[verzia pre mobil]
TK KBS

Dnes je utorok 16. 04. 2024   Meniny má Dana, Danica      Pošlite tip TK KBS [RSS][Email][Mobile][Twitter][Instagram][Threads][Facebook] Vyhľadávanie

Home Najnovšie Domáce Zahraničné Foto Video Audio Press

  Kalendár správ
<<  apríl  >>
poutstštpisone
1234567
891011121314
15161718192021
22232425262728
2930     

  Život Cirkvi
Program biskupov
Pozvánky na akcie
Programové tipy
Podcast:
Google|Apple|Spotify

  Sekretariát KBS
Konferencie KBS
Synoda
Zamyslenia KBS
Financovanie Cirkvi

  Pápež František
Životopis
Generálne audiencie
Anjel Pána [audio]
Urbi et Orbi
Aktivity
Ranné homílie

Príhovor Benedikta XVI. kamerunským biskupom
P:3, 18. 03. 2009 14:14, ZAH

Pápež Benedikt XVI. sa dnes napoludnie stretol s biskupmi Kamerunu. Prinášame úplné znenie jeho príhovoru:

Pán kardinál,

drahí bratia v biskupskej službe,

toto stretnutie s pastiermi Katolíckej cirkvi v Kamerune je pre mňa veľkým potešením. Ďakujem predsedovi vašej biskupskej konferencie, Mons. Simonovi-Victorovi Tonyému Bakotovi, arcibiskupovi Yaoundé za milé slová, ktoré mi vo vašom mene adresoval. Vaša zem už po tretí raz prijíma Petrovho nástupcu, a ako viete dôvodom mojej cesty je predovšetkým stretnúť sa s národmi milovaného afrického kontinentu a zároveň odovzdanie Instrumentum laboris druhého mimoriadneho zhromaždenia Synody pre Afriku, predsedom biskupských konferencií. Dnes chcem prostredníctvom vás pozdraviť všetkých veriacich, ktorí sú zverení do vašej pastoračnej starostlivosti. Milosť a pokoj Pána Ježiša nech je s každým z vás, so všetkými rodinami vašej veľkej a krásnej zeme, s kňazmi, rehoľníkmi a rehoľníčkami, katechétmi a všetkými, ktorí sú zapojení do ohlasovania evanjeliovej zvesti!

V tomto Roku sv. Pavla je veľmi vhodné pripomenúť naliehavú potrebu ohlasovať evanjelium všetkým. Toto poslanie, ktoré dostala Cirkev od Krista zostáva prioritou, pretože je veľa tých, ktorí čakajú na posolstvo nádeje a lásky, ktoré im umožní “dosiahnuť slobodu v sláve Božích detí” (Rim 8,21). Spolu s vami, drahí bratia, sú celé vaše diecézne spoločenstvá poslané svedčiť evanjelium. II. Vatikánsky koncil pripomenul, že “misijná činnosť Cirkvi vychádza zo samotnej vnútornej podstaty Cirkvi (Ad gente, č.6). Aby pastieri mohli viesť a podporovať Boží ľud v tomto poslaní, musia byť predovšetkým oni sami ohlasovateľmi viery a privádzať ku Kristovi nových učeníkov. Zvestovanie evanjelia je vlastné biskupovi a preto sv. Pavol vyhlasuje: “Veď ak hlásam evanjelium, nemám sa čím chváliť, je moja povinnosť a beda mi, keby som evanjelium nehlásal” (1 Kor 9,16). Veriaci potrebujú slovo svojho biskupa, ktorý je aj katechétom, aby sa upevnila a očistila ich viera.

Aby sme mohli prijať toto evanjelizačné poslanie a odpovedať na rôzne výzvy života v dnešnom svete, je potrebné okrem inštitucionálnych stretnutí, ktoré sú samé o sebe nevyhnutné, predovšetkým hlboké spoločenstvo, ktoré spojuje pastierov Cirkvi navzájom. Kvalita práce vašej biskupskej konferencie, ktorá sa dobre odráža v živote Cirkvi a spoločnosti v Kamerune, vám umožní spoločne hľadať návrhy na mnohé výzvy, s ktorými sa musí Cirkev vyrovnať a prostredníctvom vašich pastierskych listov ponúkať všeobecné pokyny, pomáhajúce veriacim v ich cirkevnom a sociálnom živote. Živé vedomie kolegiálnej dimenzie vašej služby vás musí viesť k realizácii rozličných výrazov sviatostného bratstva, od prijatia a vzájomnej úcty k rôznemu vnímaniu charity a konkrétnej spolupráce (por. Pastores gregis, č. 59). Účinná spolupráca medzi diecézami pri lepšom rozmiestňovaní kňazov vo vašej zemi, môže uľahčovať vzťahy bratskej solidarity s najchudobnejšími diecéznymi cirkvami, aby zvesť evanjelia nebola ochudobnená o svojich služobníkov. Táto apoštolská solidarita štedro objíma potreby ostatných miestnych cirkví predovšetkým na vašom kontinente. Tak sa jasne ukáže, že vaše kresťanské komunity podľa príkladu tých, ktoré vám odovzdali evanjeliové posolstvo, sú taktiež misijnými cirkvami.

