[verzia pre mobil]
TK KBS

Dnes je piatok 19. 04. 2024   Meniny má Jela      Pošlite tip TK KBS [RSS][Email][Mobile][Twitter][Instagram][Threads][Facebook] Vyhľadávanie

Home Najnovšie Domáce Zahraničné Foto Video Audio Press

  Kalendár správ
<<  apríl  >>
poutstštpisone
1234567
891011121314
15161718192021
22232425262728
2930     

  Život Cirkvi
Program biskupov
Pozvánky na akcie
Programové tipy
Podcast:
Google|Apple|Spotify

  Sekretariát KBS
Konferencie KBS
Synoda
Zamyslenia KBS
Financovanie Cirkvi

  Pápež František
Životopis
Generálne audiencie
Anjel Pána [audio]
Urbi et Orbi
Aktivity
Ranné homílie

Svätý Otec na stretnutí s predstaviteľmi iných náboženstiev
P:3, 18. 07. 2008 15:39, ZAH

Austrália (18. júla, RV) – Po ekumenickom stretnutí sa dnes pápež Benedikt XVI. prihovoril aj predstaviteľom iných náboženstiev, medzi ktorými nechýbali ani židovský rabín Jeremy Lawrence a moslimský šejk Mohamad Saleem. Ako uviedol nástupca svätého Petra, harmonický vzťah medzi náboženstvom a verejným životom je veľmi dôležitý predovšetkým v čase, keď niektorí ľudia začali pokladať náboženstvo za príčinu rozdelenia namiesto toho, aby ho považovali za silu zjednocovania. Vo svete, ohrozovanom násilím, jednotný hlas veriacich ľudí povzbudzuje krajiny a spoločenstvá, aby riešili konflikty pokojným spôsobom a s plným ohľadom na ľudskú dôstojnosť.

Podľa Svätého Otca medziľudské vzťahy vo svojom jadre nemôžu byť definované v termínoch moci, dominancie a vlastných záujmov:

„Náboženské cítenie, vrastené do ľudského srdca, otvára mužov a ženy pre Boha a vedie ich k objaveniu toho, že osobné naplnenie nespočíva v sebeckom uspokojení prchavých túžob. Naopak, vedie nás k napĺňaniu vzájomných potrieb a k hľadaniu konkrétnych spôsobov, ako prispieť k spoločnému blahu. Náboženstvá majú v tomto ohľade výnimočnú úlohu, pretože učia ľudí, že autentická služba si vyžaduje obeť a sebadisciplínu, ktoré musia byť zušľachťované sebazaprením, striedmosťou a skromným využívaním svetových dobier. Týmto spôsobom sú muži a ženy vedení k úcte voči životnému prostrediu ako zázraku, o ktorom sa má premýšľať a má byť rešpektovaný namiesto toho, aby bol vnímaný iba ako púha spotrebná komodita. Je úlohou veriacich ľudí ukázať, že je možné nachádzať radosť v jednoduchom a skromnom žití, štedro zdieľajúc nadbytok s núdznymi.“

Ako uviedol Benedikt XVI., univerzálnosť ľudskej skúsenosti, ktorá presahuje všetky zemepisné hranice a kultúrne obmedzenia, umožňuje veriacim angažovať sa v dialógu:

„Cirkev horlivo hľadá príležitosti načúvať duchovnej skúsenosti ostatných náboženstiev. Mohli by sme povedať, že cieľom všetkých vierovyznaní je preniknúť hlboký zmysel ľudskej existencie jej prepojením na pôvod, alebo princíp, ktorý ju presahuje. Náboženstvá ponúkajú snahu pochopiť kozmos ako vychádzajúci a vracajúci sa k svojmu pôvodu alebo princípu. Kresťania veria, že Boh zjavil tento pôvod a princíp v Ježišovi, o ktorom Biblia píše ako o „Alfe a Omege“ (porov. Zj 1,8).

Svätý Otec na záver vyjadril nádej, že každý – zvlášť mladí ľudia – dokážu žasnúť nad krásou života, hľadať jeho absolútny zmysel a usilovať sa naplniť jeho úžasný pontenciál.

( TK KBS, RV dj; js ) 20080718029   |   Upozorniť na chybu v správe |

[naspäť]