[verzia pre mobil]
TK KBS

Dnes je sobota 18. 05. 2024   Meniny má Viola      Pošlite tip TK KBS [RSS][Email][Mobile][Twitter][Instagram][Threads][Facebook] Vyhľadávanie

Home Najnovšie Domáce Zahraničné Foto Video Audio Press

  Kalendár správ
<<  máj  >>
poutstštpisone
  12345
6789101112
13141516171819
20212223242526
2728293031  

  Život Cirkvi
Program biskupov
Pozvánky na akcie
Programové tipy
Podcast:
Google|Apple|Spotify

  Sekretariát KBS
Konferencie KBS
Synoda
Zamyslenia KBS
Financovanie Cirkvi

  Pápež František
Životopis
Generálne audiencie
Anjel Pána [audio]
Urbi et Orbi
Aktivity
Ranné homílie

Príhovor Benedikta XVI. pred nedeľnou modlitbou Anjel Pána
P:3, 21. 09. 2008 13:44, ZAH

Castel Gandolfo (21. septembra, RV) – Pápež Benedikt XVI. sa v nedeľu 21. septembra vo svojom letnom sídle v Castel Gandolfe pomodlil spolu s veriacimi mariánsku modlitbu Anjel Pána. Pred ňou sa im prihovoril:

„Drahí bratia a sestry,

možno si spomeniete, že keď som sa v deň môjho zvolenia prihovoril zástupu na Námestí sv. Petra, spontánne mi napadlo predstaviť sa ako robotník v Pánovej vinici. Práve v dnešnom evanjeliu Ježiš hovorí podobenstvo o pánovi vinice, ktorý v rozličných hodinách dňa povoláva robotníkov pracovať do svojej vinice (porov. Mt 20, 1 – 16 a). Večer vyplatí všetkým rovnakú mzdu – jeden denár, čo vyvolá protest u tých, ktorí pracovali vo vinici celý deň. Je zrejmé, že denár predstavuje v tomto podobenstve večný život – dar, ktorý Boh ponúka všetkým, i tým, čo sú pokladaní za ,posledných’. Ak ho prijmú, stávajú sa ,prvými’, a prvým sa môže stať, že budú poslední.

Prvé posolstvo tohto podobenstva je v tom, že pán vinice – ak to tak možno povedať – netoleruje nezamestnanosť. Chce, aby v jeho vinici pracovali všetci. A byť povolaný, je vlastne už prvou odmenou: môcť pracovať v Pánovej vinici, vstúpiť do jeho služby, spolupracovať na jeho diele je vlastne už samo osebe odmenou za akúkoľvek námahu. To však chápe len ten, kto miluje Pána a jeho kráľovstvo. Kto naopak, pracuje len pre odmenu, nikdy si neuvedomí hodnotu tohto neoceniteľného pokladu.

Toto podobenstvo rozpráva sv. Matúš, apoštol a evanjelista, ktorého liturgický sviatok pripadá práve na dnes. Rád by som zdôraznil, že Matúš ho zakúsil sám na sebe (porov. Mt 9, 9). Bol totiž predtým, ako ho Pán povolal, colníkom, a preto bol považovaný za verejného hriešnika vylúčeného z ,Pánovej vinice’. Všetko sa však zmenilo, keď Ježiš prešiel okolo jeho výbercovského stola, pozrel naňho a oslovil ho: ,Poď za mnou.’ Matúš vstal a nasledoval ho. Z verejného hriešnika sa hneď stal Kristovým učeníkom. Z ,posledného’ sa stal ,prvý’ vďaka Božej logike, ktorá – na naše šťastie - je iná, než logika sveta. ,Moje myšlienky nie sú vaše myšlienky – hovorí Pán’ prostredníctvom slov proroka Izaiáša – ,a vaše cesty nie sú moje cesty’ (Iz 55, 8).

Aj svätý Pavol, ktorého jubilejný rok slávime, zakúsil radosť, keď bol povolaný Pánom, aby pracoval v jeho vinici. A aké veľké dielo vykonal! On sám vyznáva, že to bola Božia milosť, ktorá pracovala v ňom – práve táto milosť uskutočnila v ňom premenu, že z prenasledovateľa Cirkvi sa stal apoštolom národov. Ako sám hovorí: ,Pre mňa žiť je Kristus a zomrieť zisk.’ Hneď však dodáva: ,Ale ak žiť v tele znamená pre mňa plodnú prácu, neviem, čo si vyvoliť’ (Flp 1, 21 – 22). Pavol pochopil, že pracovať pre Pána je už na tejto zemi veľká odmena.

Panna Mária, ktorú som si minulý týždeň s radosťou uctil v Lurdoch, je dokonalou ratolesťou v Pánovej vinici. Z nej sa zrodil požehnaný plod Božej lásky – Ježiš, náš Spasiteľ. Kiež nám Panna Mária vždy pomáha s radosťou odpovedať na Pánovo volanie a nachádzať svoje šťastie v tom, že sa môžeme namáhať pre nebeské kráľovstvo.“

( TK KBS, RV ls; pz ) 20080921006   |   Upozorniť na chybu v správe |

[naspäť]