[verzia pre mobil]
TK KBS

Dnes je pondelok 02. 08. 2021   Meniny má Gustáv       Pošlite tip TK KBS Správy cez: RSS | Email | Mobile | Twitter | Instagram | Facebook | Vyhľadávanie

Home Najnovšie Domáce Zahraničné Foto Video Audio Press

  Kalendár správ
<<  august  >>
poutstštpisone
       1
2345678
9101112131415
16171819202122
23242526272829
3031     

  COVID-19
Koronavírus [dossier]
Covid-19 automat
Rady pri ochorení

  Top témy
Všetky
Pápež František na Slovensku
Duchovná príprava

www.navstevapapeza.sk

Rok Amoris Laetitia
Rok sv. Jozefa
Koronavírus

  Život Cirkvi
Program biskupov
Pozvánky na akcie
Programové tipy
Podcast

  Sekretariát KBS
Konferencie KBS
Synoda o rodine
Pôstna polievka
Zamyslenia KBS
Financovanie Cirkvi

  Pápež František
Životopis
Generálne audiencie
Anjel Pána [audio]
Urbi et Orbi
Aktivity
Ranné homílie

Biskup Tondra naďalej na čele Konferencie biskupov Slovenska
P:4, 03. 10. 2006 10:58, PRE

(TK KBS, Donovaly 3.10.2006) Prvým a hlavným bodom 55. riadneho plenárneho zasadania Konferencie biskupov Slovenska (KBS) bola voľba jej nového vedenia. V úrade predsedu KBS bol na ďalšie tri roky potvrdený Mons. František Tondra, spišský diecézny biskup.

Deväť diecéznych a deväť pomocných biskupov zvolilo aj nového podpredsedu KBS, ktorým sa stal Mons. Viliam Judák, nitriansky diecézny biskup, ktorý vo funkcii vystriedal Mons. Rudolfa Baláža.

Za členov stálej rady KBS boli zvolení Mons. Ján Sokol, bratislavsko-trnavský arcibiskup a Mons. Rudolf Baláž, banskobystrický diecézny biskup.

Do funkcie hovorcu KBS bol zvolený CSILic. Jozef Kováčik, riaditeľ Tlačovej kancelárie KBS.

K správe bude vydaný fotoservis.

Predseda KBS Mons. Františeka Tondru (životopis)

narodený 4. júna 1936 Spišské Vlachy

1957 maturoval na jedenásťročnej strednej škole v Spišskej Novej Vsi

1957-1962 štúdium na RK CMBF v Bratislave, kde v roku

1978 získal doktorát z teológie a v roku

1993 sa habilitoval

1997 menovaný za profesora v odbore teológia prezidentom SR, na základe odporúčania vedeckej rady RK CMBF UK v Bratislave

Kňazská vysviacka: 1. júla 1962

1962-1963 kaplán Levoča

1963-1969 správca farnosti Hnilec

1969-1978 správca farnosti Zázrivá

1978-1983 asistent CMBF v Bratislave

1983-1987 správca farnosti Tvrdošín

1987-1989 správca farnosti, od r. 1989 dekan Levoča

1989 26. júla menovaný za biskupa

Biskupská vysviacka: 9. septembra1989 v Spišskom Podhradí - Sp. Kapitule

Konzultor Kongregácie pre semináre a katolícku výchovu Apoštolskej Stolice vo Vatikáne

Profesor morálnej teológie na Teologickom inštitúte RK CMBF UK v Spišskom Podhradí

člen redakčnej rady Katolíckych novín.

Predseda Konferencie biskupov Slovenska (od 31.8.2000, opäť zvolený 16.9.2003 a 3.10.2006)

Podpredseda KBS Mons. Viliam Judák (životopis)

narodený  9. novembra 1957 v Harvelke, okr. Čadca.

V r. 1980 - 1985  študoval teológiu na CMBF v Bratislave.

Kňazská vysviacka: 16. júna 1985 v Nitre.

V pastorácii ako kaplán  pôsobil v Nitre a v Drietome, kde bol aj  správcom farnosti do r.  1990. V tomto čase  postgraduálne študoval na CMBF v Bratislave, kde  získal r. 1991 doktorát posvätnej teológie.

1. septembra 1990 bol menovaný Biskupským úradom v Nitre za prefekta Kňazského seminára v Nitre a 18. októbra 1991 za cirkevného sudcu. Je členom zboru konzultorov.

Od r. 1990 prednáša cirkevné dejiny na CMBF UK v Bratislave a na Teologickom inštitúte v Nitre. Od r. 1991 tiež pôsobí aj na Vysokej škole pedagogickej v Nitre, na katedre  katechetiky a  etiky (dnes Univerzita Konštantína Filozofa).

1. júla 1993 som bol menovaný za docenta na CMBF UK v Bratislave.

 V r. 1995-1998  bol prodekanom CMBF UK v Bratislave.

V čase od 1. júla 1996 – 1. júla 2001  zastával funkciu rektora Kňazského seminára sv. Gorazda v Nitre.

V roku 1997 menovaný za pápežského kaplána.

Od r. 1997  - vedúci Katedry cirkevných dejín CMBF UK v Bratislave.

13. decembra 1997 menovaný prezidentom  Slovenskej republiky za profesora v odbore “katolícka teológia“

V r. 2001  bol zvolený za dekana Rímskokatolíckej cyrilometodskej bohosloveckej fakulty Univerzity Komenského v Bratislave. Funkciu zastával do r. 2004.

Zaoberá sa obdobím  kresťanského staroveku a stredoveku so zreteľom na slovenské cirkevné dejiny. Je autorom viacerých monografii z oblasti cirkevných dejín.

Biskupská vysviacka: 16. júla 2005 v Nitre.

Podpredseda Konferencie biskupov Slovenska (od 3.10.2006)

( TK KBS, mg; pz ) 20061003012   |   Upozorniť na chybu v správe |

[naspäť]