[verzia pre mobil]
TK KBS

Dnes je piatok 26. 02. 2021   Meniny má Viktor       Pošlite tip TK KBS Správy cez: RSS | Email | Mobile | Twitter | Instagram | Facebook | Vyhľadávanie

Home Najnovšie Domáce Zahraničné Foto Video Audio Press

  Kalendár správ
<<  február  >>
poutstštpisone
1234567
891011121314
15161718192021
22232425262728

  COVID-19
Koronavírus [dossier]
Covid-19 automat
Rady pri ochorení

  Top témy
Všetky
Pápež František v Iraku
Cesta rehoľného povolania
Rok sv. Jozefa
Koronavírus

  Život Cirkvi
Program biskupov
Pozvánky na akcie
Programové tipy
Podcast

  Sekretariát KBS
Konferencie KBS
Synoda o rodine
Pôstna polievka
Zamyslenia KBS
Financovanie Cirkvi

  Pápež František
Životopis
Generálne audiencie
Anjel Pána [audio]
Urbi et Orbi
Aktivity
Ranné homílie

Príhovor kardinála Jozefa Tomka slovenským biskupom
P:3, 14. 02. 2008 14:53, DOMDrahí Otcovia a Bratia,

milý Monsignor Gianfranco Gallone, chargé d´affaires tejto Nunziatúry !

Dnes k vám prichádzam z poverenia a v mene Svätého Otca Benedikta XVI., ktorý ma osobne posiela, aby som vám oznámil a do platnosti uviedol jeho rozhodnutia ohľadne organizačných zmien týkajúcich sa diecéz a cirkevných provincií na Slovensku. Toto pápežove poverenie mi úradne oznámil listom zo 6.februára 2008 kardinál Giovanni Battista Re, prefekt Kongregácie pre biskupov, a s veľkou srdečnosťou aj ústne vyjadril sám Svätý Otec pri krátkom stretnutí v mojej titulárnej bazilike sv. Sabíny, na Popolcovú stredu.

Oznamujem vám teda, že pápež Benedikt XVI. po dlhšom uvážení a štúdiu tak zo strany Biskupskej konferencie Slovenska za pomoci bývalého apoštolského nuncia v Slovenskej republike, Mons.Henryka Jozefa Nowackeho, ako aj Kongregácie pre biskupov, spravil nasledovné rozhodnutia, ktoré veľmi nakrátko zhrňujem, lebo ich širšie vysvetľujú príslušné dekréty, ktoré vám čochvíľa prečítam:

1. zriadil arcidiecézu v Bratislave, ktorá bude metropolitnou,

2. zriadil diecézu v Žiline,

3. ponechal Trnave titul arcidiecézy,

4. schválil zmeny hraníc diecéz a dvoch cirkevných provincií,

5. podriadil bratislavskej metropolitnej arcidiecéze ako

sufragánne: arcidiecézu trnavskú a diecézy nitriansku, banskobystrickú a žilinskú.

Okrem toho pápež Benedikt XVI.:

1. menoval za bratislavského arcibiskupa metropolitu Jeho Excelenciu Mons. Stanislava Zvolenského, doteraz pomocného titulárneho biskupa,

2. menoval za žilinského biskupa Jeho Excelenciu Mons. Tomáša Gálisa, doteraz pomocného titulárneho biskupa,

3. prijal žiadosť Jeho Excelencie Mons. Jána Sokola a potvrdil ho ako sídelného arcibiskupa v Trnave, udeliac mu privilégium nosiť pálium.

Prv než by som pristúpil k čítaniu jednotlivých dekrétov, ktoré týmto uvádzam do platnosti, chcem vysloviť niekoľko myšlienok a pripomienok.

Myslím, že tlmočím aj Vaše city, keď vyjadrujem vďačnosť katolíckej Cirkvi a mnohých spoluobčanov na Slovensku Svätému Otcovi Benediktovi XVI. a Svätej Stolici. Včera som mal česť v duchu základnej zmluvy medzi Svätou Stolicou a Slovenskou republikou oboznámiť s tými zmenami pána prezidenta. Dnes po tejto našej schôdzke spolu s vašimi reprezentantmi ich oznámime celej verejnosti na tlačovej konferencii. Tieto úradné kroky však majú svojím obsahom a dosahom hlbší význam, ktorý presahuje čisto organizačný rámec.

