Prefekt Kongregácie pre klérus kardinál Cláudio Hummes zaslal list kňazom z príležtosti nastavajúceho Roku kňazov 2010. (Úplny text)."> Prefekt Kongregácie pre klérus kardinál Cláudio Hummes zaslal list kňazom z príležtosti nastavajúceho Roku kňazov 2010. (Úplny text)." />
[verzia pre mobil]
TK KBS

Dnes je piatok 19. 07. 2024   Meniny má Dušana      Pošlite tip TK KBS [RSS][Email][Mobile][Twitter][Instagram][Threads][Facebook] Vyhľadávanie

Home Najnovšie Domáce Zahraničné Foto Video Audio Press

  Kalendár správ
<<  júl  >>
poutstštpisone
1234567
891011121314
15161718192021
22232425262728
293031    

  Život Cirkvi
Program biskupov
Pozvánky na akcie
Programové tipy
Podcast:
Google|Apple|Spotify

  Sekretariát KBS
Konferencie KBS
Synoda
Zamyslenia KBS
Financovanie Cirkvi

  Pápež František
Životopis
Generálne audiencie
Anjel Pána [audio]
Urbi et Orbi
Aktivity
Ranné homílie

List Kongregácie pre klérus k Roku kňazov
P:3, 27. 05. 2009 14:52, ZAH

List Kongregácie pre klérus k Roku kňazov:

Drahí kňazi,

Rok kňazov, ohlásený naším milovaným pápežom Benediktom XVI., ktorým oslávime 150. výročie smrti svätého Farára z Arsu, Jána Mariu Vianneya, sa blíži. Otvorí ho Svätý Otec 19. júna na sviatok Najsvätejšieho Srdca Ježišovho, ktorý je aj Svetovým dňom modlitieb za posväcovanie kňazov. Ohlásenie Roka kňazov malo pozitívnu odozvu na celom svete, zvlášť zo strany samotných kňazov. Všetci sa chceme rozhodne, úprimne a oduševnene pričiniť o to, aby sa slávil po celom svete – v diecézach, farnostiach, v každej miestnej komunite – a aby sa zapojil aj náš katolícky ľud, ktorý bezpochyby miluje svojich kňazov a chce ich vidieť šťastných, svätých a radostných v ich každodennej apoštolskej práci.

Má to byť pozitívny a do budúcnosti zameraný rok, v ktorom chce Cirkev prostredníctvom masmédií povedať predovšetkým kňazom, ale aj všetkým kresťanom i svetskej spoločnosti, že je na kňazov hrdá, že ich miluje a ctí si ich, obdivuje ich a s vďačnosťou uznáva ich pastoračnú prácu a svedectvo života. Naozaj, kňazi sú dôležití nielen kvôli tomu, čo robia, ale aj sami osebe. Žiaľ, je pravda, že v súčasnosti sa niektorí kňazi – ako sa ukázalo – dostali do veľmi vážnych problémov a obvinení. Je nevyhnutné, aby sa tieto záležitosti vyšetrili, náležite odsúdili a potrestali. Ide však o prípady, ktoré sa týkajú veľmi malého percenta kléru. Prevažná väčšina kňazov sú ľudia veľkej osobnej bezúhonnosti, ktorí sú oddaní svojej službe; sú to muži modlitby a pastoračnej lásky, ktorí celú svoju existenciu vkladajú do naplnenia svojho povolania a poslania, často s veľkými osobnými obetami, ale vždy s opravdivou láskou k Ježišovi Kristovi, k Cirkvi a k ľuďom, solidárni s chudobnými a trpiacimi. A práve preto je Cirkev hrdá na svojich kňazov na celom svete.

Nech sa tento rok stane príležitosťou prežívať obdobie intenzívneho prehlbovania kňazskej identity, teológie katolíckeho kňazstva a mimoriadneho zmyslu pre povolanie a poslanie kňazov v Cirkvi a v spoločnosti. To si bude vyžadovať študijné semináre, rekolekcie, duchovné cvičenia zamerané na kňazstvo, konferencie a teologické semináre na našich cirkevných fakultách, vedecké výskumy i publikácie na danú tému.

Keď Svätý Otec počas príhovoru 16. marca t.r. adresovaného plenárnemu zasadaniu Kongregácie pre klérus ohlásil Rok kňazov, povedal, že tento mimoriadny rok má za cieľ „napomôcť úsiliu kňazov o duchovnú dokonalosť, od ktorej predovšetkým závisí účinnosť ich služby“. Z tohto dôvodu to má byť zvláštnym spôsobom rok modlitby kňazov, s kňazmi a za kňazov, rok obnovy spirituality kňazstva a jednotlivých kňazov. Eucharistia je v tomto kontexte srdcom kňazskej duchovnosti. Bude sa môcť rozvinúť aj eucharistická adorácia na posvätenie kňazov a duchovné materstvo rehoľníčok, zasvätených žien a laičiek voči jednotlivým presbyterom, ako to prednedávnom navrhla naša kongregácia, čo zaiste prinesie ovocie posvätenia.

Nech je to zároveň rok, v ktorom sa preskúmajú konkrétne podmienky a materiálne zdroje na živobytie našich kňazov, keďže v mnohých častiach sveta často žijú v situáciách veľkej chudoby a strádania.

Nech je to tiež rok, počas ktorého sa budú konať náboženské a verejné slávnosti, aby privádzali ľudí v miestnych katolíckych spoločenstvách k modlitbe, uvažovaniu, sláveniu ako aj k náležitému ucteniu si svojich kňazov. V cirkevnom spoločenstve je slávnosť veľmi srdečnou udalosťou, ktorá je výrazom a posilnením kresťanskej radosti, vychádzajúcej z istoty, že Boh nás miluje a slávi s nami. Bude to príležitosť na rozvíjanie ducha komúnie a priateľstva medzi kňazmi a spoločenstvami, ktoré sú im zverené.

Dalo by sa menovať ešte mnoho ďalších aspektov a iniciatív, ktoré môžu obohatiť Rok kňazov, no prenechávame ich pastoračnej tvorivosti miestnych cirkví. Preto by bolo dobré, aby každá biskupská konferencia, každá diecéza a každá farnosť či miestne spoločenstvo pripravili čo najskôr konkrétny vlastný program na tento mimoriadny rok. Samozrejme, je dôležité začať tento rok nejakým významným podujatím. Preto pozývame miestne cirkvi, aby sa 19. júna – v deň, keď Svätý Otec v Ríme otvorí Rok kňazov – zúčastnili na jeho otvorení, najlepšie účasťou na nejakom osobitnom liturgickom obrade a slávnosti. Tí, čo môžu prísť do Ríma na otvorenie tohto roka, prídu tiež na to, aby svojou účasťou vyjadrili podporu tejto šťastne zvolenej iniciatíve pápeža.

Boh, bezpochyby, požehná toto úsilie svojou veľkou láskou a Panna Mária, Kráľovná kňazov, sa bude zaiste modliť za každého z vás, drahí kňazi.

Cláudio kardinál Hummes

Emeritný arcibiskup zo São Paulo

Prefekt Kongregácie pre klérus( TK KBS; dj ) 20090527023   |   Upozorniť na chybu v správe |

[naspäť]