[verzia pre mobil]
TK KBS

Dnes je štvrtok 23. 03. 2023   Meniny má Adrián      Pošlite tip TK KBS [RSS][Email][Mobile][Twitter][Instagram][Facebook] Vyhľadávanie

Home Najnovšie Domáce Zahraničné Foto Video Audio Press

  Kalendár správ
<<  marec  >>
poutstštpisone
  12345
6789101112
13141516171819
20212223242526
2728293031  

  Život Cirkvi
Program biskupov
Pozvánky na akcie
Programové tipy
Podcast:
Google|Apple|Spotify

  Sekretariát KBS
Konferencie KBS
Synoda
Zamyslenia KBS
Financovanie Cirkvi

  Pápež František
Životopis
Generálne audiencie
Anjel Pána [audio]
Urbi et Orbi
Aktivity
Ranné homílie

5. valné zhromaždenie Spolku sv. Cyrila a Metoda
P:3, 14. 05. 2007 10:17, DOM

V sobotu 12. mája sa v Michalovciach uskutočnilo 5. valné zhromaždenie Spolku sv. Cyrila a Metoda. Samotnému rokovaniu predchádzala archijerejská sv. liturgia, ktorú v Chráme Svätého Ducha slávili vladykovia Milan Chautur z Košíc a Ján Babjak z Prešova. V homílii vladyka Ján, prešovský eparcha, upriamil pozornosť na dar viery, ktorý prevyšuje každé iné dobrodenie a predsa oň ľudia často nezápasia. Súčasne na príklade dobrovoľnej angažovanosti v spolkovej činnosti poukázal na potrebu novej evanjelizácie. Spevom sprevádzali liturgiu Zbor sv. Cyrila a Metoda zo Stropkova a Zbor sv. Jozefa z Michaloviec.

Pracovnú časť rokovania otvorilo umelecké pásmo v podaní prítomných zborov. Príležitostnú báseň od Mikuláša Kasardu predniesol Ľubomír Petrík. Vladyka Milan, košický exarcha, vo svojom pozdravnom príhovore vyjadril radosť nad stretaním sa v duchu odkazu sv. Cyrila a Metoda a poprial rokovaniu úspešný priebeh. Riaditeľ Spolku sv. Vojtecha v Trnave Mons. Vendelín Pleva načrel do histórie vzniku SSV, staršieho brata cyrilo-metodského spolku, a vyzval k ešte užšej spolupráci obidvoch inštitúcií. Za mesto Michalovce zhromaždenie pozdravil námestník primátora Dr. Bančej.

Prítomní delegáti si vypočuli a schválili správu o činnosti spolku za uplynulé volebné obdobie ako aj správu o finančnom hospodárení. Na návrh výboru spolku v zmysle stanov valné zhromaždenie vyhlásilo za čestných členov Mons. Viliama Judáka, diecézneho nitrianskeho biskupa, Mgr. Mikuláša Kasardu, básnika a prekladateľa, a Mons. Mgr. Jozefa Tótha, významného teológa a básnika. Valné zhromaždenie zvolilo nový výbor a kontrolnú komisiu. Staronovým predsedom spolku sa stal ThDr. Michal Hospodár z Košíc. Novým zakladajúcim členom spolku odovzdal predseda SSCM pamätné plakety.

Pri príležitosti 5. valného zhromaždenia spolok vo svojom vydavateľstve vydal bulletin s názvom SPOLOK NA CESTE. Bulletin obsahuje správu o činnosti výboru a je mozaikou výpovedí o spolku z pera významných osobností vedeckého a kultúrneho života. Z rokovania valného zhromaždenia vzišla pre činnosť nového výboru potreba neustáleho odhaľovania bohatstva vlastnej tradície a prebúdzania živého povedomia viery formou inkulturácie najmä u mladej generácie. Účastníci podujatia poslali osobitný pozdrav Svätému Otcovi Benediktovi XVI.

Autor správy: Michal Hospodár.

( TK KBS , mh; pz ) 20070514033   |   Upozorniť na chybu v správe |

[naspäť]