[verzia pre mobil]
TK KBS

Dnes je streda 04. 08. 2021   Meniny má Dominik, Dominika       Pošlite tip TK KBS Správy cez: RSS | Email | Mobile | Twitter | Instagram | Facebook | Vyhľadávanie

Home Najnovšie Domáce Zahraničné Foto Video Audio Press

  Kalendár správ
<<  august  >>
poutstštpisone
       1
2345678
9101112131415
16171819202122
23242526272829
3031     

  COVID-19
Koronavírus [dossier]
Covid-19 automat
Rady pri ochorení

  Top témy
Všetky
Pápež František na Slovensku
Duchovná príprava

www.navstevapapeza.sk

Rok Amoris Laetitia
Rok sv. Jozefa
Koronavírus

  Život Cirkvi
Program biskupov
Pozvánky na akcie
Programové tipy
Podcast

  Sekretariát KBS
Konferencie KBS
Synoda o rodine
Pôstna polievka
Zamyslenia KBS
Financovanie Cirkvi

  Pápež František
Životopis
Generálne audiencie
Anjel Pána [audio]
Urbi et Orbi
Aktivity
Ranné homílie

5. valné zhromaždenie Spolku sv. Cyrila a Metoda
P:3, 14. 05. 2007 10:17, DOM

V sobotu 12. mája sa v Michalovciach uskutočnilo 5. valné zhromaždenie Spolku sv. Cyrila a Metoda. Samotnému rokovaniu predchádzala archijerejská sv. liturgia, ktorú v Chráme Svätého Ducha slávili vladykovia Milan Chautur z Košíc a Ján Babjak z Prešova. V homílii vladyka Ján, prešovský eparcha, upriamil pozornosť na dar viery, ktorý prevyšuje každé iné dobrodenie a predsa oň ľudia často nezápasia. Súčasne na príklade dobrovoľnej angažovanosti v spolkovej činnosti poukázal na potrebu novej evanjelizácie. Spevom sprevádzali liturgiu Zbor sv. Cyrila a Metoda zo Stropkova a Zbor sv. Jozefa z Michaloviec.

Pracovnú časť rokovania otvorilo umelecké pásmo v podaní prítomných zborov. Príležitostnú báseň od Mikuláša Kasardu predniesol Ľubomír Petrík. Vladyka Milan, košický exarcha, vo svojom pozdravnom príhovore vyjadril radosť nad stretaním sa v duchu odkazu sv. Cyrila a Metoda a poprial rokovaniu úspešný priebeh. Riaditeľ Spolku sv. Vojtecha v Trnave Mons. Vendelín Pleva načrel do histórie vzniku SSV, staršieho brata cyrilo-metodského spolku, a vyzval k ešte užšej spolupráci obidvoch inštitúcií. Za mesto Michalovce zhromaždenie pozdravil námestník primátora Dr. Bančej.

Prítomní delegáti si vypočuli a schválili správu o činnosti spolku za uplynulé volebné obdobie ako aj správu o finančnom hospodárení. Na návrh výboru spolku v zmysle stanov valné zhromaždenie vyhlásilo za čestných členov Mons. Viliama Judáka, diecézneho nitrianskeho biskupa, Mgr. Mikuláša Kasardu, básnika a prekladateľa, a Mons. Mgr. Jozefa Tótha, významného teológa a básnika. Valné zhromaždenie zvolilo nový výbor a kontrolnú komisiu. Staronovým predsedom spolku sa stal ThDr. Michal Hospodár z Košíc. Novým zakladajúcim členom spolku odovzdal predseda SSCM pamätné plakety.

Pri príležitosti 5. valného zhromaždenia spolok vo svojom vydavateľstve vydal bulletin s názvom SPOLOK NA CESTE. Bulletin obsahuje správu o činnosti výboru a je mozaikou výpovedí o spolku z pera významných osobností vedeckého a kultúrneho života. Z rokovania valného zhromaždenia vzišla pre činnosť nového výboru potreba neustáleho odhaľovania bohatstva vlastnej tradície a prebúdzania živého povedomia viery formou inkulturácie najmä u mladej generácie. Účastníci podujatia poslali osobitný pozdrav Svätému Otcovi Benediktovi XVI.

Autor správy: Michal Hospodár.

( TK KBS , mh; pz ) 20070514033   |   Upozorniť na chybu v správe |

[naspäť]