[verzia pre mobil]
TK KBS

Dnes je utorok 05. 12. 2023   Meniny má Oto      Pošlite tip TK KBS [RSS][Email][Mobile][Twitter][Instagram][Mastodon][Facebook] Vyhľadávanie

Home Najnovšie Domáce Zahraničné Foto Video Audio Press

  Kalendár správ
<<  december  >>
poutstštpisone
    123
45678910
11121314151617
18192021222324
25262728293031

  Život Cirkvi
Program biskupov
Pozvánky na akcie
Programové tipy
Podcast:
Google|Apple|Spotify

  Sekretariát KBS
Konferencie KBS
Synoda
Zamyslenia KBS
Financovanie Cirkvi

  Pápež František
Životopis
Generálne audiencie
Anjel Pána [audio]
Urbi et Orbi
Aktivity
Ranné homílie

Bratislavská eparchia oslávila 1. výročie svojho vzniku
P:3, 02. 02. 2009 15:17, DOM

Archijerejskou sv. liturgiou v Katedrále Povýšenia sv. kríža v Bratislave si v sobotu o 10. 00 h. pripomenula bratislavská eparchia prvé výročie svojho vzniku. Sláveniu Eucharistie predsedal bratislavský eparcha Mons. Peter Rusnák, koncelebrovali apoštolský nuncius Mons. Mario Giordana, bratislavský arcibiskup-metropolita Mons. Stanislav Zvolenský a 19 kňazov z celej eparchie. Na úvod liturgického slávenia privítal vzácnych hostí, všetkých kňazov i veriacich protosynkel eparchie, o. Vladimír Skyba, a pripomenul okamihy vyhlásenia eparchie.

Vladyka Peter vo svojej homílii poukázal na skutočnosť, že v dnešnom svete sa vytráca dialóg s Bohom – modlitba a v dôsledku toho aj dialóg medzi ľuďmi. Ak chýba dialóg, chýbajú aj vzťahy s druhými. Vladyka sa tiež zamýšľal nad významom našej eparchie. Nejde tu len o nejaké územné administratívne členenie, zmenu hraníc, reorganizáciu našej Cirkvi. Význam a poslanie našej eparchie podľa neho spočíva v dare služby pre tento svet. Je to služba pre túto spoločnosť, aby sme prežívali plne kresťanský život a vydávali svedectvo evanjelia. Naše farské spoločenstvá sú pomerne malé, tvorené východniarmi žijúcimi v diaspóre na strednom a západnom Slovensku a veriaci vo farnostiach majú k sebe bližšie, často sa dobre poznajú. V závere vladyka vyjadril želanie, kiežby o našich farnostiach bolo známe, že vydávajú hlboké kresťanské svedectvo.

Liturgiu svojím spevom sprevádzal chrámový zbor Kyrilomethodeon. Na záver eucharistickej slávnosti sa prihovoril apoštolský nuncius, Mons. Mario Giordana, ktorý odovzdal prítomným srdečný pozdrav Svätého Otca a uistil všetkých o jeho modlitbách za bratislavskú eparchiu i za celú Gréckokatolícku Cirkev na Slovensku. Apoštolský nuncius ďalej vyjadril veľkú radosť z toho, že mohol byť prítomný a sláviť eucharistiu v chráme východnej tradície, pretože takto človek môže vidieť to liturgicko-duchovné bohatstvo Cirkvi a môže zakúšať to, že Cirkev skutočne dýcha dvoma pľúcami, ako to vravieval blahej pamäti Svätý Otec, Ján Pavol II.

Zástupca Svätej Stolice na Slovensku ďalej uviedol, že vidí v tejto eparchii živé spoločenstvo veriacich, čomu mala napomôcť aj úprava štruktúry Gréckokatolíckej cirkvi na Slovensku a vznik Bratislavskej eparchie. Na záver svojho príhovoru vyzval k uchovávaniu a zveľaďovaniu bohatstva východnej tradície, ktorá sa v spoločnosti duchovne vyprahnutej stáva pre všetkých oživujúcim prameňom a oázou.

Slávnostnú bohoslužbu zakončil spev pápežskej hymny a Mnoholitstvije.

Po krátkej prestávke nasledovala prednáška Mons. Stanislava Zvolenského na tému Sv. Pavol a modlitba. Mons. Zvolenský poukázal na to, ako sa modlil sv. Pavol, keď sa v rámci židovskej tradície prihováral k Bohu ako jedinému Otcovi. Po obrátení sa obracia rovnako k Bohu ako Otcovi, ale už v mene Ježiša Krista. Svoju modlitbu vždy začínal ďakovaním za Božie dobrodenia a až potom prosil a chválil Boha. A práve toto vďakyvzdávanie podľa arcibiskupových slov v modlitbe súčasných kresťanov často chýba.

Po prednáške sa krátkym koncertom predstavil chrámový zbor Chrysostomos. Veriaci sa potom stretli s vladykom pri neformánom rozhovore v rámci agapé. V priestoroch Eparchiálneho úradu bola tiež sprístupnená výstava fotografií Petra Zimena z TK KBS, ktorý svojím fotoobjektívom zachytil významné okamihy krátkej histórie eparchie a biskupskej služby vladyku Petra (biskupská vysviacka, intronizácia, návšteva kardinála Martina, rôzne liturgické slávenia, atď.). Zo slávnosti bol zaslaný pozdravný telegram Svätému Otcovi, Benediktovi XVI.

Svätý Otec Benedikt XVI. zriadil novú gréckokatolícku eparchiu so sídlom v Bratislave 30. januára 2008 a za jej prvého eparchu vymenoval Mons. Petra Rusnáka, dovtedajšieho farára bratislavskej gréckokatolíckej farnosti.

Stanislav Gábor( TK KBS, sgab; dj ) 20090202016   |   Upozorniť na chybu v správe |

[naspäť]