[verzia pre mobil]
TK KBS

Dnes je piatok 19. 07. 2024   Meniny má Dušana      Pošlite tip TK KBS [RSS][Email][Mobile][Twitter][Instagram][Threads][Facebook] Vyhľadávanie

Home Najnovšie Domáce Zahraničné Foto Video Audio Press

  Kalendár správ
<<  júl  >>
poutstštpisone
1234567
891011121314
15161718192021
22232425262728
293031    

  Život Cirkvi
Program biskupov
Pozvánky na akcie
Programové tipy
Podcast:
Google|Apple|Spotify

  Sekretariát KBS
Konferencie KBS
Synoda
Zamyslenia KBS
Financovanie Cirkvi

  Pápež František
Životopis
Generálne audiencie
Anjel Pána [audio]
Urbi et Orbi
Aktivity
Ranné homílie

List kardinála Hummesa kňazom k Roku kňazov
P:3, 27. 05. 2009 14:25, ZAH

Vatikán (27. mája, RV) – Pri príležitosti Roku kňazov, ktorý vyhlásil po Roku sv. Pavla od júna, Svätý Otec zaslal prefekt Kongregácie pre klerikov kardinál Cláudio Hummes list kňazom. Píše v ňom o roku, ktorý 19. júna na Slávnosť Najsvätejšieho Srdca Ježišovho otvorí Benedikt XVI. pri príležitosti 150. výročia smrti Svätého Jána Máriu Vianneyho, farára z Arsu, ako aj Svetového dňa modlitieb za posvätenie kňazov.

“Bude to pozitívny rok, v ktorom chce Cirkev povedať najmä kňazom, ale aj všetkým kresťanom, svetovým spoločenstvám, prostredníctvom globálnych masmédií, že je hrdá na svojich kňazov, že ich miluje, ctí si ich, obdivuje a uvedomuje si s vďakou ich pastoračnú prácu a ich svedectvo života. V skutku, kňazi sú dôležití nielen pre to čo robia, ale aj pre to, kým sú. Zároveň, je pravdou, že niektorí kňazi sú zatiahnutí do vážnych problémov a situácií. Evidentne je potrebné, aby sme pokračovali v ich skúmaní, posudzovaní a potrestaní. Tieto prípady sa však dotýkajú veľmi malého percenta kléru. V obrovskej väčšine sú to však veľmi dôstojní kňazi, odovzdaní úradu, muži modlitby a pastoračnej starostlivosti, ktorí vkladajú celý svoj život do uskutočňovania ich vlastného povolania a poslania, často za cenu veľkých osobných obetí, ale stále s autentickou láskou k Ježišovi Kristovi, Cirkvi a národu, láskaví k chudobným a trpiacim. Preto je Cirkev hrdá na svojich kňazov na celom svete”.

Ako v liste ďalej píše kardinál Hummes, tento rok bude tiež príležitosťou na intenzívne prehĺbenie kňazskej identity, teológie katolíckeho kňazstva a osobitného významu povolania a poslania kňazov v Cirkvi a v spoločnosti. Tento rok – ako píše kardinál slovami Svätého Otca – by mal byť rokom modlitby kňazov, s kňazmi aj za kňazov, rokom duchovnej obnovy.

V závere listu vyzval konferencie biskupov, diecézy a farnosti ako aj miestne spoločenstvá, aby pripravili k tomuto roku špeciálne programy a aby ho začali aj osobitnou slávnostnou liturgiou.

“Boh iste požehná toto úsilie veľkou láskou. A Panna Mária, Kráľovná kňazov sa bude prihovárať za vás všetkých, milí kňazi” – uzatvoril kardinál Hummes.

( TK KBS, RV sg; dj ) 20090527022   |   Upozorniť na chybu v správe |

[naspäť]