[verzia pre mobil]
TK KBS

Dnes je štvrtok 11. 08. 2022   Meniny má Zuzana      Pošlite tip TK KBS [RSS][Email][Mobile][Twitter][Instagram][Facebook] Vyhľadávanie

Home Najnovšie Domáce Zahraničné Foto Video Audio Press

  Kalendár správ
<<  august  >>
poutstštpisone
1234567
891011121314
15161718192021
22232425262728
293031    

  Život Cirkvi
Program biskupov
Pozvánky na akcie
Programové tipy
Podcast:
Google|Apple|Spotify

  Sekretariát KBS
Konferencie KBS
Synoda
Pôstna polievka
Zamyslenia KBS
Financovanie Cirkvi

  Pápež František
Životopis
Generálne audiencie
Anjel Pána [audio]
Urbi et Orbi
Aktivity
Ranné homílie

Ad limina apostolorum 1. deň
P:3, 11. 06. 2007 15:10, DOM

V pondelok 11. júna začali biskupi zo Slovenska oficiálny program návštevy Ad limina apostolorum vo Vatikáne.

Návštevu začali ranným slávením svätej omše pri hrobe svätého Petra v Bazilike svätého Petra vo Vatikáne. Hlavným celebrantom bol bratislavsko-trnavský arcibiskup Mons. Ján Sokol. Kazateľom bol predseda KBS Mons. František Tondra. Ten vo svojej homílii podotkol, že „zápas dobra a zla sa tiahne celými dejinami Cirkvi. Tomu sa nemožno vyhnúť. Zlo na nás pôsobí rôznymi formami. Fyzický nátlak používajú všetky totalitné systémy: od rímskych cisárov cez rôzne revolúcie, až po posledný totalitný systém - komunizmus. Inokedy je to skrytý boj pod rúškom pokroku, slobody, ako to robí dnešný liberalizmus. Aj ten je nekompromisný a namiesto sľubovanej slobody viaže človeka do jeho vlastných vášní takže sa stáva otrokom.“ Biskupom, ktorí spolu s asi 20 kňazmi a desiatkami veriacich slávili svätú omšu pripomenul, že je potrebné zamyslieť sa nad úlohou svätého Petra. „Prosme o jeho orodovanie. Veľmi to potrebujeme. Laici nás pozorujú a neraz aj kritizujú. Povedzme si úprimne: niekedy aj pravdivo. Naša návšteva Ad Limina nech sa stane duchovným cvičením. Načerpajme tu síl do nášho každodenného biskupského života.“ dodal biskup Tondra.

Po svätej omši nasledovala návšteva prvej z Vatikánskych kongregácií - Kongregácie pre biskupov. Jej prefekt, kardinál Giovanni Battista Re biskupov uistil, že keď príde o biskupoch dobrá správa, tešia sa spolu s nimi. Ak príde správa o utrpení biskupa, či už fyzickom, alebo ako dôsledok nepravdivého osočovania, trpia spolu s ním. Pripomenul slová Jána Pavla II. o tom, že návšteva Ad limina je výmenou darov. Kongregácie a ostatné dikastériá na čele so Svätým Otcom počúvajú o skúsenostiach biskupov a opačne - ponúkajú svoje skúsenosti a svoje pohľady.

Kardinál Re vyzval biskupov, aby boli blízko svojim kňazom. „Musíte sa pre nich stať otcami, bratmi, priateľmi a tak trochu aj Samaritánmi.“ Podľa kardinála má Slovensko z čoho čerpať, no zároveň je potrebné, aby biskupi spolu so svojimi spolupracovníkmi viedli veriacich od tradičnej k osobnej viere. Je to potrebné práve v čase silnejúcej sekularizácie.

„Ste biskupmi pre túto chvíľu a v tejto dobe. Problémom nesmieme podľahnúť, ale musíme sa im postaviť“, povedal kardinál.

Na programe stretnutia boli aj otázky spojené s územnou reštrukturalizáciou diecéz na Slovensku.

Biskupi následne navštívili Kongregáciu pre kauzy Svätých, v čele ktorej stojí kardinál José Saraiva Martíns. Tu sa informovali o stave procesu blahorečenia biskupa - mučeníka Jána Vojtaššáka. Tento prípad je v súčasnosti rozpracovaný na príslušnom stupni samotnej kongregácie vo Vatikáne. Dôležitým bodom stretnutia boli aj informácie o zložitosti a precíznosti skúmania uznaných zázrakov potrebných k vyhláseniu blahorečeného za svätého.

Pred obedom navštívili biskupi aj Pápežskú radu na podporu jednoty kresťanov. Predsedu Rady kardinála Waltera Kaspera informovali o spolupráci s Ekumenickou radou cirkví na Slovensku, ako aj o súčasných otázkach ekumenizmu. Neobišli ani otázku Zmluvy o výhrade vo svedomí a jej vzťahu k iným nekatolíckym cirkvám.

Svätý Otec Benedikt XVI. prijal na osobitnej audiencii prvú skupinu diecéznych biskupov doprevádzaných pomocnými biskupmi. Ako prvého prijal bratislavsko-trnavského arcibiskupa Mons. Jána Sokola a jeho pomocných biskupov Mons. Stanislava Zvolenského a Mons. Jána Oroscha. Nesledoval ich prešovský vladyka Mons. Ján Babjak. Po ňom prijal Svätý Otec banskobystrického biskupa Mons. Rudolfa Baláža s pomocným biskupom Mons. Tomášom Galisom a na záver nitrianskeho biskupa Mons. Viliama Judáka s pomocným biskupom Mons. Mariánom Chovancom.

Pondelňajší program ukončia biskupi spolu s kňazmi a veriacimi pri hrobe svätého Cyrila v Bazilike svätého Klementa, kde sa pomodlia modlitbu v byzantskom obrade.

( TK KBS, jk;jk ) 20070611033   |   Upozorniť na chybu v správe |

[naspäť]

  Kontakty


Kонтакти для духовної допомоги та підтримки


  Top témy
Všetky

Pápež František v Kanade

Stretnutie mládeže T22

Vojna na Ukrajine

Synoda 2021-23

Rok Amoris Laetitia
Koronavírus