Pápež Benedikt XVI. dnes predpoludním slávil slávnostnú sv. omšu v Bazilike sv. Petra vo Vatikáne, pri príležitosti slávnosti Turíc. Napoludnie sa potom pomodlil spolu s veriacimi zhromaždenými na námestí sv. Petra mariánsku modlitbu Raduj sa nebies kráľovná."> Pápež Benedikt XVI. dnes predpoludním slávil slávnostnú sv. omšu v Bazilike sv. Petra vo Vatikáne, pri príležitosti slávnosti Turíc. Napoludnie sa potom pomodlil spolu s veriacimi zhromaždenými na námestí sv. Petra mariánsku modlitbu Raduj sa nebies kráľovná." />
[verzia pre mobil]
TK KBS

Dnes je sobota 18. 05. 2024   Meniny má Viola      Pošlite tip TK KBS [RSS][Email][Mobile][Twitter][Instagram][Threads][Facebook] Vyhľadávanie

Home Najnovšie Domáce Zahraničné Foto Video Audio Press

  Kalendár správ
<<  máj  >>
poutstštpisone
  12345
6789101112
13141516171819
20212223242526
2728293031  

  Život Cirkvi
Program biskupov
Pozvánky na akcie
Programové tipy
Podcast:
Google|Apple|Spotify

  Sekretariát KBS
Konferencie KBS
Synoda
Zamyslenia KBS
Financovanie Cirkvi

  Pápež František
Životopis
Generálne audiencie
Anjel Pána [audio]
Urbi et Orbi
Aktivity
Ranné homílie

Príhovor Benedikta XVI. pred modlitbou Raduj sa nebies kráľovná na slávnosť Turíc
P:3, 31. 05. 2009 16:05, ZAH

Vatikán (31. mája, RV) – Pri príležitosti slávnosti Turíc pápež Benedikt XVI. v nedeľu 31. mája predpoludním slávil slávnostnú svätú omšu v Bazilike sv. Petra vo Vatikáne. Napoludnie sa potom pomodlil spolu s veriacimi zhromaždenými na Námestí sv. Petra mariánsku modlitbu Raduj sa, nebies Kráľovná. Pred ňou sa im prihovoril:

„Drahí bratia a sestry,

Cirkev po celom svete dnes opäť prežíva slávnosť Turíc - tajomstvo znovuzrodenia, tajomstvo ,krstu‘ v Duchu Svätom (porov. Sk 1, 5), ktoré sa udialo v Jeruzaleme päťdesiat dní po Veľkej noci, práve v deň židovskej slávnosti Turíc. Zmŕtvychvstalý Ježiš povedal svojim učeníkom: ,Zostaňte v meste, kým nebudete vystrojení mocou z výsosti!‘ (Lk 24, 49). Toto sa udialo veľmi zvláštnym spôsobom vo Večeradle, keď boli všetci zhromaždení na modlitbách spolu s Pannou Máriou. Ako čítame v Skutkoch apoštolov, ,náhle sa strhol hukot z neba, ako keď sa ženie prudký vietor a... zjavili sa im akoby ohnivé jazyky, ktoré sa rozdelili, a na každom z nich spočinul jeden. Všetkých naplnil Duch Svätý‘ a apoštoli začali ohlasovať v rozličných jazykoch, že Ježiš je Kristus, Boží Syn, ktorý zomrel a vstal zmŕtvych (porov. Sk 2, 1 - 4). Duch Svätý, ktorý spolu s Otcom a Synom stvoril vesmír, viedol dejiny izraelského národa a hovoril ústami prorokov, ktorý v plnosti času spolupôsobil pri diele vykúpenia, na Turíce zostúpil na rodiacu sa Cirkev a zveril jej misijné poslanie, keď ju pozval ohlasovať všetkým národom víťazstvo Božej lásky nad hriechom a smrťou.

Duch Svätý je dušou Cirkvi. Čím by bola bez neho? Určite by bola veľkým historickým hnutím, dobrou a komplexnou sociálnou inštitúciou, možno istou formou humanitárnej agentúry. A naozaj tí, ktorí na ňu nepozerajú očami viery, ju takto vnímajú. V skutočnosti je však Cirkev vo svojej povahe a v najautentickejšej dejinnej prítomnosti nepretržite utváraná a vedená Duchom svojho Pána. Je živým telom, ktorého vitalita je ovocím neviditeľného Božieho Ducha.

Drahí priatelia, tohto roku prežívame slávnosť Turíc v posledný májový deň, v ktorý sa zároveň slávi aj mariánsky sviatok Návštevy Panny Márie. Táto udalosť je pre nás pozvaním, aby sme sa nechali inšpirovať a viesť Pannou Máriou, ktorá bola protagonistkou oboch udalostí. V Nazarete prijala správu o svojom jedinečnom materstve a hneď nato počala Ježiša z Ducha Svätého. V tom istom Duchu lásky prijala podnet na to, aby poskytla pomoc svojej príbuznej Alžbete, ktorá bola už šesť mesiacov v požehnanom stave. Mladá Mária, ktorá nosí vo svojom lone Ježiša, zabúda na seba a myslí na pomoc blížnemu. Takto sa stáva úžasnou ikonou Cirkvi večne mladej Duchom, misionárskej Cirkvi vteleného Slova, ktorá je pozvaná, aby ho priniesla celému svetu a svedčila o ňom predovšetkým službou lásky. Prosme preto Najsvätejšiu Pannu o orodovanie, aby pre celú Cirkev našich čias vyprosila potrebnú silu Ducha Svätého. Kiež pocítia prítomnosť Paraklétu - Utešiteľa najmä tie kresťanské komunity, ktoré trpia prenasledovaním pre vieru v Krista, aby sa pre účasť na jeho utrpení mohli radovať a plesať aj vtedy, keď sa zjaví v sláve (porov. 1 Pt 4, 13 – 14).“



( TK KBS, RV ls; pz ) 20090531001   |   Upozorniť na chybu v správe |

[naspäť]