Drahí bratia v biskupskej službe, biskup a jeho kňazi sú povolaní nadväzovať vzťahy osobitného spoločenstva, založené na ich osobitnej účasti na jedinom Kristovom kňazstve, aj keď v odlišných stupňoch. Kvalita vzťahov s kňazmi, ktorí sú vašimi hlavnými a neodmysliteľnými spolupracovníkmi, má základný význam. Keď vidia vo svojom biskupovi otca a brata, ktorý ich má rád, načúva im a povzbudzuje ich v skúškach, venuje prednostnú pozornosť ich ľudskému a materiálnemu blahobytu, sú povzbudení brať svoju službu naplno, poctivo a účinne. Príklad a slová ich biskupa sú pre nich cennou pomocou, aby mal duchovný a sviatostný život v ich službe ústredné postavenie a povzbudzujú ich, aby stále hlbšie objavovali, že pastier je v prvom rade mužom modlitby a že duchovný a sviatostný život je nesmiernym bohatstvom, ktoré je dané nám samým v prospech ľudu, ktorý je nám zverený. Preto vás povzbudzujem, aby ste osobitne bdeli nad vernosťou kňazov a zasvätených osôb voči záväzkom, ktoré prijali spolu so svätením a ich vstupom do rehoľného života, aby vo svojom povolaní vytrvali pre väčšiu svätosť Cirkvi a na Božiu slávu. Autentickosť ich svedectva vyžaduje, aby neexistoval žiaden rozdiel medzi tým čo učia, a čo každodenne žijú.

Vo vašich diecézach je veľa mladých kandidátov na kňazstvo. Môžeme sa za nich poďakovať Pánovi. Podstatné ale je, aby sa pristupovalo k serióznemu rozlišovaniu. Preto vás vyzývam, aby ste napriek organizačným ťažkostiam na pastoračnej úrovni, ku ktorým môže občas dôjsť, dávali prednosť výberu a formácii formátorov a duchovných vodcov. Oni musia osobne a do hĺbky poznať kandidátov na kňazstvo a musia byť schopní zaručiť sa za ich solídnu ľudskú, duchovnú a pastoračnú formáciu, ktorá z nich urobí zrelých a vyrovnaných mužov, pripravených pre kňazský život. Vaša bratská podpora bude formátorom pomáhať plniť ich poslanie s láskou k Cirkvi a jej poslaniu.

Už od počiatkov kresťanskej viery v Kamerune, k životu Cirkvi zásadným spôsobom prispievajú rehoľníci a rehoľníčky. Spolu s vami ďakujem Bohu a teším sa z rozvoja zasväteného života medzi synmi a dcérami vašej zeme, čo umožňuje, aby sa v komunitách vašej zeme prejavili charizmy, ktoré sú vlastné Afrike. Sľuby evanjeliových rád sú totiž “viditeľným znamením, ktoré môže a má účinne viesť všetkých členov Cirkvi k tomu, aby bez zaváhania plnili povinnosti kresťanského povolania” (Lumen Gentium, č.44).

Vo vašej službe evanjeliovej zvesti vám pomáhajú aj ďalší pastorační pracovníci, predovšetkým katechéti. Pri evanjelizácii vašej zeme mali a doteraz majú rozhodujúcu úlohu. Ďakujem im za ich veľkodušnosť a vernosť v službách Cirkvi. Prostredníctvom nich sa uskutočňuje autentická inkulturácia viery. Ich ľudská, duchovná a vieroučná formácia je preto veľmi dôležitá. Materiálna, morálna a duchovná podpora, ktorú poskytujú pastieri pri plnení ich poslania pri dobrých životných a pracovných podmienkach, je zo strany Cirkvi rovnako výrazom uznania dôležitosti ich nasadenia pri hlásaní a rozvoji viery.

Medzi početnými výzvami, s ktorými sa stretávate vo vašej pastoračnej zodpovednosti, predstavuje osobitnú starosť situácia rodiny. Ťažkosti spôsobene najmä dopadom modernosti a sekularizácie na tradičnú spoločnosť, vás vedú k rozhodnej obrane základných hodnôt africkej rodiny, ktorej prehĺbená evanjelizácia je jednou z vašich hlavných priorít. Pri podpore pastorácie rodín sa snažíte uľahčovať lepšie chápanie povahy, dôstojnosti a úlohy manželstva, ktoré vyžaduje nerozlučnú a trvalú lásku.

