[verzia pre mobil]
TK KBS

Dnes je štvrtok 25. 04. 2024   Meniny má Marek      Pošlite tip TK KBS [RSS][Email][Mobile][Twitter][Instagram][Threads][Facebook] Vyhľadávanie

Home Najnovšie Domáce Zahraničné Foto Video Audio Press

  Kalendár správ
<<  apríl  >>
poutstštpisone
1234567
891011121314
15161718192021
22232425262728
2930     

  Život Cirkvi
Program biskupov
Pozvánky na akcie
Programové tipy
Podcast:
Google|Apple|Spotify

  Sekretariát KBS
Konferencie KBS
Synoda
Zamyslenia KBS
Financovanie Cirkvi

  Pápež František
Životopis
Generálne audiencie
Anjel Pána [audio]
Urbi et Orbi
Aktivity
Ranné homílie

Príhovor Benedikta XVI. mladým v Paríži: "Nezabudnite na dva poklady: Duch Svätý a kríž!"
P:3, 13. 09. 2008 07:35, ZAH

Francúzsko (12. septembra, RV) – Posledným bodom dnešného programu apoštolskej cesty Svätého Otca vo Francúzsku bolo stretnutie s mladými pred katedrálom Notre Dame v Paríži, ktorí sa tam zhromaždili na modlitbovej vigílii. Svätý Otec sa im prihovoril:

„Drahí mladí priatelia,

po slávení vešpier v Notre-Dame, váš nadšený pozdrav navodzuje srdečnú a slávnostnú náladu na našom stretnutí dnes večer. Pripomína mi to nezabudnuteľné zhromaždenie počas Svetových dní mládeže v Sydney nedávno v júli, na ktorom boli prítomní aj niektorí z vás. Dnes večer by som vám chcel povedať o dvoch skutočnostiach, ktoré sú veľmi úzko spojené a ktoré predstavujú skutočný poklad, ktorý môžete nájsť vo svojich srdciach (porov. Mt 6,21).

Prvý sa vzťahuje na tému vybratú pre stretnutie v Sydney. Je to tiež téma modlitby vigílie, ktorú práve začíname. Ide o pasáž zo Skutkov apoštolov, knihy, ktorú niektorí veľmi vhodne nazývajú aj ako Evanjelium Ducha Svätého: „Keď na vás zostúpi Duch Svätý, dostanete silu a budete mi svedkami“ (Sk 1,8). V Sydney mnoho mladých nanovo objavilo potrebu Ducha Svätého v živote kresťana. Duch Svätý nás uvádza do hlbokého vzťahu s Bohom, ktorý je zdrojom všetkého opravdivého, ľudského dobra. Každý z vás túži milovať a byť milovaný! Je to Boh, na ktorého sa musíte obrátiť, ak sa chcete naučiť, ako milovať a nájsť silu milovať. Duch Svätý, ktorý je Láska, môže otvoriť vaše srdcia na prijatie daru pravej lásky. Každý z vás hľadá pravdu; a každý z vás chce žiť v pravde! Tou pravdou je Kristus! On je jedinou Cestou, jedinou Pravdou a ozajstným Životom. Nasledovať Krista znamená „vydať sa na more“, ako sa to niekoľkokrát píše v žalmoch. Cesta pravdy je jediná a mnohoraká zároveň, v závislosti od rozmanitosti chariziem, tak ako je jedna pravda, ktorá je zároveň nevyčerpateľným bohatstvom. Odovzdajte sa Duchu Svätému, aby ste našli Krista. Duch Svätý je našim neodmysliteľným vodcom v modlitbe, on oživuje našu nádej a je zdrojom skutočnej radosti.

Na hlbšie pochopenie tejto pravdy viery, chcel by som vás povzbudiť zamerať sa na dôležitosť sviatosti birmovania, ktorú ste prijali a ktorá vás privádza k zrelému náboženskému životu. Je pre vás životne dôležité rozumieť tejto sviatosti stále viac, aby ste tak zabezpečili kvalitu a hĺbku svojej viery a posilňovali ju. Duch Svätý vám umožní priblížiť sa k tajomstvu Boha; pomôže vám pochopiť, kto vlastne Boh je. Pozýva vás vidieť vo vašich blížnych, bratoch a sestrách, ktorých vám Boh dal, aby ste žili spolu s nimi v ľudskom i duchovnom priateľstve - inými slovami, aby ste žili uprostred Cirkvi. Zjavujúc, kto je Kristus ukrižovaný a zmŕtvychvstalý pre vás, vedie vás vo vydávaní svedectva o Kristovi. Ste vo veku kedy disponujete veľkorysosťou. Je potrebné, aby ste o Kristovi rozprávali všade okolo seba, vo vašich rodinách, vašim priateľom, kdekoľvek študujete, pracujete alebo oddychujete. Nebojte sa! Majte „ odvahu žiť evanjelium a smelosť v jeho ohlasovaní.“ (Posolstvo mladým 20. júla 2007). Teda povzbudzujem vás, aby ste našli spôsob hlásania Boha všade okolo seba na základe vášho svedectva o sile Ducha Svätého, o ktorého prosíme v modlitbe. Prinášajte radostnú zvesť mladým vo vašom veku a taktiež aj ostatným. Oni vedia, čo znamená zažiť ťažkosti vo vzťahoch, trápenie a neistotu v práce a v stúdiách. Oni zažili utrpenie, ale taktiež zažili aj jedinečné momenty radosti. Buďte svedkami Boha, pretože ako mladí máte plnú účasť v katolíckom spoločenstve skrze krst a naše spoločné vyznanie viery (porov. Ef 4,5). Cirkev má vo vás oporu a ja vám to chcem tiež povedať!

