[verzia pre mobil]
TK KBS

Dnes je utorok 11. 05. 2021   Meniny má Blažena       Pošlite tip TK KBS Správy cez: RSS | Email | Mobile | Twitter | Instagram | Facebook | Vyhľadávanie

Home Najnovšie Domáce Zahraničné Foto Video Audio Press

  Kalendár správ
<<  máj  >>
poutstštpisone
     12
3456789
10111213141516
17181920212223
24252627282930
31      

  COVID-19
Koronavírus [dossier]
Covid-19 automat
Rady pri ochorení

  Top témy
Všetky
Rok Amoris Laetitia
Rok sv. Jozefa
Koronavírus

  Život Cirkvi
Program biskupov
Pozvánky na akcie
Programové tipy
Podcast

  Sekretariát KBS
Konferencie KBS
Synoda o rodine
Pôstna polievka
Zamyslenia KBS
Financovanie Cirkvi

  Pápež František
Životopis
Generálne audiencie
Anjel Pána [audio]
Urbi et Orbi
Aktivity
Ranné homílie

Svedectvo zo Serede
P:3, 16. 01. 2007 07:46, DOMVeľa sa už toho popísalo o arcibiskupovi Sokolovi a jeho možnej spolupráci s ŠtB. Nie som kňaz, ani bývalý eštebák, vyrástol som však vo farnosti, kde Sokol bol dlhé roky kňazom a odkiaľ odišiel na biskupský úrad.

Mnohí si kladú otázku, ako je možné, že práve jemu dali komunisti súhlas, aby sa stal biskupom, ak s nimi ako kňaz nespolupracoval, prípadne, ak nebol lojálny k štátnemu zriadeniu. Je na to pomerne jednoduchá odpoveď.

ŠtB poznala len zlomok z množstva jeho činností vo farnosti. Bolo to dané systémom, akým nás viedol.

Vždy nás vychovával prísne antikomunisticky a na začiatku akejkoľvek akcie bolo školenie, ako udržať veci v tajnosti a, ako sa správať v prípade problémov. Pri rôznych akciách sme nemohli z fary odchádzať naraz. Púšťal nás po jednom, po dvoch všetkými východmi a s časovým odstupom. Pri silvestrovských zábavách na fare sme vždy museli poriadne utesniť okná, aby sa nešíril hluk. Ak sa niekde išlo, zbierali sme sa po celom meste.

Nebolo možné prísť k fare a odtiaľ si dať hromadný odchod. Často nám citoval úryvky z písma: "Nehádžte perly sviniam" t.j. nemá zmysel presviedčať eštebáka o viere", Buďte prefíkaný ako líšky..." To je aj vysvetlenie spôsobu, ako sa snažil zachrániť štátny súhlas pre kňaza Prachara, bez ktorého by musel odísť z kňazskej služby. Ak sa už eštebáci niečo dozvedeli, tak tie predvolania bývali veľmi nepríjemné.

Dodnes si pamätám, ako nám jeho kaplán čistil žalúdok za to, že sa nám nechcelo spievať na mládežníckych omšiach, pre ktoré im ŠtB nedala pokoj.

Predtým ani potom som ho nevidel takého nahnevaného. A jeho postoj k sviečkovej demonštrácii? Zhodou okolností som bol pri tom, keď mu referovali o jej priebehu. Všetky informácie prijímal s nadšením jemu vlastným. Keď sme mávali duchovné cvičenia vo farskej pivnici, neraz aj dvadsať -tridsať ľudí tri dni v kuse, vždy sme mali dostatok náboženskej literatúry, ktorá k nám bola prepašovaná zo Západu. Bolo to vďaka tomu, že vo farskej garáži v montážnej jame bol jej tajný sklad. Už len tieto dve veci stačili na to, aby sa z väzenia tak skoro nedostal. Preto si myslím, že človek s takýmto myslením a konaním nespolupracoval s ŠtB. Ivan Kurbel, Sereď( -ik-,SME;jk ) 20070116018   |   Upozorniť na chybu v správe |

[naspäť]