Významné miesto medzi prejavmi viery vo vašich komunitách zaujíma liturgia. Toto cirkevné slávenie je zvyčajne slávnostné a radostné, vyjadruje zanietenie veriacich, šťastných, že spoločne tvoria Cirkev a chvália Pána. Je preto dôležité, aby takto prejavená radosť nebola prekážkou, ale prostriedkom k vstupu do dialógu s Bohom cez účinné zvnútornenie štruktúr a slov, z ktorých sa skladá liturgia, aby tak tlmočila to, čo sa deje v srdci veriacich v účinnej jednote so všetkými veriacimi. Dôstojnosť slávenia, najmä s veľkou účasťou ľudu, o tom jasne vypovedá.

Rozvoj siekt a ezoterických hnutí, ako aj rastúci vplyv povier a relativizmu sú naliehavou výzvou k novej formácii mládeže a dospelých, najmä v univerzitnom a intelektuálnom svete. V tejto perspektíve by som chcel povzbudiť a pochváliť snahu Katolíckeho inštitútu v Yaoundé a všetkých cirkevných inštitúcií, ktorých poslaním je sprístupňovať a umožňovať chápanie Božieho slova a cirkevného učenia. Som rád keď viem, že vo vašej zemi sa veriaci stále viac zapájajú do života Cirkvi a spoločnosti. Mnohé laické združenia, ktoré kvitnú vo vašich diecézach, sú znakom pôsobenia Ducha v srdciach veriacich a prispievajú k novému ohlasovaniu evanjelia. Som rád, že do rôznych druhov poslania Cirkvi sa zapájajú početné ženské združenia. Poukazujú tak na vedomie dôstojnosti ženy a ich špecifického poslania v cirkevných komunitách a v spoločnosti. Ďakujem Bohu za záväzok, ktorým u vás laici prispievajú k budúcnosti Cirkvi a evanjeliovej zvesti. Prostredníctvom sviatostí kresťanskej iniciácie a darov Ducha Svätého sú kvalifikovanými a vyťaženými ohlasovateľmi evanjelia v službách ľudskej osoby a spoločnosti. Úprimne vás preto povzbudzujem, aby ste vytrvali vo svojom úsilí daliim solídnu kresťanskú formáciu, ktorá im umožní “vykonávať naplno ich funkciu kresťansky animovať dočasný poriadok (politický, kultúrny, ekonomický, sociálny), čo je charakteristické pre svetské poslanie laikov” (Ecclesia in Africa, č.75).

V kontexte globalizácie, v ktorej žijeme, má Cirkev osobitnú starosť o ľudí, ktorí sa ocitli v núdzi. Poslanie biskupa zaväzuje k tomu, aby bol hlavným obrancom práv chudobných, presadzoval a uľahčoval používanie charity, prejavy Pánovej lásky k maličkým. Veriaci sú tak vedenní ku konkrétnemu chápaniu toho, že Cirkev je pravou Božou rodinou, zjednotenou v bratskej láske, ktorá vylučuje každú prehnanú sústredenosť a výlučnosť vo vzťahu k jednému etniku a prispieva ku zmiereniu a spolupráci medzi jednotlivými etnikami na úžitok všetkých. Na druhej strane Cirkev prostredníctvom svojho sociálneho učenia chce prebúdzať nádej v srdciach tých, ktorí sa ocitli na okraji. Rovnako je povinnosťou kresťanov, najmä laikov, ktorým je zverená ekonomická, politická, či sociálna zodpovednosť. aby sa nechali viesť sociálnym učením Cirkvi a prispievali k budovaniu spravodlivejšieho sveta, v ktorom bude môcť každý žiť dôstojne.

Pán kardinál, drahí bratia v biskupskej službe, na záver nášho stretnutia by som opätovne vyjadril moju radosť, že som vo vašej vlasti a môžem sa stretnúť s ľudom Kamerunu. Ďakujem vám za vaše srdečné prijatie, ktoré je znamením africkej pohostinnosti. Nech Panna Mária, Pani Afriky, bdie nad vašimi diecéznymi komunitami. Zverujem jej celý kamerunský ľud a z celého srdca vám udeľujem apoštolské požehnanie, ktorým objímam kňazov, rehoľníkov a rehoľníčky, katechétov a všetkých veriacich vašich diecéz.

Zdroj: www.radiovaticana.org

( TK KBS, OR lm; dj ) 20090318032   |   Upozorniť na chybu v správe |

[naspäť]