[verzia pre mobil]
TK KBS

Dnes je štvrtok 30. 06. 2022   Meniny má Melánia      Pošlite tip TK KBS [RSS][Email][Mobile][Twitter][Instagram][Facebook] Vyhľadávanie

Home Najnovšie Domáce Zahraničné Foto Video Audio Press

  Kalendár správ
<<  jún  >>
poutstštpisone
  12345
6789101112
13141516171819
20212223242526
27282930   

  Život Cirkvi
Program biskupov
Pozvánky na akcie
Programové tipy
Podcast:
Google|Apple|Spotify

  Sekretariát KBS
Konferencie KBS
Synoda
Pôstna polievka
Zamyslenia KBS
Financovanie Cirkvi

  Pápež František
Životopis
Generálne audiencie
Anjel Pána [audio]
Urbi et Orbi
Aktivity
Ranné homílie

Spravodlivý medzi národmi - ocenenie pre blahoslaveného biskupa Gojdiča
P:3, 07. 12. 2007 07:07, ZAH

Komisia pre menovanie Spravodlivých v Yad Vashem sa rozhodla udeliť titul Spravodlivý medzi národmi blahoslavenému gréckokatolíckemu prešovskému biskupovi mučeníkovi Pavlovi Petrovi Gojdičovi, OSBM za pomoc poskytnutú židovským osobám počas obdobia holokaustu a to aj za cenu vlastného života. Biskup Gojdič je oprávnený in memoriam dostať medailu a certifikát pocty, čo by sa malo uskutočniť pravdepodobne 27. januára 2008. Zároveň bude jeho meno napísané na Múre cti spravodlivých v Yad Vashem v Jeruzaleme.

Význam ocenenia spočíva vo vysokom verejnoprávnom postavení blahoslaveného biskupa P. P. Gojdiča, OSBM. Tak ho vnímala aj vtedajšia politická reprezentácia krajiny. Ako vysoký katolícky hierarcha verejne protestoval proti deportáciám Židov.

„Prorocky upozorňoval na nebezpečenstvo, že ódium z uskutočňovania nariadení tzv. „židovského kódexu“ padne v konečnom dôsledku na katolícky klérus resp. Katolícku cirkev. Neostal iba pri verejných protestoch, ale aj osobne v rámci svojich možností pomáhal a tým mnohých zachránil. Vo svedectvách zachránených môžeme čítať, že to bol človek odvážny, neohrozený, ktorý rešpektoval dôstojnosť každého človeka. Popri neľudskej tvári vtedajšej doby ukazuje aj tvár plnú ľudskosti a skutočného človečenstva a svedčí, že sa to dalo, že tu niet miesta na výhovorky, keď ide o základné práva človeka“, hovorí gréckokatolícky kňaz a historik Peter Borza, ktorý pri zhromažďovaní dokumentov a svedectiev zastupoval Gréckokatolícku cirkev. Intenzívne mu pomáhal pán Andrej Kaputa. Veľkú pomoc pri tomto procese preukázali pán Jossi Steiner, košický rabín, ktorý v Jeruzaleme osobne podal tento návrh, pani Juliana Filová, jedna zo zachránených, ktorá zozbierala jednotlivé svedectvá a viacerí ďalší.

TK KBS informoval Ľubomír Petrík.

( TK KBS, lp; pz ) 20071207002   |   Upozorniť na chybu v správe |

[naspäť]

  Kontakty


Kонтакти для духовної допомоги та підтримки


  Top témy
Všetky

Svetové stretnutie rodín

Vojna na Ukrajine

Synoda 2021-23

Rok Amoris Laetitia
Koronavírus

  ::Pomoc utečencom::
Pomoc s ubytovaním