[verzia pre mobil]
TK KBS

Dnes je štvrtok 04. 03. 2021   Meniny má Kazimír       Pošlite tip TK KBS Správy cez: RSS | Email | Mobile | Twitter | Instagram | Facebook | Vyhľadávanie

Home Najnovšie Domáce Zahraničné Foto Video Audio Press

  Kalendár správ
<<  marec  >>
poutstštpisone
1234567
891011121314
15161718192021
22232425262728
293031    

  COVID-19
Koronavírus [dossier]
Covid-19 automat
Rady pri ochorení

  Top témy
Všetky
Pápež František v Iraku
Cesta rehoľného povolania
Rok sv. Jozefa
Koronavírus

  Život Cirkvi
Program biskupov
Pozvánky na akcie
Programové tipy
Podcast

  Sekretariát KBS
Konferencie KBS
Synoda o rodine
Pôstna polievka
Zamyslenia KBS
Financovanie Cirkvi

  Pápež František
Životopis
Generálne audiencie
Anjel Pána [audio]
Urbi et Orbi
Aktivity
Ranné homílie

Slávnosť povýšenia exarchátu na eparchiu
P:3, 20. 02. 2008 13:59, DOMTakmer presne po jedenástich rokoch od vyhlásenia Košického apoštolského exarchátu sa v pondelok 18. februára udiala v tejto mladej miestnej cirkvi ďalšia cirkevno-právna zmena. Za účasti J. Em. kardinála Leonarda Sandriho, prefekta Kongregácie pre východné cirkví bol košický exarchát povýšený na eparchiu a vladyka Milan Chautur uvedený do úradu prvého košického eparchu. Súčasne bola Košická eparchia spolu s Bratislavskou eparchiou začlenené do prešovskej gréckokatolíckej metropolie sui iuris.

Nové hierarchické usporiadanie Gréckokatolíckej cirkvi sa udialo z vôle Svätého Otca Benedikta XVI., ktorý apoštolskou konštitúciou Qui successimus (Ako nástupcovia) z 30. januára 2008 rozhodol pozdvihnúť Košický exarchát na stupeň samostatnej eparchie a osobitným dekrétom ju zveril pastierskej starostlivosti vladykovi Milanovi Chauturovi. Obidva dokumenty na slávnosti v latinskom origináli predniesol Mons. Gianfranco Gallone, chargé ď affaires Svätej stolice na Slovensku a do slovenčiny ich tlmočil Cyril Vasiľ z Ríma. Súčasťou právneho aktu uvedenia do úradu bolo aj vyjadrenie poslušnosti novému eparchovi Milanovi zo strany kléru i laikov.

Archijerejskej liturgii v preplnenej košickej katedrále predsedal vladyka Milan spolu s arcibiskupom a metropolitom Jánom Babjakom, bratislavským eparchom Petrom Rusnákom, otcami arcibiskupmi, biskupmi a početným zástupom kňazov obidvoch obradov. V homílii kardinál Sandri vyjadril radosť z novej formy cirkevného života, ktorá je výrazným znakom zrelosti miestnej cirkvi. Ako vďakyvzdanie za tento dar vyzval prítomných k životu podľa Ducha (porov. Gal 5, 24). Taktiež poukázal na ekumenický rozmer tejto udalosti, keď povedal: „Kristus sa modlil za nás k Otcovi: Aby všetci jedno boli! Daruje nám svoje slovo a svoju vlastnú slávu. Udeľuje nám vo svojom Svätom Duchu lásku, ktorá ho zjednocuje s otcom a dáva nám spoznať sväté Božie meno.“ Na záver zaprial novej eparchii plodné plnenie poslania a všetkých uistil o priazni Svätého Otca.

Novovymenovanému vladykovi Milanovi srdečne zablahoželali aj prešovský arcibiskup-metropolita Ján Babjak a košický arcibiskup-metropolita Alojz Tkáč. Na slávnosti boli prítomní aj predstavitelia Pravoslávnej cirkvi vladykovia Juraj a Tichon, poslanci NR SR, predstavitelia miestnej samosprávy a ďalší hostia. Nové štruktúry Gréckokatolíckej cirkvi na Slovensku sú súčasne pozdvihnutím i výzvou k zodpovednému prežívaniu kresťanskej viery a vernosti Kristovmu krížu.

TK KBS informoval Michal Hospodár.( TK KBS, mh; pz ) 20080220013   |   Upozorniť na chybu v správe |

[naspäť]