[verzia pre mobil]
TK KBS

Dnes je sobota 15. 06. 2024   Meniny má Vít      Pošlite tip TK KBS [RSS][Email][Mobile][Twitter][Instagram][Threads][Facebook] Vyhľadávanie

Home Najnovšie Domáce Zahraničné Foto Video Audio Press

  Kalendár správ
<<  jún  >>
poutstštpisone
     12
3456789
10111213141516
17181920212223
24252627282930

  Život Cirkvi
Program biskupov
Pozvánky na akcie
Programové tipy
Podcast:
Google|Apple|Spotify

  Sekretariát KBS
Konferencie KBS
Synoda
Zamyslenia KBS
Financovanie Cirkvi

  Pápež František
Životopis
Generálne audiencie
Anjel Pána [audio]
Urbi et Orbi
Aktivity
Ranné homílie

Príhovor pápeža Benedikta XVI. pred modlitbou Anjel Pána na sviatok Svätej rodiny
P:3, 29. 12. 2008 06:48, ZAH

Vatikán (28. decembra, RV) – Pápež Benedikt XVI. sa v nedeľu napoludnie pomodlil spolu s veriacimi zhromaždenými na Námestí sv. Petra vo Vatikáne mariánsku modlitbu Anjel Pána. Pred ňou sa im prihovoril:

„Drahí bratia a sestry,

v dnešnú nedeľu, ktorá nasleduje po sviatku Narodenia Pána, slávime s radosťou sviatok Svätej rodiny z Nazareta. Tento sviatok veľmi dobre zapadá do kontextu Vianoc, keďže tieto sú jedinečným spôsobom práve sviatkami rodiny. Poukazujú nato mnohé tradície a sociálne zvyky, osobitne skutočnosť, že rodiny sa práve počas vianočných sviatkov zvyknú stretávať pri slávnostnom stole a obdarúvajú sa darčekmi. Ako nezdôrazniť, že práve v tejto súvislosti rany a bolesti, ktoré sa udejú v niektorých rodinách, sa pociťujú ešte silnejšie. Ježiš sa narodil a vyrástol v ľudskej rodine. Jeho mama bola Panna Mária a v úlohe otca mu bol Jozef. Vychovávali ho spoločne s veľkou láskou. Ježišova rodina si naozaj zasluhuje názov „svätá“, pretože bola celkom preniknutá túžbou konať Božiu vôľu, vtelenú v Ježišovej prítomnosti. Na jednej strane je to rodina, ako všetky ostatné a ako taká, je vzorom manželskej lásky, spolupráce, obety, dôvery v božiu prozreteľnosť, pracovitosti a solidárnosti, teda všetkých tých hodnôt, ktoré rodina chráni a rozvíja, pričom sa tak stáva základnou bunkou každej spoločnosti. Zároveň je však Rodina z Nazareta jedinečnou a odlišnou od všetkých ostatných a to pre svoje jedinečné povolanie vzhľadom na poslanie Božieho Syna. Práve pre túto svoju jedinečnosť je vzorom pre všetky ostatné rodiny, osobitne tie kresťanské, pretože poukazuje na boží horizont, príjemný ale zároveň náročný primát božej vôle, perspektívu večného života ku ktorému smerujeme. Preto dnes ďakujeme Bohu a tiež Panne Márii a svätému Jozefovi zato, že s toľkou vierou a disponovanosťou spolupracovali na Pánovom pláne spásy.

Osobitne pozdravujem tisíce ľudí, ktorí sa dnes stretli v Madride, aby sa spolu modlili za rodinu a takto tiež vyjadrili svoju lásku k hodnotám rodiny, mocne a s nádejou. Rodina je určite božou milosťou, ktorá odzrkadľuje to, čím je Boh sám, teda lásku. Úplne nezištná láska, ktorá napomáha bezhraničnú vernosť aj v ťažkých životných okamihoch. Tieto kvality možno stretnúť vo Svätej rodine, v ktorej Ježiš prišiel na svet a v ktorej vyrastal v múdrosti, s veľkou Máriinou starostlivosťou a vernou Jozefovou ochranou. Drahé rodiny, nedopustite, aby láska, otvorenosť voči životu a nenapodobiteľné putá, ktoré vás zjednocujú, zoslabli. Proste o to neustále Pána, modlite sa spoločne, aby vaše úmysly boli ožarované svetlom viery a preniknuté božou milosťou na ceste k svätosti. Takýmto spôsobom, s radosťou, ktorá pramení vo vašej vzájomnej láske, dáte tomuto svetu dôležité svedectvo o tom, aké dôležité miesto má rodina pre každého človeka a pre celú spoločnosť. Svätý Otec stojí pri vás a modlí sa za vás a za vaše rodiny, za vaše zdravie, prácu, silu a vzájomnú pomoc. V tejto modlitbe Anjel Pána vás zverujem našej nebeskej Matke, najsvätejšej Panne Márii.

Drahí bratia a sestry, keď hovoríme o rodine, nemôžem nepripomenúť, že v dňoch od 14. do 18. januára 2009 sa bude konať v Mexiku VI. svetové stretnutie rodín. Modlime sa už teraz za toto dôležité cirkevné podujatie a zverme Pánovi všetky rodiny, osobitne tie, ktoré sa nachádzajú v životných ťažkostiach, ktoré zažívajú bolesť z nepochopenia a z rozdelenia. Kiež Vykupiteľ, ktorý sa narodil v Betleheme, daruje všetkým pokoj a silu kráčať spolu na ceste dobra.“

( TK KBS, RV ls; dj ) 20081229019   |   Upozorniť na chybu v správe |

[naspäť]