[verzia pre mobil]
TK KBS

Dnes je piatok 26. 02. 2021   Meniny má Viktor       Pošlite tip TK KBS Správy cez: RSS | Email | Mobile | Twitter | Instagram | Facebook | Vyhľadávanie

Home Najnovšie Domáce Zahraničné Foto Video Audio Press

  Kalendár správ
<<  február  >>
poutstštpisone
1234567
891011121314
15161718192021
22232425262728

  COVID-19
Koronavírus [dossier]
Covid-19 automat
Rady pri ochorení

  Top témy
Všetky
Pápež František v Iraku
Cesta rehoľného povolania
Rok sv. Jozefa
Koronavírus

  Život Cirkvi
Program biskupov
Pozvánky na akcie
Programové tipy
Podcast

  Sekretariát KBS
Konferencie KBS
Synoda o rodine
Pôstna polievka
Zamyslenia KBS
Financovanie Cirkvi

  Pápež František
Životopis
Generálne audiencie
Anjel Pána [audio]
Urbi et Orbi
Aktivity
Ranné homílie

Príhovor Benedikta XVI. novinárom počas návratu do Ríma
P:3, 16. 05. 2009 22:37, ZAHIzrael/Vatikán (16. mája, RV) – Svätý Otec sa včera počas návratu do Ríma prihovoril novinárom, ktorí ho sprevádzali počas jeho XII. apoštolskej cesty vo Svätej zemi. Poďakoval sa im za ich prácu a zdolávanie rozličných ťažkostí, ktoré museli podstúpiť, aby informovali svet o tejto púti a pozvali tak aj ostatných do tohto Svätého mesta. Svätý Otec ďalej spomenul tri dôležité momenty, ktoré v ňom táto návšteva zanechala:

„V každom prostredí, či už v moslimskom, kresťanskom, židovskom, som našiel odhodlanie na medzináboženský dialóg, na stretnutia, spoluprácu medzi náboženstvami. Je dôležité, aby toto videli všetci, aby nevideli len akt – povedzme – politických záujmov v danej situácii, ale aby videli, že to vychádza z toho istého jadra viery, pretože veriť v jedného Boha, ktorý stvoril nás všetkých, Otca nás všetkých, veriť v tohto Boha, ktorý stvoril ľudstvo ako rodinu, chcenú ako rodinu, veriť, že Boh je láska – to v sebe zahŕňa toto stretnutie, túto potrebu stretnutia, dialógu, spolupráce ako nevyhnutnosť samotnej viery.“ Potom sa Svätý Otec zameral na ekumenické prostredie v krajine, ktoré označil za povzbudivé a rovnako aj stretnutia s predstaviteľmi mnohých náboženstiev:

„Mali sme veľa stretnutí s pravoslávnym svetom, ktoré sa niesli vo veľmi srdečnej atmosfére, mal som možnosť sa tiež rozprávať s predstaviteľmi Anglikánskej cirkvi a ďalšími a je vidieť, že práve táto atmosféra Svätej zeme je veľkým povzbudením pre ekumenizmus.“ Ako tretí významný moment označil Svätý Otec ešte stále mnohé „ťažkosti“.

„Sú tu obrovské ťažkosti – vieme to, videli sme a počuli sme. Ale videl som tiež, že je tu hlboké želanie pokoja zo strany všetkých. Ťažkosti sú však viditeľnejšie a nemôžeme ich skrývať: sú tu, treba ich vyjasniť. Ale spoločné želanie pokoja a bratstva nie je tak viditeľné a zdá sa mi, že by sme mali hovoriť aj o tomto, povzbudzovať všetkých v tejto vôli, aby sa našli riešenia, iste nie jednoduché na tieto ťažkosti.“

( TK KBS, RV sg; pz ) 20090516005   |   Upozorniť na chybu v správe |

[naspäť]