Je tu predovšetkým významný deň, ktorý zvolila Svätá Stolica na vyhlásenie rozhodnutí Svätého Otca. Dnes katolícka Cirkev v Európe slávi liturgický sviatok sv. Cyrila a Metoda, spolupatrónov Európy, ako je to uvedené na úradných dekrétoch. Táto naoko malá pozornosť nám na Slovensku pripomína dejinné naviazanie týchto krokov na „cyrilometodské duchovné dedičstvo“, zakotvené aj v preambule našej Ústavy. Tieto dnešné kroky sú ovocím viery, ktorú našim predkom účinne hlásali solúnski bratia. V priebehu našich pohnutých dejín prešla cirkevná organizácia na Slovensku rôznymi obmenami od prvej cirkevnej provincie v dobe sv. Metoda až po zriadenie najprv celoslovenskej cirkevnej provincie roku 1977; potom bola roku 1995 zriadená košická cirkevná provincia a pred niekoľkými dňami sa dožili aj naši gréckokatolícki bratia svojho osobitného zriadenia ako metropolitná cirkev „sui juris“. Najmä za ten zrýchlený rast Katolíckej cirkvi na Slovensku za posledných tridsať rokov treba nám z hĺbky srdca ďakovať všemohúcemu Bohu a Svätej Stolici.

Zriadenie gréckokatolíckej cirkevnej metropolie, ktoré sa uvedie do života na budúcu sobotu a nedeľu v Prešove, ako aj teraz ohlásená reorganizácia rímsko-katolíckych diecéz sa nám javia ako nová etapa v náboženskom živote katolíckej Cirkvi na Slovensku. Ako keby nám Pán naznačil, že On nám poslal hojné požehnanie a splnil svoje prísľuby; teraz je rad na nás! Treba nám rozpoznať znaky časov!

Povďačnosť nás zaväzuje naplniť vonkajšie zmeny rastom vo vnútornom náboženskom a duchovnom živote. Keď ste vy biskupi študovali a navrhovali dnes zverejnené zmeny, mali ste pred očami ciele, ktoré určuje a spomína Druhý vatikánsky koncil v dekréte o apoštolskej službe biskupov „Christus Dominus“. Viedli vás pastoračné úmysly a požiadavky, ktoré umožnia lepšiu a účinnejšiu pastiersku službu a správu jednotlivých partikulárnych cirkví v duchu Druhého vatikánskeho koncilu. Reorganizáciu si vyžiadali nové potreby a zmeny, ktoré nastali v našej krajine na viacerých poliach. Chcete byť pastiermi, ktorí sú na čele ale aj uprostred vašich ovečiek, byť im neustále k dispozícii a stále lepšie vykonávať vašu úlohu učiť, posväcovať a spravovať vám zverených veriacich, byť stredobodom ich jednoty, hybnou dušou, otcom pre kňazov a zasvätené osoby, ohlasovať evanjelium všetkým.

Máte pred sebou, najmä v pozmenených pomeroch, veľké úlohy, nevynímajúc ani celkovú spoločnosť, ale predovšetkým vzhľadom na kňazstvo. Taká hlboká reorganizácia, i keď nezasahuje všetky diecézy, musí priniesť nový dynamizmus do našich radov. Máte, vďaka dobrotivému Bohu, mladé kňazstvo, teraz sa začína omladzovať aj episkopát. Stále viac sa činne zapájate do života Cirkvi v Európe (a tu znovu prichádza na myseľ dnešný liturgický sviatok spolupatrónov Európy) ako aj univerzálnej Cirkvi na celom svete, nezabúdajúc na misie. Dnešné zmeny sú výzvou, aby ste v diecézach prebudovali ducha jednoty a spoločenstva počnúc od kňazov, čiže ako „communio et fraternitas sacramentalis“. Premyslite si tieto úlohy a začnite ich čím skôr prehlbovať; máte nato vzácnu príležitosť, keď na Zelený štvrtok shromaždite svoje presbyterium, niekde v pozmenenej forme, okolo eucharistického Pána. A máte aj pekný Pastoračný plán.

Drahí bratia, aj osobne vám ďakujem za námahu, ktorú ste vynaložili pri prípravných prácach. Povzbudzujem vás, aby ste ju previedli v duchovných ale aj v hmotných podrobnostiach v duchu efektívnej i afektívnej kolegiálnosti ako aj našej tradičnej vernosti nástupcom sv.Petra. A nezabúdajme vyjadriť vďak aj bývalému apoštolskému nunciovi Henrykovi Józefovi Nowackemu za jeho pomoc.

Pri krátkom stretnutí so Svätým Otcom som zbadal, ako dokonale pozná zložité otázky, ktoré ste museli vyriešiť. Veľmi zdôraznil svoj osobný záujem ako aj charakter poslania a mandátu, ktorý teraz plním na Slovensku, keď v jeho mene vám oznamujem následné rozhodnutia.

( TK KBS;jk ) 20080214022   |   Upozorniť na chybu v správe |

[naspäť]