[verzia pre mobil]
TK KBS

Dnes je utorok 14. 05. 2024   Meniny má Bonifác      Pošlite tip TK KBS [RSS][Email][Mobile][Twitter][Instagram][Threads][Facebook] Vyhľadávanie

Home Najnovšie Domáce Zahraničné Foto Video Audio Press

  Kalendár správ
<<  máj  >>
poutstštpisone
  12345
6789101112
13141516171819
20212223242526
2728293031  

  Život Cirkvi
Program biskupov
Pozvánky na akcie
Programové tipy
Podcast:
Google|Apple|Spotify

  Sekretariát KBS
Konferencie KBS
Synoda
Zamyslenia KBS
Financovanie Cirkvi

  Pápež František
Životopis
Generálne audiencie
Anjel Pána [audio]
Urbi et Orbi
Aktivity
Ranné homílie

Svätý Otec pozdravil viac ako 600 slovenských pútnikov
P:3, 29. 04. 2009 13:00, ZAH

Vatikán (29. apríla, RV) – Námestie sv. Petra vo Vatikáne dnes zaplnilo viac ako 600 pútnikov zo Slovenska, ktorí prišli na dnešnú generálnu audienciu Benedikta XVI. a ktorým sa Svätý Otec prihovoril aj po slovensky:

„Zo srdca vítam slovenských pútnikov. Osobitne pozdravujem ďakovnú púť Trnavskej arcidiecézy, vedenú arcibiskupom Jánom Sokolom a primátorom mesta.“

Medzi pútnikmi boli totiž aj účastníci arcidiecéznej púte na čele s Mons. Jánom Sokolom a Mons. Jánom Oroschom, kňazmi ako aj primátorom mesta, ktorí sa prišli Svätému Otcovi poďakovať za povýšenie Dómu sv. Mikuláša v Trnave na Baziliku Minor.

Pozrime sa teraz bližšie na dnešnú katechézu Benedikta XVI., v ktorej hovoril o ďalšom zo spisovateľov raného kresťanstva východu a západ, sv. Germanovi, biskupovi a patriarchovi Konštantínopolu, ktorého slávnosť pripadá v Pravoslávnej cirkvi na 12. mája. Svätý Otec potom hovoril:

„V roku 717, keď Konštantínopol obliehali saracénske vojská, German viedol procesiu s uctievanou ikonou Božej Matky od Theotokosa, relikvie Svätého Kríža. Obliehanie sa stupňovalo a Germana utvrdzovalo v tom, že Boh takto odpovedá na oddanosť ľudu. Neskôr, cisár Lev III. začal svoje ťaženie proti používaniu posvätných ikon, ktoré označil za modlárstvo. Keď German v roku 730 cisárovi verejne oponoval, bol donútený odísť do vyhnanstva, do kláštora, kde neskôr zomrel. Jeho pamiatka však nebola zabudnutá a po II. nicejskom koncile, ktorý obnovil používanie posvätných ikon, bolo jeho meno ocenené. Písomnosti Germana poznačené horlivou láskou k Cirkvi a oddanosti Božej Matke ovplyvnili náboženskú úctu na východe i západe. German, ktorý vyzdvihoval slávnostnú a krásnu liturgiu je tiež známy svojimi úvahami na tému Mariológie. V homíliách tiež vyzdvihol cnosť a poslanie Panny Márie. Jeho slová, ktoré poukazujú na jej telesnú čistotu v jej panenskom materstve, zahrnul pápež Pius XII. do apoštolskej konštitúcie „Munificentissimus Deus“. Modlím sa, aby sme na príhovor sv. Germana mohli byť všetci obnovení v láske k Cirkvi a oddanosti k Matke Božej.“

Potom nasledovali pozdravy vo viacerých jazykoch, medzi nimi ako sme už spomenuli aj pozdrav venovaný slovenským pútnikom:

„Zo srdca vítam slovenských pútnikov z Chminianskej Novej Vsi, Budkoviec, Starého, Čaklova, Novote, Hrádku a Hôrky, Trenčína a Nemocnice v Prešove. Osobitne pozdravujem ďakovnú púť Trnavskej arcidiecézy, vedenú arcibiskupom Jánom Sokolom a primátorom mesta.

Bratia a sestry, prajem vám nech bazilika Minor svätého Mikuláša v Trnave je miestom modlitby na posilňovanie vašej jednoty s Rímskou cirkvou. Rád vás žehnám. Pochválený buď Ježiš Kristus!“

Na záver udelil Svätý Otec všetkým svoje apoštolské požehnanie.

( TK KBS, RV sg; pz ) 20090429018   |   Upozorniť na chybu v správe |

[naspäť]