[verzia pre mobil]
TK KBS

Dnes je piatok 30. 09. 2022   Meniny má Jarolím      Pošlite tip TK KBS [RSS][Email][Mobile][Twitter][Instagram][Facebook] Vyhľadávanie

Home Najnovšie Domáce Zahraničné Foto Video Audio Press

  Kalendár správ
<<  september  >>
poutstštpisone
   1234
567891011
12131415161718
19202122232425
2627282930  

  Život Cirkvi
Program biskupov
Pozvánky na akcie
Programové tipy
Podcast:
Google|Apple|Spotify

  Sekretariát KBS
Konferencie KBS
Synoda
Pôstna polievka
Zamyslenia KBS
Financovanie Cirkvi

  Pápež František
Životopis
Generálne audiencie
Anjel Pána [audio]
Urbi et Orbi
Aktivity
Ranné homílie

Rožňava: Ján Pavol II. vyzval na ochranu života
P:3, 13. 09. 2003 14:35, DOM

Pápež Ján Pavol II., ktorý je na štvordňovej pastoračnej návšteve Slovenska, pricestoval dnes so sprievodom do Košického kraja. Na košickom letisku ho krátko po 10.00 hodine privítal košický arcibiskup - metropolita Mons. Alojz Tkáč, rožňavský diecézny biskup Mons. Eduard Kojnok, pomocní biskupi Rožňavskej diecézy a Košickej arcidiecézy Mons. Vladimír Filo a Mons. Bernard Bober, predseda Košického samosprávneho kraja Rudolf Bauer, prednosta Krajského úradu v Košiciach Ján Dolný a košický primátor Zdenko Trebuľa.

V sprievode Jána Pavla II. je štátny sekretár Svätej stolice Angelo Sodano, pápežský nuncius na Slovensku Mons. Henryk Nowacki, kardinál Mons. Ján Chryzostom Korec, emeritný prefekt Kongregácie pre evanjelizáciu národov Mons. Jozef Tomko, predseda Konferencie biskupov Slovenska Mons. František Tondra, banskobystrický diecézny biskup Mons. Rudolf Baláž a ďalší cirkevní hodnostári.

Príležitosť pozdraviť pápeža po ceste do Rožňavy využili stovky obyvateľov obcí na trase. V každej osídlenej časti hlavu katolíckej cirkvi a jeho sprievod nadšene pozdravovali pápežskými vlajkami a v kostoloch zvonili zvony. Pozdravovaný asi 200 000 pútnikmi zo Slovenska, Maďarska, Poľska, Ukrajiny a ďalších štátov prešiel za hlaholu zvonov k slávnostnému oltárnemu priestoru. Veriaci mu pritom mávali vatikánskymi, poľskými a maďarskými vlajkami, objavilo sa aj množstvo zástav Európskej únie s obrazom pápeža.

„Spomienka na svätého Jána Chryzostoma, ktorú dnes slávime, ideálne spája cirkvi Východu a Západu, ktoré ho uctievajú ako Otca a učiteľa cirkvi“, povedal pápež Ján Pavol II. na úvod dnešnej svätej omše v Rožňave. "On bol svedkom pravdy a Kristovej milosti uprostred utrpení, zanietený a múdry hlásateľ Slova, vysluhovateľ a služobník eucharistického tajomstva, Otec chudobných a obranca bezmocných," povedal osobne Ján Pavol II. pred približne 200 tisíc veriacimi na Podrákošskom priestranstve neďaleko Rožňavy.

„Hlásime sa ku kresťanstvu a pri náboženských podujatiach vieme ukázať, že sme veriaci, ale vo verejnom živote si počíname tak, ako by sme veriacimi ani neboli“, uviedol rožňavský diecézny biskup Mons. Eduard Kojnok pri privítaní pápeža Jána Pavla II. pred dnešnou svätou omšou v Rožňave. "Pominuteľné dobrá si vážime viac ako hodnoty duchovné," dodal. V uvítacom príhovore pozdravil Jána Pavla II. a pripomenul históriu Rožňavskej diecézy, ktorá sa datuje od roku 1776. Na záver poznamenal, že diecéza sa duchovne pripravovala na príchod najvyššieho predstaviteľa katolíkov. "Túžobne sme čakali tento deň – mať medzi sebou zástupcu Krista Veľkňaza – Svätého Otca," povedal rožňavský biskup.

