[verzia pre mobil]
TK KBS

Dnes je sobota 04. 02. 2023   Meniny má Veronika      Pošlite tip TK KBS [RSS][Email][Mobile][Twitter][Instagram][Facebook] Vyhľadávanie

Home Najnovšie Domáce Zahraničné Foto Video Audio Press

  Kalendár správ
<<  február  >>
poutstštpisone
  12345
6789101112
13141516171819
20212223242526
2728     

  Život Cirkvi
Program biskupov
Pozvánky na akcie
Programové tipy
Podcast:
Google|Apple|Spotify

  Sekretariát KBS
Konferencie KBS
Synoda
Pôstna polievka
Zamyslenia KBS
Financovanie Cirkvi

  Pápež František
Životopis
Generálne audiencie
Anjel Pána [audio]
Urbi et Orbi
Aktivity
Ranné homílie

Príhovor Benedikta XVI. pred modlitbou Anjel Pána v Sydney
P:3, 21. 07. 2008 14:50, ZAH

"Drahí mladí priatelia,

Spoločne budeme recitovať nádhernú modlitbu Anjel Pána. Meditujeme v nej o Márii, mladej žene, ktorá sa rozpráva s anjelom, ktorý ju v Božom mene pozýva k výnimočnému daru seba samého, daru vlastného života, vlastnej budúcnosti ženy a matky. Môžeme si predstaviť, ako sa asi Mária cítila v tej chvíli: plná chvenia, úplne presiahnutá perspektívou, pred ktorú bola postavená.

Anjel chápal jej úzkosť a ihneď ju uistil: “Neboj sa Mária … Duch Svätý zostúpi na teba a moc Najvyššieho ťa zatieni” (Lk 1, 30-35). Bol to Duch Svätý, ktorý jej dal silu a odvahu odpovedať na Pánovo povolanie. Bol to Duch, ktorý jej pomohol chápať veľké tajomstvo, ktoré sa prostredníctvom nej uskutočňovalo. Bol to Duch, ktorý ju zatienil svojou láskou a uschopnil, aby do svojho lona prijala Božieho Syna.

Táto scéna je hlavnou chvíľou v dejinách vzťahu Boha a jeho ľudu. V Starom zákone sa Boh zjavoval postupne a čiastočne, tak ako to robíme aj my všetci v našich osobných vzťahoch. Bol potrebný čas, aby vyvolený národ prehĺbil svoj vzťah k Bohu. Zmluva s izraelom bola akoby obdobím dvorenia, dlhými zásnubami. Až nadišla záverečná chvíľa, moment svadby, realizácia novej a večnej zmluvy. Mária v tej chvíli predstavovala pred Pánom celé ľudstvo. V posolstve anjela to bol Boh, ktorý prišiel s návrhom manželstva pre ľudstvo. A v našom mene Mária odpovedala áno.

V rozprávkach sa príbeh končí práve tu “od tej chvíle žili šťastne a spokojne”. V skutočnom živote to ale nie je tak jednoduché. Mária, v dôsledku svojho áno Pánovi, sa musela vyrovnať s mnohými súženiami. Simeon jej predpovedal, že jej srdce prenikne meč. Keď mal Ježiš 12 rokov, zakúsila tú najväčšiu hrôzu, akú môže rodič zažiť, keď musela tri dni hľadať strateného Syna. A po Ježišovom verejnom vystúpení prešla agóniou, keď bola prítomná pri jeho ukrižovaní a smrti. Ale v najrôznejších skúškach zostala vždy verná svojmu sľubu, podopieraná Duchom sily. A za to bola odmenená slávou.

Drahí mladí, aj my musíme zostať verní tomu “áno”, ktorým sme prijali Pánovu ponuku priateľstva. Vedzme, že on nás nikdy neopustí. Vedzme, že On stále podporuje dary Ducha. Mária prijala Pánovu “ponuku” v našom mene. Obráťme sa teda k nej a prosme ju, aby nás viedla v ťažkostiach, aby sme zostali verní vzťahu, ktorý nadviazal Boh s každým z nás. Mária je náš príklad a naša inšpirácia. Ona sa naopak za nás prihovára u svojho Syna a s materskou láskou nás ochraňuje pred nebezpečenstvami."

Na záver Anjel Pána:

"A teraz prišla chvíľa, aby sme sa rozlúčili, alebo lepšia povedali dovidenia! Ďakujem vám všetkým za účasť na Svetovom stretnutí mládeže 2008 tu v Sydney a dúfam, že sa uvidíme za tri roky. Svetový deň mládeže 2011 sa bude konať v Madride v Španielsku. Modlime sa za seba apred svetom radostne svedčime o Kristovi. Boh vám všetkým žehnaj."

( TK KBS, ej; ) 20080721038   |   Upozorniť na chybu v správe |

[naspäť]