[verzia pre mobil]
TK KBS

Dnes je štvrtok 13. 06. 2024   Meniny má Anton      Pošlite tip TK KBS [RSS][Email][Mobile][Twitter][Instagram][Threads][Facebook] Vyhľadávanie

Home Najnovšie Domáce Zahraničné Foto Video Audio Press

  Kalendár správ
<<  jún  >>
poutstštpisone
     12
3456789
10111213141516
17181920212223
24252627282930

  Život Cirkvi
Program biskupov
Pozvánky na akcie
Programové tipy
Podcast:
Google|Apple|Spotify

  Sekretariát KBS
Konferencie KBS
Synoda
Zamyslenia KBS
Financovanie Cirkvi

  Pápež František
Životopis
Generálne audiencie
Anjel Pána [audio]
Urbi et Orbi
Aktivity
Ranné homílie

Hovorca Svätej stolice k pápežovej ceste do Francúzska
P:3, 11. 09. 2008 16:26, ZAH

Vatikán (11. septembra, RV/Zenit) – Očakáva sa, že Benedikt XVI. sa počas svojej X. apoštolskej cesty do Francúzska dotkne aj témy odluky Cirkvi od štátu. Uviedol to pri stretnutí s novinármi hovorca Svätej stolice páter Federico Lombardi SJ a dodal, že pápež, ktorý bol ešte ako kardinál Joseph Ratzinger vymenovaný v roku 1992 za zahraničného člena francúzskej Akadémie morálnych a politických vied, pravdepodobne spomenie aj víziu tzv. „pozitívneho sekularizmu“, o ktorom sa zmienil prezident Nicolas Sarkozy v minuloročnom decembrovom prejave v Lateránskej bazilike. Uviedol, že „sekularizmus by nemal byť popretím minulosti. Nemá moc odtrhnúť Francúzsko od jeho kresťanských koreňov. Takéto pokusy už boli a nemalo to tak byť“.

Podľa pátra Lombardiho hlava francúzskeho štátu osobne privíta Svätého Otca na letisku. Poruší tak predpísaný protokol krajiny, ktorý hovorí, že návštevy tohto druhu víta premiér, zatiaľ čo prezident ich očakáva vo svojom oficiálnom sídle v Elyzejskom paláci. Tu sa najvyšší štátni predstavitelia Francúzska a Vatikánu stretnú v súkromí a potom bude nasledovať oficiálna uvítacia cereménia, počas ktorej pápež prednesie svoj prvý prejav na francúzskej pôde za prítomnosti približne 700 vrcholných politických a vládnych predstaviteľov.

Hovorca Svätej stolice v rozhovore s novinármi spomenul aj list pápeža Jána Pavla II., ktorý napísal 11.2.2005 pri príležitosti stého výročia existencie zákona o odluke Cirkvi od štátu, adresovaný predsedovi Konferencie biskupov Francúzska, a podotkol, že tento dokument predstavuje „veľmi pozitívne“ zhrnutie katolíckeho postoja voči sekularizmu. Páter Lombardi z jeho obsahu vyzdvihol pápežove slová o potrebe spravodlivého rozdelenia moci medzi občianskou spoločnosťou a Cirkvou, ktoré odráža Kristovo pozvanie jeho učeníkom: „Dávajte cisárovi, čo je cisárovo a Bohu, čo je Božie“.

( TK KBS, RV dl; pz ) 20080911017   |   Upozorniť na chybu v správe |

[naspäť]