[verzia pre mobil]
TK KBS

Dnes je pondelok 08. 03. 2021   Meniny má Alan; Alana       Pošlite tip TK KBS Správy cez: RSS | Email | Mobile | Twitter | Instagram | Facebook | Vyhľadávanie

Home Najnovšie Domáce Zahraničné Foto Video Audio Press

  Kalendár správ
<<  marec  >>
poutstštpisone
1234567
891011121314
15161718192021
22232425262728
293031    

  COVID-19
Koronavírus [dossier]
Covid-19 automat
Rady pri ochorení

  Top témy
Všetky
Pápež František v Iraku
Cesta rehoľného povolania
Rok sv. Jozefa
Koronavírus

  Život Cirkvi
Program biskupov
Pozvánky na akcie
Programové tipy
Podcast

  Sekretariát KBS
Konferencie KBS
Synoda o rodine
Pôstna polievka
Zamyslenia KBS
Financovanie Cirkvi

  Pápež František
Životopis
Generálne audiencie
Anjel Pána [audio]
Urbi et Orbi
Aktivity
Ranné homílie

Príhovor Svätého Otca počas návštevy patriarchálneho chrámu sv. Jakuba Arménskej apoštolskej cirkvi v Jeruzaleme
P:3, 15. 05. 2009 15:09, ZAHIzrael (15. mája, RV) – Predposledným bodom dnešného programu Svätého Otca v Jeruzaleme bola návšteva patriarchálneho chrámu sv. Jakuba Arménskej apoštolskej cirkvi v Jeruzaleme. Pri tejto príležitosti sa Svätý Otec prítomným prihovoril týmito slovami: „Bratsky vás pozdravujem v Pánovi a vyprosujem vám dobré zdravie a požehnanie pre službu, ktorú konáte. Som vďačný, že dnes môžem navštíviť túto katedrálu sv. Jakuba v srdci starobylej arménskej časti Jeruzalema a stretnúť sa s kňazmi vášho patriarchátu ako aj s členmi Arménskej cirkvi vo Svätom meste.

Naše dnešné stretnutie sa nesie v atmosfére srdečnosti a priateľstva a je ďalším krokom na ceste vedúcej k jednote, ktorú si Boh želá pre všetkých svojich učeníkov. V posledných desaťročiach sme z Božej milosti boli svedkami zlepšujúcich sa vzťahov medzi Katolíckou a Arménskou apoštolskou cirkvou. Pokladám za veľké požehnanie, že som sa minulý rok mohol stretnúť s katolikosom a najvyšším patriarchom všetkých Arménov, Karekinom II a s katolikosom Cilície Aramom I. Ich návšteva pri Svätej stolici a modlitby, ktoré sme spolu prednášali, posilnili naše priateľstvo a potvrdili našu oddanosť posvätnej snahe, ktorou je podpora jednoty kresťanov.

V duchu vďačnosti nášmu Pánovi chcem tiež vyjadriť ocenenie neochvejnej oddanosti, s ktorou sa Arménska apoštolská cirkev snaží o pokračovanie teologického dialógu medzi Katolíckou Cirkvou a východnými Ortodoxnými cirkvami. Tento dialóg, podporovaný modlitbou, sa posunul dopredu prekonaním ťažoby minulých nedorozumení a poskytuje veľmi sľubnú nádej do budúcnosti. Osobitným znakom tejto nádeje je dokument o podstate a úlohe Cirkvi, ktorý vypracovala zmiešaná komisia a predložila ho cirkvám na ďalšie štúdium a zhodnotenie. Zverme spoločne prácu tejto komisie do rúk Ducha múdrosti a pravdy, aby priniesla bohaté ovocie pre rast cirkevného spoločenstva a pomohla šíreniu evanjelia ľuďom dnešnej doby.

Už od prvých kresťanských storočí mala arménska cirkev v Jeruzaleme obdivuhodnú históriu, zvýraznenú výnimočným rozkvetom mníšskeho života a kultúry, spojenej so svätými miestami a liturgickými tradíciami, ktoré sa okolo nich rozvinuli. Tento úctyhodný katedrálny chrám, spolu s Patriarchátom a mnohými vzdelávacími a kultúrnymi inštitúciami, ktoré sú s ním spojené, vydáva svedectvo o tejto dlhej a význačnej histórii. Modlím sa, aby vaše spoločenstvo neustále čerpalo nový život zo svojich bohatých tradícií a zostalo pevné vo svojom svedectve o Ježišovi Kristovi a o sile jeho vzkriesenia (por. Fil 3,10) v tomto Svätom meste. Chcem tiež uistiť všetky prítomné rodiny a predovšetkým deti a mladých, že na nich osobitne pamätám vo svojich modlitbách. Drahí priatelia, prosím vás tiež, aby ste sa spojili so mnou v modlitbe za to, žeby všetci kresťania Svätej zeme dokázali so zápalom a ušľachtilosťou spoločne pracovať na šírení evanjelia o našom zmierení v Kristovi a o príchode jeho kráľovstva svätosti, spravodlivosti a pokoja.

Vaša Blaženosť, ďakujem vám ešte raz za vaše vľúdne privítanie a srdečne vyprosujem bohaté Božie požehnanie vám i všetkým kňazom a veriacim Arménskej apoštolskej cirkvi vo Svätej zemi. Nech vás stále sprevádza radosť a pokoj Zmŕtvychvstalého Krista!“

( TK KBS, RV mk; pz ) 20090515030   |   Upozorniť na chybu v správe |

[naspäť]