TK KBS

Dnes je štvrtok 13. 08. 2020   Meniny má Ľubomír       Pošlite tip TK KBS Správy cez: RSS | Email | Mobile | Twitter | Instagram | Facebook | Vyhľadávanie

Home Najnovšie Domáce Zahraničné Foto Video Audio Press

  Kalendár správ
<<  august  >>
poutstštpisone
     12
3456789
10111213141516
17181920212223
24252627282930
31      

  Top témy
Všetky
Koronavírus

  Život Cirkvi
Program biskupov
Pozvánky na akcie
Programové tipy

  Sekretariát KBS
Konferencie KBS
Synoda o rodine
Pôstna polievka
Zamyslenia KBS
Financovanie Cirkvi

  Pápež František
Životopis
Generálne audiencie
Anjel Pána [audio]
Urbi et Orbi
Aktivity
Ranné homílie

Cirkvi spoločne oslávili vstup SR do EÚ
P:3, 30. 04. 2004 15:57, PREKonferencia biskupov Slovenska (KBS), Ekumenická rada cirkví v SR (ERC SR) a Národná rada Slovenskej republiky (NR SR) zorganizovali pri príležitosti vstupu SR do Európskej únie v piatok 30. apríla vo Veľkom evanjelickom chráme v Bratislave slávnostnú ekumenickú bohoslužbu Te Deum. Cieľom tejto iniciatívy bolo, aby oslavy vstupu SR do EÚ mali aj duchovný rozmer.
Konferenciu biskupov Slovenska na bohoslužbe reprezentovali predseda KBS Mons. František Tondra, bratislavsko – trnavský diecézny biskup, arcibiskup Mons. Ján Sokol a prešovský eparcha Mons. Ján Babjak. Prítomní boli prezident SR Rudolf Schuster, premiér Mikuláš Dzurinda, predseda NR SR Pavol Hrušovský, členovia vlády SR a parlamentu SR, predstavitelia diplomatického zboru, zúčastnil sa aj apoštolský nuncius v SR Mons. Henryk J. Nowacki, ako aj zástupcovia kresťanských cirkví na Slovensku a ďalší hostia oficiálnych osláv vstupu SR do EÚ.
Prítomných na úvod privítali predseda NR SR, Mons. František Tondra a predseda Ekumenickej rady cirkví v SR a generálny biskup ECAV Július Filo. Ako uviedol vo svojom príhovore Pavol Hrušovský, základom všetkého je Ježiš Kristus a to musí platiť aj pre kresťanského politika, napriek tomu, že jeho úlohou je spravovanie svetských záležitostí. Slovákov, ktorí v tejto historickej chvíli vstúpili ako národ do spoločenstva s inými národmi, vyzval, aby sa nebáli angažovať sa pri budovaní novej tváre Európy. Prosby a modlitby predniesli jednotliví predstavitelia cirkví na Slovensku: Géza Erdélyi, biskup Reformovanej kresťanskej cirkvi na Slovensku; Jeho Preosvietenosť Ján, biskup michalovský Pravoslávnej cirkvi na Slovensku; Ondrej Kerekréty, tajomník Rady Cirkvi bratskej na Slovensku; Mons. Ján Babjak, prešovský diecézny biskup Gréckokatolíckej cirkvi na Slovensku; Ján Meliška, tajomník Rady Evanjelickej cirkvi metodistickej; Jan Hradil, biskup Cirkvi československej husitskej na Slovensku; Jozef Kulačík, tajomník rady Bratskej jednoty baptistov na Slovensku; Augustín Bačinský, biskup Starokatolíckej cirkvi na Slovensku; Ján Lacho, biskup Apoštolskej cirkvi na Slovensku; Karol Badinský a predseda Cirkvi adventistov siedmeho dňa. Biblický text z knihy Genezis prečítal generálny tajomník ERC SR Ondrej Prostredník a z Prvého listu sv. Pavla Korinťanom prečítal Július Filo. Vo svojej homílii zdôraznil, že dôvodom pre našu dnešnú radosť, zamyslenie a modlitby je slobodné rozhodnutie pre spoločenstvo s národmi Európy. Zároveň poukázal na mnohé Božie dobrodenia, ktorými Boh obdaril Slovensko, počas jeho histórie a Božiu vernosť slovenskému národu. „Boh je verný ... Táto skutočnosť sa nám ponúka pre novú cestu do Európy. Boh je verný, bohato nás chce obdarovať svojím slovom, svojou milosťou a svojou prítomnosťou v našom živote. To všetko je potrebné ako základná výživa pre našu novú cestu,“ podčiarkol predseda ERC SR.
Mons. František Tondra po čítaní z Evanjelia podľa Lukáša sa vo svojej homílii zameral na význam spoločenstva, spoločenstva ľudí i štátov, do ktorého sme vstúpili. „Každé spoločenstvo potrebuje ducha. Ide o spoločenstvo ľudí. Nestačí, aby ich spájali iba nejaké vonkajšie záujmy. To by nemalo trvácnosti. Ducha do medziľudských a medzinárodných vzťahov môže vdýchnuť iba Boh,“ zdôraznil. Poukázal na snahy v dejinách ľudstva, keď sa mnohí pokúšali vybudovať tisícročné ríše. A pokračoval: „Neobstáli, lebo nemali základy. Nemali ducha. My chceme, aby zjednotená Európa nepodľahla podobnému osudu. Všetci si želáme jej trvácnosť a aby sa stala požehnaním pre všetkých jej obyvateľov. Sme presvedčení, že jej osud je v Božích rukách a z týchto rúk nechceme vypadnúť do priepasti dejín. Ako kresťania a aj ako občania chceme byť pre Európu prínosom. Čnosti ako spravodlivosť, láska, solidarita, úcta k človeku, ohľaduplnosť, vernosť, úcta k autorite a mnohé iné sú čnosťami, ktoré si vážia všetci ľudia, aj tí, ktorí sa nehlásia k náboženstvu. V rukách ľudských sú však krehké. Ich zárukou je Boh,“ podčiarkol.
Nasledovala modlitba, ktorú predniesli Mons. Ján Sokol a biskup Západného dištriktu ECAV Ivan Osuský. Záverečné požehnanie prítomným udelili Mons. František Tondra a Július Filo. Svoj repertoár v rámci ekumenickej bohoslužby predstavili spevácky zbor Chorus Comenianus z Evanjelického gymnázia J. A. Komenského z Košíc pod vedením Aleny Popovičovej, spevácky zbor Chorus Salvatoris s piesňami Taizé pod vedením Róberta Mesároša, slávnostné Te Deum Laudamus zaznelo v podaní speváckeho zboru z bratislavského konzervatória pod vedením Dušana Billa a operný spevák Martin Babjak.( -zh- ) 2004043013   |   Upozorniť na chybu v správe |[naspäť](c) TK KBS 2003 - 2020