[verzia pre mobil]
TK KBS

Dnes je pondelok 02. 08. 2021   Meniny má Gustáv       Pošlite tip TK KBS Správy cez: RSS | Email | Mobile | Twitter | Instagram | Facebook | Vyhľadávanie

Home Najnovšie Domáce Zahraničné Foto Video Audio Press

  Kalendár správ
<<  august  >>
poutstštpisone
       1
2345678
9101112131415
16171819202122
23242526272829
3031     

  COVID-19
Koronavírus [dossier]
Covid-19 automat
Rady pri ochorení

  Top témy
Všetky
Pápež František na Slovensku
Duchovná príprava

www.navstevapapeza.sk

Rok Amoris Laetitia
Rok sv. Jozefa
Koronavírus

  Život Cirkvi
Program biskupov
Pozvánky na akcie
Programové tipy
Podcast

  Sekretariát KBS
Konferencie KBS
Synoda o rodine
Pôstna polievka
Zamyslenia KBS
Financovanie Cirkvi

  Pápež František
Životopis
Generálne audiencie
Anjel Pána [audio]
Urbi et Orbi
Aktivity
Ranné homílie

Staronovým predsedom KBS Mons. František Tondra
P:3, 16. 09. 2003 17:10, DOM

Marianka, 16. septembra 2003 - Pri príležitosti 10. výročia vzniku Konferencie biskupov Slovenska (KBS) sa v dňoch 15.-17. septembra 2003 v Exercičnom dome Marianke koná 46. plenárne zasadanie KBS.

Podujatie sa začalo v pondelok 15. septembra 2003 svätou omšou o 10,30 hodine pred Bazilikou Sedembolestnej Panny Márie v Šaštíne. Svätá omša, ktorej predsedal nitriansky diecézny biskup, kardinál Mons. Ján Chryzostom Korec, koncelebrovali všetci slovenskí biskupi, i biskupi a kardináli zo zahraničia a veľký počet kňazov.

Hlavným bodom programu dnešného druhého dňa zasadania KBS v Marianke bola voľba predsedu a podpredsedu Konferencie biskupov Slovenska.

Do funkcie predsedu KBS bol na ďalšie funkčné obdobie opätovne zvolený spišský diecézny biskup, Mons. František TONDRA, ktorý tento post zastával od 31.8.2000.

Novým podpredsedom sa stal banskobystrický diecézny biskup, Mons. Rudolf BALAŽ. Voľba prebiehala podľa Kódexu kanonického práva, kanónu 119.

Životopisy novozvolených predstaviteľov:

Mons. František Tondra, spišský diecézny biskup:

Narodený 4. júna 1936, Spišské Vlachy

1957 maturoval na jedenásťročnej strednej škole v Spišskej Novej Vsi

1957-1962 štúdium na RK CMBF v Bratislave, kde v roku

1978 získal doktorát z teológie a v roku

1993 sa habilitoval

1997 menovaný za profesora v odbore teológia prezidentom SR, na základe odporúčania vedeckej rady RK CMBF UK v Bratislave

Kňazská vysviacka: 1. júla 1962

1962-1963 kaplán Levoča

1963-1969 správca farnosti Hnilec

1969-1978 správca farnosti Zázrivá

1978-1983 asistent CMBF v Bratislave

1983-1987 správca farnosti Tvrdošín

1987-1989 správca farnosti, od r. 1989 dekan Levoča

1989 26. júla menovaný za biskupa

Biskupská vysviacka: 9. septembra1989 v Spišskom Podhradí - Sp. Kapitule

Konzultor Kongregácie pre semináre a katolícku výchovu Apoštolskej Stolice vo Vatikáne

Profesor morálnej teológie na Teologickom inštitúte RK CMBF UK v Spišskom Podhradí

Člen redakčnej rady Katolíckych novín.

Predseda Konferencie biskupov Slovenska (od 31.8.2000 – 16.9.2003)

16.9.2003 – opätovne zvolený do funkcie predsedu Konferencie biskupov Slovenska

Mons. Rudolf Baláž, banskobystrický diecézny biskup:

Narodený 20. novembra 1940 v Nevoľnom

1958-1963 študoval na RK CMBF v Bratislave.

Napriek dobrým študijným výsledkom mu ani po opakovaných žiadostiach nebolo umožnené ďalšie štúdium.

Kňazská vysviacka: 23. júna 1963

1963-1965 kaplán Brezno

1965-1967 kaplán Krupina

1967-1968 kaplán Vrútky, Kláštor pod Znievom, Vrícko

1968-1970 aktuár BÚ Banská Bystrica

1970-1971 správca farnosti Pitelová

1971-1982 bez štátneho súhlasu, mimo pastorácie, pracuje ako traktorista JRD, neskôr vodič nákladného auta.

1982-1990 správca farnosti Turčiansky Peter

1990 14. februára menovaný za biskupa

Biskupská vysviacka: 19. marca 1990 v Banskej Bystrici

Od roku 1994 do 31.8.2000 predseda Konferencie biskupov Slovenska.

16.9.2003 – zvolený do funkcie podpredsedu Konferencie biskupov Slovenska

( -zo- ) 2003091650   |   Upozorniť na chybu v správe |

[naspäť]