[verzia pre mobil]
TK KBS

Dnes je pondelok 27. 06. 2022   Meniny má Ladislav, Ladislava      Pošlite tip TK KBS [RSS][Email][Mobile][Twitter][Instagram][Facebook] Vyhľadávanie

Home Najnovšie Domáce Zahraničné Foto Video Audio Press

  Kalendár správ
<<  jún  >>
poutstštpisone
  12345
6789101112
13141516171819
20212223242526
27282930   

  Život Cirkvi
Program biskupov
Pozvánky na akcie
Programové tipy
Podcast:
Google|Apple|Spotify

  Sekretariát KBS
Konferencie KBS
Synoda
Pôstna polievka
Zamyslenia KBS
Financovanie Cirkvi

  Pápež František
Životopis
Generálne audiencie
Anjel Pána [audio]
Urbi et Orbi
Aktivity
Ranné homílie

Životopis brata Rogera a o Komunite bratov z Taizé
P:3, 17. 08. 2005 12:08, ZAH

Brat Roger Louis Schütz - Marsauche, zakladateľ a predstavený ekumenického spoločenstva vo francúzskom Taizé, bol v utorok 16. augusta počas večernej modlitby vešpier dobodaný. Napriek okamžitej prvej pomoci zomrel krátko potom.

Brat Roger sa narodil 12. mája 1915 vo Švajčiarku v protestantskej rodine. V rokoch 1937-1940 študoval teológiu v Lausanne a Štrasburgu. V roku 1940 prišiel do okupovaného Francúzska pomáhať najbiednejším, kde sa postupne okolo neho sformovalo spoločenstvo bratov. Brat Roger hoci bol pastorom evanjelickej reformovanej cirkvi, rozhodol sa žiť v celibáte a zasvätil svoj život druhým. Ekumenickú rehoľnú komunitu z Taizé v Burgundsku založil v roku 1940. Taizé je už mnoho rokov centrom duchovného života a stretávania státisícov mladých ľudí z celého sveta. Jej členmi sú bratia katolíci, ako aj z rôznych evanjelických cirkví z vyše 25 národov. Komunita sa usiluje o zmierenie a pokoj. Mladí, ktorí sa zúčastňujú stretnutí, ktoré vedie komunita, nevytvárajú hnutie, ale sú pozvaní byt nositeľmi pokoja, dôvery a zmierenia vo svojich mestách, dedinách, cirkevných spoločenstvách. Komunita v Taizé, prijíma mladých pochádzajúcich zo všetkých svetadielov, ktorí sa zúčastňujú týždenných programov zameraných na prehĺbenie viery. Každý týždeň prichádzajú do tejto malej francúzskej dedinky mladí ľudia a hľadajú zmysel života, vieru a Krista, aby sa vrátili domov s novým elánom.

Svätý Otec Ján Pavol II. navštívil túto komunitu 5. októbra 1986 počas svojej tretej cesty do Francúzska a pri tejto príležitosti vysvetlil význam svojej návštevy takto: „Do Taizé sa prichádza tak, ako sa prichádza k prameňu. Pocestný sa zastaví, napije a pokračuje v ceste.“

„Svojou existenciou je toto spoločenstvo konkrétnym znamením zmierenia rozdelených kresťanov a národov,“ vyhlásil brat Roger. Počas 50 rokov sa niektorí bratia tohto spoločenstva utiahli do najbiednejších oblastí sveta, aby sa tu stali svedkami pokoja a boli blízko trpiacim ľuďom. Dnes žijú niektorí z nich vo veľmi ťažkých podmienkach v Ázii, Afrike i Južnej Amerike.

Každý týždeň a najmä na Veľkú noc a v lete schádza sa v Taizé niekoľko tisíc mladých ľudí z celého sveta. „Oni sú, ako aj mnohí iní, na ceste hľadania zmyslu svojho života. Tým, že sa vydajú na vnútornú púť, dosiahnu opäť dôveru v Boha a týmto spôsobom dokážu vybudovať aj vzťahy k ľuďom takisto založené na dôvere,“ hovoria bratia z Taizé.

Svojou charizmou bol tento Švajčiar známy na celom svete. Takmer každý rok ho prijímal na súkromnej audiencii pápež Ján Pavol II., naposledy 20. marca 2004. V máji tohto roku oslávil brat Roger 90 rokov. Už dlhšiu dobu bol na vozíčku, telesne oslabený, avšak duchovne naďalej svieži. Kardinál Jozef Ratzinger tomuto protestantovi pri zádušnej svätej omši za Jána Pavla II. podal sväté prijímanie. To vzbudilo svetovú pozornosť, nebolo však ničím novým, pretože brat Roger môže pri každej návšteve v Ríme prijať Eucharistiu, keďže u neho je isté, že zdieľa vieru katolíkov.

Za jeho „dielo zmierenia“ mu boli udelené početné vyznamenania, medzi inými aj cena UNESCO, ako aj Templetonova cena, ktorá sa považuje za „protiklad“ Nobelovej ceny. Templetonova cena podporuje „pokrok v náboženstve“.

Modlitba s Taizé spevmi za zosnulého brata Rogera bude dnes 17. augusta o 18:00 hodine v kaplnke Corpus Christi na Panskej ulici 11 v Bratislave. Pozvaní sú všetci, ktorým je blízka myšlienka ekumenizmu a Komunita bratov z Taizé.

Ďalšie informácie o komunite Taizé nájdete na http://www.taize.fr/sk

Zdroj: -zh-, Peter Balun/KP, ZE, RV, TK KBS, www.ekumenizm.pl( -zh-/TK KBS ) 20050817019:   |   Upozorniť na chybu v správe |

[naspäť]

  Kontakty


Kонтакти для духовної допомоги та підтримки


  Top témy
Všetky

Svetové stretnutie rodín

Vojna na Ukrajine

Synoda 2021-23

Rok Amoris Laetitia
Koronavírus

  ::Pomoc utečencom::
Pomoc s ubytovaním