V tomto roku, ktorý je venovaný sv. Pavlovi, chcel by som vám zveril druhý poklad, ktorý stál v centre života tohto fascinujúceho Apoštola: ide o tajomstvo kríža. V nedeľu v Lurdoch budem sláviť slávnosť Povýšenia svätého Kríža zjednotený spolu s nespočetnými pútnikmi. Mnohí z vás budú mať krížik s retiazkou na krku. Aj ja ho nosím, podobne ako všetci biskupi. Nie je to ani okrasa, ani šperk. Je to vzácny symbol našej viery, viditeľné a konkrétne znamenie nášho puta s Kristom. Svätý Pavol hovorí jasne o kríži na začiatku prvého Listu Korinťanom. V Korinte totiž žila komunita, ktorá bola pokúšaná nebezpečenstvami korupcie svojho okolia. Tieto nebezpečenstvá sú podobné tým, ktoré poznávame aj my každý deň. Z niektorých budem citovať aspoň niektoré: rozpory a hádky uprostred komunity, príťažlivosť pseudo náboženských alebo filozofických myšlieno, povrchnosť vo viere, morálna neviazanosť. Svätý Pavol začína písať svoj list slovami: „Lebo slovo kríža je bláznovstvom pre tých čo idú do záhuby, ale pre tých, čo sú na ceste spásy, teda pre nás, je Božou mocou.“ (1 Kor 1, 18). Potom Apoštol poukazuje na rozporuplnosť, ktorá existuje medzi múdrosťou a bláznovstvom, božou a ľudskou. Hovorí o nej, keď spomína na založenie Cirkvi v Korinte a potom vzhľadom na svoje kázanie. Nakoniec uzatvára poukazujúc na božiu krásu a múdrosť, ktorú Kristus a po jeho stopách aj apoštoli – išli ohlasoval svetu a kresťanom. Táto múdrosť, tajomná a skrytá (porov. 1 Kor, 2,7), nám bola zjavená skrze Ducha, pretože „živočíšny človek neprijíma veci Božieho Ducha; sú mu bláznovstvom a nemôže ich pochopiť, lebo ich treba duchovne posudzovať.“ (1 Kor 2, 14).

Duch otvára ľudskej inteligencii nové horizonty, ktoré ho presahujú a dáva spoznať, že jediná opravdivá múdrosť spočíva vo veľkosti Krista. Pre kresťanov je kríž symbolom božej múdrosti a jeho nekonečnej lásky, ktorá sa zjavila v spásnom dare ukrižovaného a zmŕtvychvstalého Krista pre život sveta, osobitne pre život každého a každej z vás. Kiežby tento úžasný objav bol pre nás všetkých pozvaním pozerať na kríž s úctou a rešpektom! Nie je znakom iba vášho života v Bohu a vašej spásy, ale je aj – a vy tomu rozumiete – nemým svedkom bolestí ľudstva a zároveň jediný a vzácny výraz všetkých ich nádejí. Drahá mládež, viem že uctievanie kríža niekedy prináša výsmech a aj prenasledovanie. Kríž istým spôsobom uvádza do pochybností ľudské istoty, avšak zároveň poskytuje istotu o božej milosti a potvrdzuje našu spásu. Dnešný večer vám zverujem Kristov kríž. Kiež vás Duch Svätý privedie k pochopeniu tajomstva lásky, aby ste mohli vyznať zo svätým Pavlom: „Ale ja sa nechcem chváliť ničím iným, iba krížom nášho pána Ježiša Krista, cez ktorý je svet ukrižovaný pre mňa a ja pre svet“ (Gal 6, 14). Pavol pochopil Ježišove slová, ktoré sa zdajú byť paradoxom, totiž, že iba darujúc (stratiac) vlastný život, je ho možné opäť nájsť (porov. Mk 8,35, Jn 12,24) a dodal, že iba kríž vyjadruje základný zákon lásky, dokonalú definíciu opravdivého života. Kiežby prehĺbenie tajomstva kríža pomohlo objaviť niektorým z vás povolanie slúžiť Kristovi celostným spôsobom v kňazskom alebo rehoľnom živote!

Je teraz čas, aby sme vstúpili do modlitbovej vigílie, kvôli ktorej ste sa tu dnes večer zhromaždili. Nezabudnite na dva poklady, ktoré vám pápež dnes večer predstavil: Duch Svätý a kríž! Rád by som vám na záver ešte raz povedal, že spolieham na vás, drahá mládež, a túžim, aby ste dnes a zajtra získali skúsenosť úcty a lásky voči Cirkvi! Kiež vás Boh sprevádza každý deň a žehná vás spolu s vašimi rodinami a vašimi priateľmi. S radosťou vám udeľujem apoštolské požehnanie, podobne ako aj všetkým mladým vo Francúzsku.“

( TK KBS, RV dl, ls; pz ) 20080913004   |   Upozorniť na chybu v správe |

[naspäť]