V úvode liturgie odznelo prvé čítanie z Listu sv. Pavla Efezanom v maďarskom jazyku. Po úvode do homílie a pozdravoch poveril Svätý Otec prečítaním svojej homílie kardinála Mons. Jozefa Tomka.

„Prosím vás, bratia, aby ste žili dôstojne podľa povolania, ktorého sa vám dostalo“ (porov. Ef 4,1). Naliehavá výzva apoštola Pavla, adresovaná kresťanskej obci v Efeze, stáva sa mimoriadne významnou aj pre nás tu zhromaždených“, zdôraznil Svätý Otec a pokračoval: „Každému veriacemu, pri rôznorodosti povolaní a chariziem, je zverená úloha byť učeníkom a apoštolom. Učeníkom, ktorý skromne a pozorne počúva spasiteľné slovo; apoštolom, ktorý vydáva horlivé svedectvo svojím životom podľa evanjelia“. Ján Pavol II. je známy tým, že sa zasadzuje za ochranu života. Tejto problematiky sa dotkol aj dnes, keď uviedol: „Buďte verní Bohu, zachovajte jeho prikázania, buďte ochrancami života, buďte verní cirkvi a vašej rodnej vlasti – Slovensku."

Ján Pavol II. pripomenul aj podobenstvo o rozsievačovi: „Podobenstvo o rozsievačovi a vysvetlenie, ktoré dal sám Pan Ježiš svojim učeníkom, nás nutne vedú k zamysleniu sa. Drahí bratia a sestry, my sme tou pôdou, do ktorej Pán neúnavne seje semeno svojho Slova a svojej lásky. V akom duchu ho prijímame? Akú úrodu prinášame?“, spýtal sa Ján Pavol II. a pokračoval: „Pápež vám tu dnes všetkým odovzdáva tento poklad Slova, stavajúc sa sám do úlohy rozsievača, ktorý s dôverou vkladá do vášho srdca „dobrú zvesť“ o Nebeskom kráľovstve. Buďte tou dobrou a úrodnou pôdou, ktorá hojnosť úrody zadosťučiní očakávaniam Cirkvi a sveta.“

Rovnako ako pri predchádzajúcich stretnutiach v Trnave a Banskej Bystrici, aj tentokrát pápež daroval rožňavskému diecéznemu biskupovi Mons. Eduardovi Kojnokovi pozlátený kalich a paténu, ktoré sa používajú pri bohoslužbách.

Na omši sa zúčastnil prezident SR Rudolf Schuster, predseda Národnej rady SR Pavol Hrušovský, podpredseda vlády SR Pál Csáky, predsedníčky maďarského parlamentu Katalina Sziliova a ďalších hostí.

Na záver Svätý Otec požehnal prinesené devocionálie i základné kamene pre nové kostoly a udelil požehnanie. Je to prvá návšteva Jána Pavla II. v tomto meste. Najvyšší predstaviteľ katolíckej cirkvi by sa mal popoludní v sídle Biskupského úradu v Rožňave naobedovať s biskupmi diecézy. Pred 19. hodinou odletí naspäť do Bratislavy opäť strávi noc na apoštolskej nunciatúre.

Diecéza, ktorej patrónom je sv. Ján Nepomucký patrí počtom 94 farností k najmenším na Slovensku. Zasahuje aj do okresov Rimavská Sobota a Veľký Krtíš. Je špecifická národnostným i konfesijným zmiešaním i podielom neveriacich.

( -zo-/tasr ) 2003091355   |   Upozorniť na chybu v správe |

[naspäť]

  Kontakty


Kонтакти для духовної допомоги та підтримки


  Top témy
Všetky

Pápež František v Kazachstane

Pápež František v Kanade

Vojna na Ukrajine

Synoda 2021-23