[verzia pre mobil]
TK KBS

Dnes je pondelok 29. 04. 2024   Meniny má Lea      Pošlite tip TK KBS [RSS][Email][Mobile][Twitter][Instagram][Threads][Facebook] Vyhľadávanie

Home Najnovšie Domáce Zahraničné Foto Video Audio Press

  Kalendár správ
<<  apríl  >>
poutstštpisone
1234567
891011121314
15161718192021
22232425262728
2930     

  Život Cirkvi
Program biskupov
Pozvánky na akcie
Programové tipy
Podcast:
Google|Apple|Spotify

  Sekretariát KBS
Konferencie KBS
Synoda
Zamyslenia KBS
Financovanie Cirkvi

  Pápež František
Životopis
Generálne audiencie
Anjel Pána [audio]
Urbi et Orbi
Aktivity
Ranné homílie

Na Biskupskej synode s príhovorom vystúpil bratislavský arcibiskup Stanislav Zvolenský
P:3, 13. 10. 2008 10:16, ZAH

Vatikán (11. októbra, RV) – V sobotu na zasadnutí Biskupskej synody vo Vatikáne vystúpil okrem iných aj slovenský bratislavský arcibiskup Stanislav Zvolenský, počas 10. generálnej kongregácie.

V príhovore sa zameral na svätých, ktorí nám majú slúžiť ako inšpirácia pri čítaní Svätého písma. V úvode hovoril o tom, že dejiny nám predstavujú mnohých mužov a ženy, ktorým čítanie Svätého písma radikálne zmenilo život či spôsob myslenia, konania alebo ich aspoň priviedlo k novej pravde pri ich postojoch v otázkach viery. Dejiny Cirkvi sú neustále charakterizované návratom k existenciálnemu radikalizmu Písma a svätosť mnohých kresťanov – ako ďalej hovoril arcibiskup Zvolenský – bola výsledkom úprimnej a často radikálnej odpovede na pozvanie k Božiemu slovu. Potom dodal:

„Odhaľovanie spôsobov, akými čítali Písmo svätí, nás môže priviesť k objaveniu takých spôsobov, ktoré aj keď nie sú úplne nové, sú tak trochu zabudnuté. Ako príklad nám môže poslúžiť františkánske čítanie Biblie, prekvapujúce, ak sa naň pozeráme z hľadiska terajších vedeckých kritérií výkladu a z hľadiska ovocia viery, ktoré toto čítanie prinieslo. Jedným z charakteristických znakov tohto čítania bol princíp „sine glossa“. Išlo o prijatie Božieho slova tak, ako je napísané vo Svätom písme bez akademických komentárov. Podľa sv. Františka Božská pravda nie je zobjektivizovaná v slovách a výrokoch Biblie a nie je vždy k dispozícii ako odpoveď na všetky problémy.“

Ďalej arcibiskup dodal, že len v úplnom kontexte vidíme, že sa nesústreďuje na predmet textu, ale na Božie konanie. Výklad sv. Františka prináša nové poznanie sviatostného charakteru Božieho slova.

V závere arcibiskup Zvolenský dodal, že tak ako vo sv. Františkovi, môžeme nájsť hermeneutický princíp aj v životoch ďalších svätých, bohatstvom ktorých Cirkev oplýva.

( TK KBS, sg; pz ) 20081013019   |   Upozorniť na chybu v správe |

[naspäť]