatosti zmierenia, aby ste dbali o svoje kresťanské formovanie a aby ste boli poslušní voči učeniu vašich pastierov. Na tejto ceste nech vás sprevádza sv. Václav svojim príkladom a svojím príhovorom a nech vás vždy ochraňuje Panna Mária, Ježišova a naša Matka. Všetkých vás s láskou žehnám!“

( TK KBS, RV sg, jb; dj ) 20090928051   |   Upozorniť na chybu v správe |

[naspäť]

  Kontakty


Kонтакти для духовної допомоги та підтримки


  Top témy
Všetky

Pápež František v Kanade

Stretnutie mládeže T22

Vojna na Ukrajine

Synoda 2021-23

Rok Amoris Laetitia
Koronavírus