[verzia pre mobil]
TK KBS

Dnes je utorok 13. 04. 2021   Meniny má Aleš       Pošlite tip TK KBS Správy cez: RSS | Email | Mobile | Twitter | Instagram | Facebook | Vyhľadávanie

Home Najnovšie Domáce Zahraničné Foto Video Audio Press

  Kalendár správ
<<  apríl  >>
poutstštpisone
   1234
567891011
12131415161718
19202122232425
2627282930  

  COVID-19
Koronavírus [dossier]
Covid-19 automat
Rady pri ochorení

  Top témy
Všetky
Rok Amoris Laetitia
Rok sv. Jozefa
Koronavírus

  Život Cirkvi
Program biskupov
Pozvánky na akcie
Programové tipy
Podcast

  Sekretariát KBS
Konferencie KBS
Synoda o rodine
Pôstna polievka
Zamyslenia KBS
Financovanie Cirkvi

  Pápež František
Životopis
Generálne audiencie
Anjel Pána [audio]
Urbi et Orbi
Aktivity
Ranné homílie

Tlačová konferencia Benedikta XVI. na palube lietadla na ceste do USA
P:3, 16. 04. 2008 14:55, ZAHUSA (16. apríla, RV) – Počas letu pápeža Benedikta XVI. v utorok do USA sa na palube lietadla uskutočnila krátka tlačová konferencia, v rámci ktorej Svätý Otec odpovedal na otázky novinárov. Zdôraznil, že jeho apoštolská cesta má predovšetkým dva ciele. Prvým je návšteva a povzbudenie Cirkvi v USA, a samozrejme aj celého národa. Druhým cieľom je návšteva Organizácie spojených národov, predovšetkým pri príležitosti 60. výročia prijatia Všeobecnej deklarácie ľudských práv. Ako uviedol, v tomto dokumente “sú zastúpené rôzne kultúrne tradície, najmä antropológia, ktorá uznáva, že človek má v právach prednosť pred všetkými inštitúciami, ako aj spoločné hodnoty, ktoré by mali rešpektovať všetci.”

Prvá novinárska otázka smerovala ku kríze, týkajúcej sa sexuálneho zneužívania, ktorej čelí Cirkev v USA a k tomu, aké je v tejto súvislosti posolstvo Svätého Otca:

“Je veľkým trápením pre Cirkev v USA, pre Cirkev vo všeobecnosti, aj pre mňa osobne, že sa niečo také mohlo stať… Je pre mňa ťažké pochopiť, ako bolo možné, že kňazi zlyhali takýmto spôsobom v poslaní liečiť a rozdávať lásku týmto deťom. Cítim zahanbenie a urobíme všetko, čo je v našich silách, aby sa to v budúcnosti už nemohlo stať. Myslím, že musíme konať na troch úrovniach: prvou je úroveň spravodlivosti a politická úroveň. Nehovoril by som v tejto chvíli o homosexuáloch – to je ďalšia záležitosť. Úplne vylúčime pedofilov z kňazskej služby, je to absolútne nezlučiteľné a ten, kto je skutočne vinný z pedofílie, nemôže byť kňazom. Takže na prvom stupni môžeme uplatniť spravodlivosť a pomôcť obetiam, pretože sú hlboko dotknuté; toto sú dve strany spravodlivosti – jedna, týkajúca sa toho, že pedofili nesmú byť kňazmi a druhá – pomôcť akýmkoľvek dostupným spôsobom obetiam. Potom je tu pastoračná úroveň, v rámci ktorej je potrebné hojenie, pomoc a zmierenie: toto je veľký pastoračný záväzok a ja viem, že biskupi, kňazi a všetci katolícki veriaci v USA urobia všetko, čo je v ich silách, aby pomohli, liečili a prispeli k tomu, aby sa to v budúcnosti už nestalo. Z tohto bodu treba vychádzať. Navštívili sme semináre a urobíme všetko, čo sa dá vo výchove seminaristov, pre hlbokú duchovnú, ľudskú a intelektuálnu formáciu študentov. Iba spoľahlivé osoby môžu byť pripustené ku kňazstvu a iba osoby s hlbokým osobným životom v Kristovi, majúce hlboký sviatostný život, môžu zabrániť tomu, aby sa niečo také dialo. Takže, viem, že biskupi a riaditelia seminárov urobia všetko pre to, aby dobre rozlišovali, pretože je dôležitejšie mať dobrých kňazov, než mať veľa kňazov. Toto je zároveň treťou úrovňou a dúfame, že môžeme prispieť teraz aj v budúcnosti k tomu, aby sa tieto rany zahojili.”

