TK KBS

Dnes je štvrtok 02. 07. 2020   Meniny má Berta       Pošlite tip TK KBS Správy cez: RSS | Email | Mobile | Twitter | Instagram | Facebook | Vyhľadávanie

Home Najnovšie Domáce Zahraničné Foto Video Audio Press

  Kalendár správ
<<  júl  >>
poutstštpisone
  12345
6789101112
13141516171819
20212223242526
2728293031  

  Top témy
Všetky
Koronavírus

  Život Cirkvi
Program biskupov
Pozvánky na akcie
Programové tipy

  Sekretariát KBS
Konferencie KBS
Synoda o rodine
Pôstna polievka
Zamyslenia KBS
Financovanie Cirkvi

  Pápež František
Životopis
Generálne audiencie
Anjel Pána [audio]
Urbi et Orbi
Aktivity
Ranné homílie

Rytmus festivalu Voľnosť na Nevoľnom 2009
P:3, 01. 07. 2009 09:07, DOMJednota mladých v moci Božej, bolo prianie organizátorov približne tisícke účastníkov tohtoročného hudobného festivalu Voľnosť na Nevoľnom, ktorý sa v horskej obci pri Kremnici odohral cez víkend 26. – 27. – 28. júna. V piatkový večer slávil banskobystrický diecézny biskup Mons. Rudolf Baláž spolu s účastníkmi svätú omšu v miestnom Farskom kostole Premenenia Pána.

V homílii im otec biskup v súvislosti s posolstvom podujatia zdôraznil, že Pán je Bohom slobody. Mladých ľudí pozval k dôslednosti, keďže nestačí len prísť na festival do Kremnických vrchov a nadchnúť sa, ale je dôležité aj každodenne rozvíjať vzťah s Bohom.

Hlavnými organizátormi festivalu bolo Spoločenstvo SP, Združenie kresťanských spoločenstiev mládeže a dobrovoľníci z Diecézneho centra mládeže Maják Banskobystrickej diecézy. Mons. Rudolf Baláž sa s mladými stretol aj počas dialógov. Okrem iného ich pozval k svedectvu života, keď uviedol: „Veď tu je Boh! Čo robíš, keď nevieš spolu s ním zabojovať za slobodu?“ Na dialógoch sa zúčastnil aj tajomník diecézneho biskupa Jozef Štrba. On, ako bývalý riaditeľ Diecézneho centra mládeže Maják, odpovedal mladým na skúsenosť, krásu i obetu spojenú s kňazským povolaním. Kňazstvo, podobne ako manželský vzťah, tiež vyžaduje, aby bolo postupne rozvíjané a budované. Na otázku, kde majú mladí hľadať odpovede na životné neistoty, im otec biskup odporučil oprieť sa o spoločenstvo zjednotené s kňazom.

Účastníci si mohli vybrať medzi workshopmi s témami ako Voľný od STRACHU!, Voľný od MINULOSTI! a Voľný od TELESNOSTI! Na festivale sa mladým prihovoril aj kňaz angažovaný v pastorácii mládeže Ján Buc. „Ako uhasiť zapáleného kresťana?“ bol názov workshopu, ktorý viedol Branislav Škripek zo Spoločenstva pri Dóme sv. Martina. Mladí mali možnosť navštíviť workshop, ktorý viedol Daniel Lipšic, poslanec NR SR. Na hudobnom festivale vystúpilo viac ako desiatka slovenských i zahraničných kresťanských hudobných skupín. Organizátori na festival v Nevoľnom pozvali desiatku kňazov, ktorí boli pre účastníkov k dispozícii pre sviatosť zmierenia či rozhovory.

Letný festival Voľnosť na Nevoľnom má už šesťročnú tradíciu. Myšlienka podujatia sa zrodila v spoločenstve mladých dobrovoľníkov takzvaného misijného tímu z Diecézneho centra mládeže v čase, keď pred rokmi navštívili prírodu Kremnických vrchov. „Zorganizovali sme prvý festival a prišlo asi 300 ľudí,“ spomína Július Slovák, člen Spoločenstva SP, ktoré je jedným z organizátorov Voľnosti na Nevoľnom. Motto pre Voľnosť na Nevoľnom 09 ´V novom šate´ vybrali so zámerom predstaviť festival v novej perspektíve predovšetkým pre dobrovoľníkov, ktorí v hojnom počte prispievajú k jeho realizácii.

TK KBS informovala Zuzana Juhaniaková( TK KBS, zj; dj ) 20090701005   |   Upozorniť na chybu v správe |[naspäť](c) TK KBS 2003 - 2020