[verzia pre mobil]
TK KBS

Dnes je štvrtok 11. 08. 2022   Meniny má Zuzana      Pošlite tip TK KBS [RSS][Email][Mobile][Twitter][Instagram][Facebook] Vyhľadávanie

Home Najnovšie Domáce Zahraničné Foto Video Audio Press

  Kalendár správ
<<  august  >>
poutstštpisone
1234567
891011121314
15161718192021
22232425262728
293031    

  Život Cirkvi
Program biskupov
Pozvánky na akcie
Programové tipy
Podcast:
Google|Apple|Spotify

  Sekretariát KBS
Konferencie KBS
Synoda
Pôstna polievka
Zamyslenia KBS
Financovanie Cirkvi

  Pápež František
Životopis
Generálne audiencie
Anjel Pána [audio]
Urbi et Orbi
Aktivity
Ranné homílie

Ad limina apostolorum 2. deň- dopoludnia
P:3, 12. 06. 2007 14:59, DOM

Druhý deň návštevy Ad limina apostolorum slovenských biskupov sa začal slávením svätej omše v súkromnej kaplnke kňazského domu Domus Romana v Ríme, kde sú biskupi ubytovaní. Hlavným celebrantom bol predseda KBS Mons. František Tondra a kazateľom nitriansky biskup Mons. Viliam Judák. Ten sa vo svojom príhovore zameral na príklad blahoslavenej Matky Terezy a jej život lásky. „Za najhroznejšiu formu chudoby považovala Matka Tereza nedostatok lásky. Preto bola presvedčená, že človek, ktorý je plný lásky, privádza iných k Bohu – a to úplne bez slov. Každý človek v sebe totiž nesie istú mieru lásky, ktorou môže nenahraditeľným spôsobom prispieť k tomu, aby sa jeho prostredie zmenilo k lepšiemu.“- povedal Mons. Judák.

Doobeda čakali na biskupov návštevy dvoch pápežských rád a jednej kongregácie. Program sa začal prijatím na Pápežskej rade pre spoločenské komunikačné prostriedky. Jej predseda, arcibiskup John Patric Foley, ktorý viackrát osobne navštívil Slovensko, vyjadril obdiv k existujúcim i rozbiehajúcim sa katolíckym médiám na Slovensku. Arcibiskup Mons. Ján Sokol, predseda Rady pre spoločenské komunikačné prostriedky KBS vyzdvihol fakt dlhodobej existencie Katolíckych novín a ich prínosu pre Slovensko. „Za posledné roky sa kvalitatívne mimoriadne zlepšili“- povedal doslova. Kardinál ocenil fakt, že Katolícke noviny sa venujú filmovým recenziám. „Je dôležité ponúkať veriacim pohľad na hodnotenie umeleckej i morálnej stránky aktuálnych filmov“. Osobitnej pozornosti sa dostalo aj práci Rádia Lumen, ktoré pokrýva už väčšiu časť Slovenska, ako aj projektu TV NOE a TV LUX. Predseda KBS Mons. František Tondra sa pochvalne vyjadril aj o práci TK KBS. Arcibiskup Foley ocenil, že biskupi pracujú bezprostredne s internetom a zaujímajú sa prostredníctvom práce TK KBS o aktuálne dianie v cirkvi i v spoločnosti. Zároveň predstavil biskupom projekt Vatikánskej filmotéky, ktorá má dodnes viac ako 8 tisíc titulov, z ktorých niektoré staršie ako 100 rokov. Ako prioritu označil projekt Banky programov, na ktorej sa usilovne pracuje. Tá by mala katolíckym televíziám pomôcť pri výmene programov. Ako dôležité označil aj slávenie Dňa masmédií, ktorý umožňuje vzájomnú otvorenosť voči iným novinárom. Arcibiskup Foley povzbudil biskupov, aby využívali priestor, ktorý sa im v médiách ponúka- tak vo verejnoprávnych, ako aj v súkromných. Stretnutie sa odohralo v Sále kardinála Descura, ktorá po ukončení II. svetovej vojny slúžila ako koordinačné centrum pre výmenu zajatcov, ktorú koordinoval práve Vatikán.

Biskupi sa následne presunuli do sídla Kongregácie pre katolícku výchovu, kde ich privítal jej prefekt, kardinál Zenon Grocholewski. Oboznámil ich s činnosťou kongregácie, ktorá má tri sekcie: 1. Pre semináre 2. Pre univerzity 3. Pre katolícke školy. Ako najdôležitejšiu označil prvú sekciu, nakoľko sa bezprostredne venuje výchove kňazov. „Akí budú na Slovensku kňazi, taká bude i Cirkev.“- povedal kardinál. Medzi ľudskou, duchovnou, intelektuálnou a pastoračnou formáciou vyzdvihol najmä duchovnú. „Seminaristi a kňazi si musia vedieť nájsť čas a priestor na modlitbu“- zdôraznil prefekt. V teologickej formácii poukázal na potrebu kvalitných a solídnych teologických základov. Vo svojom príhovore sa venoval aj vzťahu medzi inštitútmi seminára a fakulty.

V otázke katolíckych škôl zdôraznil, že je potrebná kvalitná príprava kvalifikovaného personálu, ktorý bude brať svoju prácu ako poslanie. Zároveň je podľa neho dôležité, aby katolícke školy boli naozaj katolíckymi a aby poskytovali katolícku výchovu.

Svoj doobedňajší program ukončili biskupi návštevou Pápežskej rady pre apoštolát zdravotníkov. Prijal ich kardinál Javier Lozano Baragan.

Biskupi ho informovali o situácii pastorácie v zdravotníctve a o činnosti charity na Slovensku. Mons. Štefan Sečka, predseda Rady pre pastoráciu v zdravotníctve a v SKCH kardinála oboznámil, že zo 107 nemocníc má 27 kňaza vyčleneného výlučne pre duchovnú službu v nemocniciach. Kardinál Bargan biskupom zdôraznil, že v pastorácii v zdravotníctve je dôležité svedectvo o zmŕtvychvstalom Ježišovi Kristovi. Kresťanské nemocnice majú byť podľa neho plné radosti, pretože našou úlohu je spojiť život a smrť človeka so životom a zmŕtvychvstaním Ježiša. Kardinál Baragan informoval biskupov o práci, ktorú robí Cirkev na celom svete pre chorých na AIDS. 27 percent všetkých centier pre boj s touto chorobou je katolíckych . V závere stretnutia odovzdal kardinál biskupom brožúrku o práci so závislými na drogách a knihu o bioetických otázkach.

TK KBS vydala k správe AUDIO.

( TK KBS, jk;jk ) 20070612021   |   Upozorniť na chybu v správe |

[naspäť]

  Kontakty


Kонтакти для духовної допомоги та підтримки


  Top témy
Všetky

Pápež František v Kanade

Stretnutie mládeže T22

Vojna na Ukrajine

Synoda 2021-23

Rok Amoris Laetitia
Koronavírus