[verzia pre mobil]
TK KBS

Dnes je sobota 18. 05. 2024   Meniny má Viola      Pošlite tip TK KBS [RSS][Email][Mobile][Twitter][Instagram][Threads][Facebook] Vyhľadávanie

Home Najnovšie Domáce Zahraničné Foto Video Audio Press

  Kalendár správ
<<  máj  >>
poutstštpisone
  12345
6789101112
13141516171819
20212223242526
2728293031  

  Život Cirkvi
Program biskupov
Pozvánky na akcie
Programové tipy
Podcast:
Google|Apple|Spotify

  Sekretariát KBS
Konferencie KBS
Synoda
Zamyslenia KBS
Financovanie Cirkvi

  Pápež František
Životopis
Generálne audiencie
Anjel Pána [audio]
Urbi et Orbi
Aktivity
Ranné homílie

Benedikt XVI. na Kvetnú nedeľu: "Ježiš ukazuje Božiu moc, ako moc lásky"
P:3, 16. 03. 2008 19:38, ZAH

Procesiou a požehnaním ratolestí v nedeľu 16. marca v ranných hodinách na Námestí sv. Petra pápež Benedikt XVI. slávnostne otvoril začiatok Veľkého týždňa, ktorý je vrcholom liturgického roka. Na Kvetnú nedeľu sa vo svete na diecéznej úrovni slávi Svetový deň mládeže, ktorý je tentoraz aj súčasťou prípravy na Svetové dni mládeže v Sydney. Tento rok je ich mottom „Keď na vás zostúpi Duch Svätý, dostanete silu a budete mi svedkami“.

Svätý Otec vo svojej homílii pripomenul cestu Ježiša Krista ku krížu, ktorá začala v Jeruzaleme medzi zástupom ľudí, volajúcich Kristovi na slávu: Hosanna!

V evanjeliu Kvetnej nedele sa opisuje Ježišov príchod do jeruzalemského chrámu – miesta stretnutia človeka s Bohom. V Ježišových časoch sa však toto miesto stalo sídlom predavačov dobytka a peňazomencov. Je pravda, že dobytok aj peniaze boli určené na obetu v chráme. Peniaze, na ktorých bol obraz rímskeho cisára, sa v ňom totiž používať nemohli – Židia ich považovali za modloslužbu. Obe tieto služby však mali vykonávať na inom mieste. Priestor, ktorý zaberali, bol určený pohanom. Boh Izraela je Bohom všetkých ľudí, dokonca aj pohanov. Očakával aj ich modlitbu, ich vzývanie, ich obrátenie sa k nemu. Obchod a zisk však dostali prednosť.

„Toto všetko nás privádza k zamysleniu sa nad nami ako kresťanmi: je naša viera dostatočne čistá a otvorená, aby vďaka nej aj pohania – osoby, ktoré sú ešte aj dnes na ceste hľadania a plní otázok – mohli vycítiť svetlo jediného Boha, aby sa mohli pridať k našej modlitbe a aby sa prostredníctvom otázok, ktoré si kladú, aj oni stali ctiteľmi Boha? Sme si v srdci a v každodennom živote vedomí toho, že ziskuchtivosť je modloslužbou? (...) Sme ochotní nechať sa znovu očistiť Pánom, dovoliac mu odstrániť z nás a z Cirkvi všetko to, čo mu protirečí?“

Ľudia zmenili chrám na lotrovský pelech. „Ale ako vždy, počínajúc Adamovým pádom,“ podčiarkol Svätý Otec, „zlyhanie ľudí sa stáva príležitosťou na ešte väčšie úsilie Božej lásky voči nám.“ Ježiš, ktorého obvinia, že chce zboriť chrám, na tom istom mieste uzdravuje slepých a chromých. „On neprichádza, ako ničiteľ, neprichádza s mečom revolucionára, prichádza s darom uzdravovať. Venuje sa tým, ktorí sú pre chorobu odsúvaní na okraj života a spoločnosti. Ježiš ukazuje Boha ako toho, ktorý miluje, a jeho moc ako moc lásky. A tak nám hovorí o tom, čo sa už navždy stane súčasťou správnej bohoslužby: uzdravovať, slúžiť a dobrom hojiť rany.“

Medzi tými, ktorí vzývajú Ježiša ako Dávidovho syna, sú aj deti. A Ježiš hovorí svojim učeníkom, že na to, aby mohli vstúpiť do Božieho kráľovstva, sa musia opäť stať deťmi. „Aby sme mohli spoznať Boha, musíme sa zriecť pýchy, ktorá nás oslepuje a odďaľuje od Boha, akoby Boh bol naším konkurentom. Aby sme mohli stretnúť Boha, musíme sa stať schopnými vidieť srdcom. Musíme sa naučiť hľadieť mladým srdcom, ktoré nie je zatemnené predsudkami a oslepené ziskom. Tak v deťoch, ktoré svojím slobodným a otvoreným srdcom spoznávajú Boha, Cirkev vždy videla obraz veriacich všetkých čias a taktiež svoj vlastný obraz.“

Na poludnie sa Benedikt XVI. spolu s veriacimi pomodlil mariánsku modlitbu Anjel Pána. Na záver udelil všetkým apoštolské požehnanie.

( TK KBS, RV ľr; pz ) 20080316006   |   Upozorniť na chybu v správe |

[naspäť]