[verzia pre mobil]
TK KBS

Dnes je sobota 04. 12. 2021   Meniny má Barbora, Barbara       Pošlite tip TK KBS Správy cez: RSS | Email | Mobile | Twitter | Instagram | Facebook | Vyhľadávanie

Home Najnovšie Domáce Zahraničné Foto Video Audio Press

  Kalendár správ
<<  december  >>
poutstštpisone
  12345
6789101112
13141516171819
20212223242526
2728293031  

  COVID-19
Koronavírus [dossier]
Covid-19 automat

  Top témy
Všetky
Synoda 2021-23
Pápež František na Cypre a v Grécku
SDM 2023 Lisabon
Rok Amoris Laetitia
Rok sv. Jozefa
Koronavírus

  Život Cirkvi
Program biskupov
Pozvánky na akcie
Programové tipy
Podcast:
Google|Apple|Spotify

  Sekretariát KBS
Konferencie KBS
Synoda
Pôstna polievka
Zamyslenia KBS
Financovanie Cirkvi

  Pápež František
Životopis
Generálne audiencie
Anjel Pána [audio]
Urbi et Orbi
Aktivity
Ranné homílie

15 rokov diplomatických vzťahov medzi Vatikánom a Slovenskou republikou
P:3, 09. 04. 2008 10:43, ZAH

Pri príležitosti osláv 15. výročia nadviazania diplomatických vzťahov medzi Svätou stolicou a Slovenskou republikou sa v piatok 11. apríla v Ríme uskutoční slávnostná prezentácia dokumentov kongresu „Slovensko a Svätá stolica v XX. Storočí“, ktoré vydáva Libreria Editrice Vaticana. Prezentácie sa zúčastnia kardinál Jozef Tomko, predseda Konferencie biskupov Slovenska Mons. František Tondra, minister zahraničných vecí SR Ján Kubiš, vatikánsky štátny sekretár pre vzťahy so štátmi Mons. Dominique Mamberti, trnavský arcibiskup Mons. Ján Sokol, riaditeľ Vatikánskeho vydavateľstva Don Giuseppe Costa, dekanka Filozofickej fakulty Trnavskej univerzity Emília Hrabovec a ďalší významní hostia.

Z dejín diplomatických vzťahov:

Po páde železnej opony a komunizmu v novembri 1989 vznikla možnosť opäť nadviazať diplomatické styky so Svätou stolicou. Apoštolským nunciom v ČSFR sa 30. júna 1990 stal arcibiskup Mons. Giovanni COPPA (narodený 9. novembra 1925 v Albe, arcibiskupom od 6. januára 1980), ktorý predtým pracoval na Štátnom sekretariáte vo Vatikáne a v osemdesiatych rokoch navštívil ako delegát nunciatúry po celom svete. Po rozdelení Česko-Slovenska 1. januára 1993 sa arcibiskup Giovanni Coppa stal nunciom pre Česko a Slovensko so sídlom v Prahe. Po štyridsaťročnej odmlke prispel svojím pôsobením k obnove kladných vzťahov medzi ČR, SR a Svätou stolicou. Od roku 1994 je nunciom len pre Českú republiku. Mons. Coppa je historikom, znalcom patrológie, zvlášť diela sv. Ambróza. V roku 2007 bol vymenovaný za kardinála.

Dňa 15. júla 1994 odovzdal svoje poverovacie listiny apoštolský nuncius arcibiskup Mons. Luigi DOSSENA, ktorý svoju misiu na Slovensku ukončil na jar 2001. Za kňaza bol vysvätený 25. marca 1951. V ten istý deň, ale v roku 1973, bol vysvätený aj za biskupa. Predtým, než v roku 1994 prišiel na Slovensko, pracoval ako diplomat Svätej stolice v rozličných krajinách – v Nikarague a Hondurase, v Dominikánskej republike, v USA a ďalších. Pronunciom bol okrem iných štátov v Kórejskej republike, Senegale, Mali, Zelenom rohu a nunciom v Peru. Počas svojho pôsobenia v Bratislave vybudoval nové sídlo nunciatúry a pripravil Základnú zmluvu medzi Slovenskou republikou a Svätou stolicou, ktorá bola podpísaná a ratifikovaná v roku Veľkého jubilea 2000. Okrem toho sa, na výslovnú žiadosť pápeža Jána Pavla II., zaslúžil o zriadenie Katolíckej univerzity v Ružomberku. Mons. Luigi DOSSENA zomrel 9. septembra 2007.