Ďalšia novinárska otázka smerovala k faktu, že v rámci Cirkvi v USA stúpa počet hispánskych veriacich, katolícka komunita sa tak stáva bilinguálnou a “bikultúrnou”. Zároveň sa však v spoločnosti objavujú antiimigračné tendencie a prisťahovalci sú diskriminovaní. Benedikt XVI. v odpovedi pripustil, že s týmto problémom ho oboznámili latinskoamerickí biskupi, ktorí prichádzajú na návštevu do Vatikánu a dodal, že ťažkosti vidí predovšetkým v rozdelení rodín, ktoré je nebezpečné pre spoločenskú, morálnu aj ľudskú sieť týchto krajín. Podľa jeho slov je základným riešením dosiahnutie toho, aby už nebolo potrebné emigrovať, aby existovali vyhovujúce pracovné miesta a postačujúca sociálna sieť: “Musíme všetci pracovať na dosiahnutí tohto cieľa… Aj o tom chcem hovoriť s prezidentom, pretože aj USA musia pomáhať, aby sa spomenuté krajiny mohli rozvíjať. Je to v záujme všetkých, nie iba týchto štátov… Je veľmi dôležité pomáhať najmä rodinám,” dodal Svätý Otec.

Ďalšia novinárska otázka sa týkala toho, že Benedikt XVI. vyzdvihol ako pozitívum verejný aspekt náboženstva v USA: Chcel by som sa spýtať, či toto vnímate ako možný model aj pre sekularizovanú Európu, alebo či si nemyslíte, že tu môže byť aj nebezpečenstvo, že náboženstvo a Božie meno môžu byť použité k určitým politickým cieľom, ba dokonca k vojne:

„Určite v Európe nemôžeme jednoducho kopírovať Spojené štáty, máme svoje dejiny. Avšak musíme sa učiť jedni od druhých. Pokiaľ ide o Spojené štáty, vnímam ako niečo fascinujúce, že začali s pozitívnym konceptom laicity, pretože tento nový národ bol zložený zo spoločenstiev a z ľudí, ktorí boli na úteku zo štátnych cirkví a chceli mať laický štát, sekulárny, ktorý by otvoril možnosti všetkým vyznaniam praktizovať rozličné náboženstvá. Takto sa zrodil štát, ktorý chcel byť laickým: ktorý bol v opozícii voči štátnej cirkvi alebo cirkevnému štátu. Laický však aj v zmysle lásky voči náboženstvu vo svojej autentickosti, ktoré môže byť prežívané len v slobode. A takto nachádzame spolu štát, ktorý chce byť rozhodne laickým, avšak preto, aby poskytol náboženstvu svoju autentickosť. A vieme, že keď Alexis de Toqueville sa venoval štúdiu Ameriky, videl, že laické inštitúcie žijú v skutočnom morálnom súlade, ktorý existuje medzi obyvateľmi. Tento model sa mi javí pozitívne a ako podstatný. Je tiež treba dodať, že Európa prešla medzi tým dvesto rokov, viac ako dvesto rokov charakterizovaných rozličným vývojom. Teraz Spojené štáty prežívajú útok nového sekularizmu, veľmi odlišného od čias, kedy hlavným problémom bola imigrácia. Situácia sa počas storočí stala komplikovanejšou. Avšak základ, základný model sa mi zdá aj dnes hodný toho, aby sme si ho všimli aj v Európe.“

Svätý Otec, pápež je často vnímaný ako svedomie ľudstva a aj preto váš príhovor na pôde OSN je veľmi očakávaný. Chcel by som sa spýtať: myslíte si, že taká mnohostranná inštitúcia akou je OSN, môže chrániť princípy, ktoré sú Katolíckou cirkvou považované za „nediskutovateľné“, teda princípy založené na prirodzenom zákone?

„Toto je práve základným cieľom OSN: chrániť spoločné hodnoty ľudstva, na ktorých je založené pokojné spolužitie národov, v zachovávaní spravodlivosti a rozvoja spravodlivosti. Ako som už krátko naznačil, podľa mňa je veľmi dôležité, že základom Spojených národov je práve myšlienka ľudských práv, práv, ktoré vyjadrujú hodnoty, o ktorých nemožno diskutovať a ktoré predchádzajú všetky inštitúcie a zároveň sú základom všetkých inštitúcií. Je dôležité, že existuje táto konvergencia medzi rozličnými kultúrami, ktoré sa spoločne zhodli, že tieto hodnoty sú základnými hodnotami, že sú vpísané do každého ľudského bytia. Obnoviť toto vedomie, že Spojené národy so svojou mierovou misiou môžu pracovať iba vtedy, ak majú spoločný hodnotový základ, ktorý je potom vyjadrený „v právach“, s nárokom, že ich budú všetci dodržiavať, - potvrdiť túto základnú koncepciu a obnoviť ju nakoľko je to len možné, je cieľom mojej misie.“

( TK KBS, RV ls,dj; ) 20080416029   |   Upozorniť na chybu v správe |

[naspäť]