[verzia pre mobil]
TK KBS

Dnes je utorok 13. 04. 2021   Meniny má Aleš       Pošlite tip TK KBS Správy cez: RSS | Email | Mobile | Twitter | Instagram | Facebook | Vyhľadávanie

Home Najnovšie Domáce Zahraničné Foto Video Audio Press

  Kalendár správ
<<  apríl  >>
poutstštpisone
   1234
567891011
12131415161718
19202122232425
2627282930  

  COVID-19
Koronavírus [dossier]
Covid-19 automat
Rady pri ochorení

  Top témy
Všetky
Rok Amoris Laetitia
Rok sv. Jozefa
Koronavírus

  Život Cirkvi
Program biskupov
Pozvánky na akcie
Programové tipy
Podcast

  Sekretariát KBS
Konferencie KBS
Synoda o rodine
Pôstna polievka
Zamyslenia KBS
Financovanie Cirkvi

  Pápež František
Životopis
Generálne audiencie
Anjel Pána [audio]
Urbi et Orbi
Aktivity
Ranné homílie

Príhovor Benedikta XVI. pred nedeľnou modlitbou Anjel Pána: "Toto je milosť, ktorá môže obnoviť aj Afriku"
P:3, 15. 03. 2009 16:27, ZAHVatikán (15. marca, RV) – Pápež Benedikt XVI. sa dnes napoludnie pomodlil spolu s veriacimi zhromaždenými na námestí sv. Petra vo Vatikáne mariánsku modlitbu Anjel Pána. Pred ňou sa im prihovoril:

„Drahí bratia a sestry!

Od utorka 17. do pondelka 23. marca uskutočním moju prvú apoštolskú cestu do Afriky. Navštívim Kamerun a jeho hlavné mesto Yaoundé, aby som odovzdal „pracovný dokument“ pre II. všeobecné zhromaždenie synody biskupov pre Afriku, ktoré sa uskutoční v októbri vo Vatikáne. Potom budem pokračovať do hlavného mesta Angoly, Luandy, kde obyvatelia po dlhej občianskej vojne našli opäť mier a teraz sa usilujú budovať spravodlivosť. Touto cestou túžim objať celý africký kontinent, jeho tisíce rozdielností s jeho hlbokou náboženskou dušou, jeho starodávne kultúry a jeho náročné putovanie k rozvoju a k zmiereniu, jeho ťažké problémy, bolestné zranenia a zároveň jeho veľké možnosti a nádeje. Rád by som utvrdil vo viere katolíkov, povzbudil kresťanov v ich ekumenických snahách, a odovzdal všetkým posolstvo pokoja, ktoré zveril Cirkvi zmŕtvychvstalý Pán.

V čase, keď sa pripravujem na moju misijnú cestu, v duši mi zaznievajú slová apoštola Pavla, ktoré nám predkladá liturgia k meditácii v dnešnú tretiu pôstnu nedeľu a ktoré sv. Pavol adresuje Korinťanom: „My však ohlasujeme ukrižovaného Krista, pre Židov pohoršenie, pre pohanov bláznovstvo, ale pre povolaných, tak Židov ako Grékov, Krista - Božiu moc a Božiu múdrosť“ ( 1 Kor 1, 23 – 24). Áno, drahí bratia a sestry, odchádzam do Afriky s vedomím, že nemôžem ponúknuť a darovať všetkým tým, ktorých stretnem, nič iné ako Krista a Radostnú zvesť jeho kríža, najväčšie tajomstvo lásky. Božej lásky, ktorá víťazí nad každým ľudským odporom a poskytuje dokonca odpustenie a lásku aj nepriateľom. Toto je milosť Evanjelia, ktorá je schopné transformovať svet. Toto je milosť, ktorá môže obnoviť aj Afriku, pretože práve ona plodí neodolateľnú, hlbokú a radikálnu silu pokoja a zmierenia. Cirkev nesleduje ekonomické, sociálne a politické ciele. Cirkev ohlasuje Krista v presvedčení, že Evanjelium má moc dotknúť sa sŕdc všetkých a premeniť ich, obnoviť takýmto spôsobom zvnútra ľudskú osobu a tiež celú spoločnosť.

19. marca, práve počas mojej pastoračnej návštevy Afriky, budeme sláviť slávnosť svätého Jozefa, patróna univerzálnej Cirkvi a aj môjho osobného patróna. Svätý Jozef, keď bol vo sne upozornený anjelom, utiekol spolu s Máriou do Egypta, do Afriky, aby zachránil práve narodeného Ježiša, ktorého kráľ Herodes chcel usmrtiť. Tak sa naplnilo Písmo: Ježiš putoval po stopách starodávnych patriarchov a podobne, ako izraelský ľud, vstúpil do Svätej zeme potom, čo sa vrátil z vyhnanstva v Egypte. Nebeskému orodovaniu tohto veľkého svätca zverujem aj moje putovanie a národy celej Afriky, so všetkými výzvami pred ktorými stojí a s nádejami, ktoré ich posilňujú. Osobitne myslím na obete hladu, chorôb, nespravodlivosti, bratovražedné konflikty a každú formu násilia, ktoré žiaľ aj naďalej postihuje mnohých dospelých a tiež deti, bez toho, žeby ušetrilo misionárov, kňazov, rehoľníkov, rehoľné sestry a dobrovoľníkov. Bratia a sestry, sprevádzajte ma na tejto ceste vašimi modlitbami, prosiac o orodovanie Pannu Máriu, Matku a kráľovnú Afriky.“

( TK KBS, RV ls; pz ) 20090315012   |   Upozorniť na chybu v správe |

[naspäť]