Druhým apoštolským nunciom na Slovensku bol arcibiskup Mons. Henryk Józef NOWACKI, ktorý bol vymenovaný 8. februára a biskupskú vysviacku prijal 19. marca 2001. Mons. Nowacki sa narodil 11. augusta 1946 poľským rodičom v nemeckom Gunzenhausene. Za kňaza bol vysvätený 30. mája 1970 za Tarnowskú diecézu, kde potom pracoval v pastorácii, najmä medzi mládežou. V štúdiách ďalej pokračoval na Katolíckej univerzite v Ľubline a v Ríme, kde študoval na Univerzite svätého Tomáša, na Pápežskom východnom inštitúte a na Pápežskej diplomatickej akadémii. Dosiahol aj doktorát cirkevného práva. Od 1. júna 1983 je v diplomatických službách Svätej stolice. Pracoval na apoštolských nunciatúrach v Paraguaji a v Angole a posledných 11 rokov na Štátnom sekretariáte Svätej stolice. Ovláda nemecký, taliansky, ruský, francúzsky, španielsky a portugalský jazyk. Poverovacie listiny na Slovensku odovzdal 10. mája 2001. Mons. Henryk Józef NOWACKI bol v roku 2007 vymenovaný za apoštolského nuncia v Nikarague.

Pápež Benedikt XVI. vymenoval 15. marca 2008 za nového apoštolského nuncia na Slovensku J. E. Mons. Maria Giordanu, titulárneho arcibiskupa minorského, doteraz apoštolského nuncia na Haiti. Arcibiskup Mario Giordana sa narodil 16. januára 1942 v Barge (Cuneo - Taliansko). Kňazskú vysviacku prijal 25. júna 1967. Získal doktorát z kánonického práva a v roku 1976 vstúpil do diplomatických služieb Svätej stolice. Najprv pôsobil na Apoštolskej nunciatúre v Indonézii a potom na Štátnom sekretariáte. Následne bol preložený na Apoštolskú nunciatúru vo Švajčiarsku, Francúzsku, Rakúsku a Taliansku. Za apoštolského nucia na Haiti bol menovaný 27. apríla 2004 a biskupskú vysviacku prijal 29. mája 2004. Hovorí francúzsky, anglicky a španielsky.

Diplomatické vzťahy medzi Svätou stolicou a Slovenskou republikou dosiahli jeden zo svojich cieľov podpísaním Základnej zmluvy medzi Svätou stolicou a Slovenskou republikou 24. novembra 2000 vo Vatikáne predsedom vlády SR Mikulášom Dzurindom a štátnym sekretárom Svätej stolice kardinálom Angelom Sodanom. Zmluvu, ktorá sa stala historicky prvým medzinárodným dokumentom tohto charakteru pripravil apoštolský nuncius na Slovensku Mons. Luigi DOSSENA. Jej cieľom bolo dosiahnuť komplexnú úpravu vzťahov medzi Slovenskou republikou a Katolíckou cirkvou, ako aj medzi Slovenskou republikou a Svätou stolicou.

Medzinárodná zmluva sa konkretizuje v ďalších štyroch osobitných zmluvách, ktoré obsahujú riešenie určitých čiastkových úloh v špecifických oblastiach vzťahu medzi štátom a Katolíckou cirkvou na Slovensku. Prvou čiastkovou zmluvou, ktorá bola podpísaná 21. augusta 2002 je Zmluva medzi Svätou stolicou a Slovenskou republikou o duchovnej službe katolíckym veriacim v ozbrojených silách a ozbrojených zboroch Slovenskej republike. Ďalšou zmluvou, ktorá nadobudla platnosť 9. júla 2004 je zmluva o katolíckej výchove a vzdelaní. Zmluva o finančnom zabezpečení Katolíckej cirkvi, ktorá by mala ustanoviť v akej miere bude štát Cirkev dotovať zatiaľ nie je medzi Svätou stolicou a Slovenskou republikou podpísaná, rovnako ako aj Zmluva o výhrade vo svedomí.

( TK KBS, jk; pz ) 20080409016   |   Upozorniť na chybu v správe |

[naspäť]