[verzia pre mobil]
TK KBS

Dnes je utorok 13. 04. 2021   Meniny má Aleš       Pošlite tip TK KBS Správy cez: RSS | Email | Mobile | Twitter | Instagram | Facebook | Vyhľadávanie

Home Najnovšie Domáce Zahraničné Foto Video Audio Press

  Kalendár správ
<<  apríl  >>
poutstštpisone
   1234
567891011
12131415161718
19202122232425
2627282930  

  COVID-19
Koronavírus [dossier]
Covid-19 automat
Rady pri ochorení

  Top témy
Všetky
Rok Amoris Laetitia
Rok sv. Jozefa
Koronavírus

  Život Cirkvi
Program biskupov
Pozvánky na akcie
Programové tipy
Podcast

  Sekretariát KBS
Konferencie KBS
Synoda o rodine
Pôstna polievka
Zamyslenia KBS
Financovanie Cirkvi

  Pápež František
Životopis
Generálne audiencie
Anjel Pána [audio]
Urbi et Orbi
Aktivity
Ranné homílie

Rozhovor s Mons. Migliore o zajtrajšej návšteve Benedikta XVI. v OSN
P:3, 17. 04. 2008 22:34, ZAHUSA (17. apríla, RV) – Pápež Benedikt XVI. zajtra opustí Washington a priletí do New Yorku, kde na pôde OSN prednesie dlho očakávaný príhovor ku generálnemu zhromaždeniu OSN a stretne sa s jej generálnym sekretárom s Ban Ki-moonom. Pri tejto príležitosti, stály pozorovateľom Svätej stolice pri OSN Mons. Celestino Migliore, pre Vatikánsky rozhlas uviedol:

Svätý Otec je tu očakávaný ako morálna autorita, schopná prebudiť dobrú vôľu a dôveru v budúcnosť, a preto je veľmi očakávaný. Od začiatku svojho pontifikátu vedel Benedikt XVI. uchopiť a vyjadriť výzvu XXI. storočia: vzťah viery a rozumu. A bez prestania sa snaží utvárať spoločné vedomie na týchto základoch, hľadať riešenia a tie dôsledky, ktoré kríza týchto hodnôt prináša do medzinárodného mierového spolunažívania, na pohľad a aplikáciu ľudských práv, na politický a sociálny život v rozličných krajinách. Svätý Otec je pre dialóg, ktorý je predpokladom každého stretnutia a ktorý rešpektuje rovnakú dôstojnosť každej ľudskej osoby a skupiny, a to nie je málo. To však vyžaduje aspoň základný spoločný menovateľ vo vízii na človeka, na život a na ľudské práva, na demokraciu, slobodu a spolužitie medzi národmi.

Návšteva Svätého Otca v OSN sa uskutočňuje pri príležitosti 60. výročia prijatia Všeobecnej deklarácie ľudských práv, ku ktorému došlo 10. decembra 1948. Aké sú podľa Vás kritické body, pokiaľ ide o aplikáciu tejto Deklarácie?

Aplikácia závisí predovšetkým od interpretácie a od hodnoty, ktorá sa pripisuje Deklarácii. Dnes neexistuje ani jediné najzákladnejšie ľudské právo, ktoré by nebolo zanedbávané alebo porušované v niektorej časti sveta. Prichádza k tomu na základe pretrvávajúceho presvedčenia, že sú to práve súčasné vlády, ktoré určujú práva svojim občanov, namiesto toho, aby boli tieto ľudské práva vnímané ako vrodené a vlastné každej ľudskej osobe.

Dnes, z mnohých strán sa zdôrazňuje interpretácia ľudských práv, ktorá je „hyper – individualistická“, ako to nedávno definovala vo svojej knihe súčasná Veľvyslankyňa USA pri Svätej stolici, profesorka Mary Ann Glendonová. Sú to interpretácie na ktoré je obzvlášť pozorný aj Svätý Otec....

Naozaj, tendencia o ktorej hovoríte, vyprázdňuje ľudské práva z ich im zodpovedajúcej povinnosti a pretvára ich iba na výhody alebo osobné záujmy, ktoré sú oddelené od akejkoľvek zodpovednosti voči iným. Je dôležité sa držať filozofie, ktorú inšpirovali a uviedli do života autori Charty. Inak systém ľudských práv sa obráti sám proti sebe a stane sa tyranskou vládou tých, ktorí majú zdroje, hlas a prostriedky, ba dokonca aj v mene ušľachtilého konceptu ľudských práv, by mohli uplatniť svoje osobné záujmy na úkor slabších v spoločnosti.

( TK KBS, RV pk; pz ) 20080417037   |   Upozorniť na chybu v správe |

[naspäť]