[verzia pre mobil]
TK KBS

Dnes je sobota 18. 05. 2024   Meniny má Viola      Pošlite tip TK KBS [RSS][Email][Mobile][Twitter][Instagram][Threads][Facebook] Vyhľadávanie

Home Najnovšie Domáce Zahraničné Foto Video Audio Press

  Kalendár správ
<<  máj  >>
poutstštpisone
  12345
6789101112
13141516171819
20212223242526
2728293031  

  Život Cirkvi
Program biskupov
Pozvánky na akcie
Programové tipy
Podcast:
Google|Apple|Spotify

  Sekretariát KBS
Konferencie KBS
Synoda
Zamyslenia KBS
Financovanie Cirkvi

  Pápež František
Životopis
Generálne audiencie
Anjel Pána [audio]
Urbi et Orbi
Aktivity
Ranné homílie

Príhovor Benedikta XVI. pred nedeľnou modlitbou Anjel Pána
P:3, 19. 02. 2007 00:14, ZAH

Pápež Benedikt XVI. sa v nedeľu 18. februára napoludnie pomodlil spolu s veriacimi zhromaždenými na Námestí sv. Petra vo Vatikáne mariánsku modlitbu Anjel Pána. Pred ňou sa im prihovoril týmito slovami:

„Drahí bratia a sestry,

evanjelium dnešnej nedele obsahuje slová, ktoré patria k najcharakteristickejším a najsilnejším slovám Ježišovho ohlasovania: „Milujte svojich nepriateľov“ (Lk 6, 27). Sú to slová z Lukášovho evanjelia, nachádzajú sa však aj v Matúšovom evanjeliu (Mt 5, 44) a sú súčasťou programovej reči, ktorá sa začína známymi ,blahoslavenstvami´. Ježiš tieto slová ohlásil v Galilei na počiatku svojho verejného účinkovania. Je to akoby ,manifest´, ktorým žiada, aby sa všetci stali jeho učeníkmi, pričom im ponúka svoj radikálny model života.

Aký je však zmysel týchto slov? Prečo Ježiš žiada, aby sme milovali svojich nepriateľov, prečo žiada lásku, ktorá presahuje ľudské schopnosti? Ježišova požiadavka je v skutočnosti realistická, lebo poukazuje na skutočnosť, že vo svete je príliš veľa násilia a nespravodlivosti a túto situáciu možno prekonať len väčšou láskou a väčšou dobrotou. Toto ,viac´ prichádza od Boha: je to jeho milosrdenstvo, ktoré sa v Ježišovi stalo telom. Iba jeho milosrdenstvo môže svet ,uviesť do rovnováhy´, previesť ho od zla k dobru, pričom táto cesta začína v malom, ale rozhodujúcom ,svete´ ľudského srdca.

Právom sa táto evanjeliová stať považuje za ,magnu chartu´ kresťanského nenásilia, ktorá však neznamená vzdať sa zlu - ako by sa mohlo falošne interpretovať zo slov „kto ťa udrie po líci, nadstav aj druhé“ (Lk 6, 29) -, ale značí, že človek na zlo odpovedá dobrom (porov. Rim 12, 17 - 21), aby sa tak pretrhla reťaz nespravodlivosti. Kresťanské nenásilie nie je teda iba akousi taktikou správania sa, je to spôsob bytia ľudskej osoby, postoj toho, kto je tak presvedčený o Božej láske a jej sile, že nemá strach čeliť zlu len zbraňami lásky a pravdy. Láska k nepriateľom tvorí jadro ,kresťanskej revolúcie´. Táto revolúcia nie je založená na stratégiách ekonomickej či politickej moci. Je to revolúcia lásky, ktorá nevkladá svoju konečnú nádej do ľudských zdrojov. Je to Boží dar, ktorý možno získať iba bezpodmienečnou dôverou v Božiu dobrotu a milosrdenstvo. Práve v tom je novosť evanjelia, ktoré bez hluku mení svet. Je to hrdinstvo ,maličkých´, ktorí veria v Božiu lásku a šíria ju aj za cenu života.

Drahí bratia a sestry, Veľký pôst, ktorý sa začne v stredu udelením popolca, je časom, v ktorom sú všetci kresťania pozvaní na obrátenie a na stále hlbšie nasmerovanie na Kristovu lásku. Prosme Pannu Máriu, poslušnú Vykupiteľovu učeníčku, aby nám pomohla nechať sa úplne ovládnuť láskou, aby nám pomohla učiť sa milovať tak, ako Ježiš miloval nás, aby sme sa stávali takými milosrdnými, ako je milosrdný náš nebeský Otec (porov. Lk 6, 36).“

( TK KBS, RV ls; pz ) 20070219001   |   Upozorniť na chybu v správe |

[naspäť]