[verzia pre mobil]
TK KBS

Dnes je streda 17. 08. 2022   Meniny má Milica      Pošlite tip TK KBS [RSS][Email][Mobile][Twitter][Instagram][Facebook] Vyhľadávanie

Home Najnovšie Domáce Zahraničné Foto Video Audio Press

  Kalendár správ
<<  august  >>
poutstštpisone
1234567
891011121314
15161718192021
22232425262728
293031    

  Život Cirkvi
Program biskupov
Pozvánky na akcie
Programové tipy
Podcast:
Google|Apple|Spotify

  Sekretariát KBS
Konferencie KBS
Synoda
Pôstna polievka
Zamyslenia KBS
Financovanie Cirkvi

  Pápež František
Životopis
Generálne audiencie
Anjel Pána [audio]
Urbi et Orbi
Aktivity
Ranné homílie

Ad limina apostolorum 3. deň
P:3, 13. 06. 2007 18:08, DOM

V stredu pokračovala návšteva biskupov vo Vatikáne účasťou na dopoludňajšej generálnej audiencii Benedikta XVI. na Námestí sv. Petra. Na audiencii sa zúčastnili veriaci z celého sveta, medzi ktorými nechýbali ani pútnici zo Slovenska. Svätému Otcovi zaspieval počas audiencie Zbor konzervatoristov z Bratislavy. Benedikt XVI. pozdravil biskupov i ostatných pútnikov zo Slovenska a poďakoval im za to, že sprevádzajú svojich biskupov na návšteve Ad limina apostolorum.

V popoludňajších hodinách slávili slovenskí biskupi spolu s pútnikmi svätú omšu v bazilike Santa Maria Maggiore. Hlavným celebrantom i kazateľom bol kardinál Jozef Tomko. Na svätej omši sa zúčastnila aj veľvyslankyňa SR pri Svätej Stolici pani Dagmar Babčanová s manželom a zástupcovia diplomatického zboru.

Kardinál Tomko vo svojej homílii zdôraznil, že aj biskupi zo Slovenska prišli do Ríma ako kedysi sv.Cyril a Metod, naši apoštoli, a aby, tak ako oni, vyznali a osviežili pri týchto prameňoch našu vieru a jednotu. Svätá omša sa uskutočnila v bazilike, kde v roku 867, teda pred 1140 rokmi, pápež Hadrián II. položil na oltár a schválil liturgické knihy v staroslovienskej reči. „Zaiste treba vysoko oceniť fakt, že Ústava Slovenskej republiky sa v preambule odvoláva na „duchovné cyrilometodské dedičstvo“ a že 5.júla slávime pamiatku sv.Cyrila a Metoda ako náboženský i štátny sviatok. Po toľkých dokumentoch viacerých posledných pápežov a po vyhlásení sv.Cyrila a Metoda za spolupatrónov Európy s liturgickým sviatkom v celej katolíckej Cirkvi, sa tieto skutočnosti z našej strany javia oneskorenou, ale povinnou poctou.“- podotkol kardinál Tomko. Podľa neho sa „o dedičstve otcov“ azda až priveľa hovorí, ale nejde sa do hĺbky na jeho ozajstné bohatstvo. „Sú sv.Cyril a Metod dosť blízki srdcu Slovákov? Ako často sa vyberá pri krste ich meno? Čo je však oveľa dôležitejšie: ako hlboko preniklo ich posolstvo do povedomia ľudu, ako sme predstavili jeho konkrétny obsah našim veriacim?“- položil kardinál otázku biskupom, kňazom i veriacim v bazilike. Pripomenul, že v etických otázkach sú aj dnes nástupcovia apoštolov povinní poukazovať na ochranu prirodzeného práva a slobody svedomia, a to tým viac, že novodobé štáty začínajú vynášať zákony, ktoré sa protivia prirodzenému právu, vytvárajú a ukladajú novú etiku a morálku v otázkach ľudského života a smrti, ako aj manželstva a rodiny, práva rodičov na výchovu detí a podobne.

„Nedajte sa znovu zahnať do mediálnych katakomb, do sakristie, do úplného privátu, nestaňte sa znovu „umlčanou Cirkvou“. Máte právo i povinnosť vystupovať ako kresťania vo verejnom živote.“- prízvukoval kardinál Tomko vo svojej homílii.

Po svätej omši nasledovala recepcia na pozvanie veľvyslankyne SR pri Svätej Stolici pani Dagmar Babčanovej.( TK KBS, jk;jk ) 20070613011   |   Upozorniť na chybu v správe |

[naspäť]

  Kontakty


Kонтакти для духовної допомоги та підтримки


  Top témy
Všetky

Pápež František v Kanade

Stretnutie mládeže T22

Vojna na Ukrajine

Synoda 2021-23

Rok Amoris Laetitia
Koronavírus