[verzia pre mobil]
TK KBS

Dnes je štvrtok 15. 04. 2021   Meniny má Fedor       Pošlite tip TK KBS Správy cez: RSS | Email | Mobile | Twitter | Instagram | Facebook | Vyhľadávanie

Home Najnovšie Domáce Zahraničné Foto Video Audio Press

  Kalendár správ
<<  apríl  >>
poutstštpisone
   1234
567891011
12131415161718
19202122232425
2627282930  

  COVID-19
Koronavírus [dossier]
Covid-19 automat
Rady pri ochorení

  Top témy
Všetky
Rok Amoris Laetitia
Rok sv. Jozefa
Koronavírus

  Život Cirkvi
Program biskupov
Pozvánky na akcie
Programové tipy
Podcast

  Sekretariát KBS
Konferencie KBS
Synoda o rodine
Pôstna polievka
Zamyslenia KBS
Financovanie Cirkvi

  Pápež František
Životopis
Generálne audiencie
Anjel Pána [audio]
Urbi et Orbi
Aktivity
Ranné homílie

Kondolencie po úmrtí spišského diecézneho biskupa Štefana SečkuTexty kondolencií v pôvodnom znení bez úprav

Kondolencia rektora Katolíckej univerzity v Ružomberku

-

Kondolencia Slovenského Národného múzea

-

Kondolencia Slovenskej spoločnosti Kánonického práva

-

Kondolencia apoštolského exarchátu Adigrat - Tigray (Etiópia)

----

Ricevete le nostre sincere Condoglianze per la scomparsa del Vescovo. Lo ricordo bene per l'intervista che gli abbiamo fatto poco prima della partenza da Spisska Kapitula. Mi era apparso Dolce e paziente.
Salvatore Varbaro, cameraman, videooperatore del docofilm Vojtaššák, Giorni dei Barbari, Roma.

 
 Mi dispiace molto per la morte del vostro caro Vescovo. Il Signore se lo e preso e noi dobbiamo rassegnarci. Lo ricordero sempre e faccio a tutti voi le mie piu sincere condoglianze. Sono contento che nel nostro piccolo film ci sia anche lui. Ormai per sempre. Vi sono vicino con tutto il mio affetto e vi abbraccio tutti.
Cesare Bastelli, direttore della fotografia del docofilm Vojtaššák, Giorni dei Barbari, Roma.

 
Mi unisco alla vostra preghiera di gratitudine per il Buon Pastore che vi ha dato in questi anni, e di intercessione per l'anima del Padre Vescovo perché partecipi alla liturgia del cielo. A voi tutti condoglianze affettuose e cari saluti.

Don Piero Pellegrini, Parroco di San Cristoforo martire, Urbania.

 
Prego per lui che riposa nel Signore; e per tutta la vostra diocesi che piange il suo pastore.

Don Renzo Pegoraro, Cancelliere della Pontificia Accademia per la vita, Roma.

-

Mi dispiace molto questa notizia. 
Lorenzo D´Imperio, Venezia-Lido

Siamo addolorati! Ci manchera molto. Riccordiamo il vescovo Štefan con la preghiera e il nostro affetto. Siamo felici di averlo potuto conoscere e apprezzare le sue doti umane oltre che di fede e pastorali e godere della sua compagnia e generosa accoglienza. Esprimiamo di cuore a don Peter Jurčaga e a tutta Curia vescovile le nostre sentite condoglianze. Per il vescovo Štefan ringraziamo e preghiamo il Signore. Abbiamo ricordato il vescovo Štefan nel Rosario e nella Santa Messa.
Maria Giovanna, Luca, Antonio e famiglia, Venezia-Lido

Tutta l´assamblea che partecivala alla Messa vespertina presso la Parocchia di Santa Maria ad Elisabetta ha ricordato il vescovo Štefan.
Enrico, Venezia-Lido

Caro Padre Peter, rimango con voi nelle preghiere, requiescat in pace!
Mons. Robert Oliver, Roma

Mi dispiace...una preghiera speciale per il vescovo Štefan.
Mons. Cesare Zanusso, parroco di Sant´Ignazio e Malamocco, Venezia-Lido.

Lo ricordo con tanto affetto e riconoscenza. Una preghiera speciale per lui. 
Mons. Giuliano Brugnotto, rettore del Seminario di Treviso, Vicepreside della Facolta del Diritto canonico di Pio X a Venezia.

Riccorderemo nella preghiera il vescovo Štefan. Il Signore doni a Lui la pace eterna e la ricompensa per il suo impegno apostolico. 
Don Morris Pasian, segretario del Patriarca Francesco Moraglia, diocesi di Venezia
Come mi dispiace...preghiamo e siamo vicini. Il Signore lo accolga nella Casa dei Giusti. Siamo vicini in questo momento di dolore. 
Rosella e Gianfranco, Venezia Mestre.

Mi dispiace tanto. Che il Signore gli dona pace e luce eterna.
Don Benedict Eyeh, Preside della Facolta del Diritto canonico di Pio X a Venezia.

Caro don Peter, che dolore ma anche la consolazione che il vescovo riposa in un mondo migliore di questo, e puo pregare per noi quaggiu.
Luigi Boneschi, regista del docofilm Vojtaššák, Giorni dei Barbari, Roma.

Eterno riposo donagli Signore, splenda a Lui la tua luce perpetua, riposi in pace. Le mie piu sentite condoglianze a tutta la comunita di Spišská Kapitula.
Alberto di Giglio, regista del docofilm Vojtaššák, Giorni dei Barbari, Roma.

-

Veľadôstojní otcovia biskupi, 
so zármutkom som prijal informáciu o úmrtí otca biskupa Mons. Štefana Sečku. 
Tým, ktorých v kňazskom seminári formoval na ceste ku kňazstvu, bol blízko nielen duchovne, ale aj ľudsky. Hoci jeho posledné dni boli ovplyvnené predovšetkým jeho vážnymi zdravotnými ťažkosťami, sám sa zaujímal o svojich spolubratov, ako oni zvládajú situáciu spojenú s pandémiou ochorenia COVID-19. 
Diecéznym biskupom bol v náročných časoch, kedy zakúšame kritiku pre našu vernosť Cirkvi. Vo všetkých týchto situáciách ho však posilňovalo jeho heslo "Crux Christi perficiat nos". 
Prijmite, prosím, mojú úprimnú sústrasť a spoluúčasť na Vašom hlbokom zármutku! 

S úctou 

Gábor Grendel 
Podpredseda Národnej rady SR 

- 

Drahý Otec biskup, 
budem na Vás spomínať s vďakou, láskou a úctou.
Nech Vás Pán prijme do svojho milosrdného, láskavého náručia. 
R. I. P. 

Mgr. Alžbeta Koválová 

- 

Drahý otec biskup!
Ďakujem za chvíle radosti a povzbudenia, ktoré ste na našich katechetických stretnutiach prinášali. Vaším príchodom medzi nás akoby deň bol jasnejší a slová katechéz preplnené silou múdrosti, spravodlivosti a silnej viery ma vždy uistili v tom, že práve cez Vás hovorí Trojjediný Boh. A práve Jeho som videla aj vo Vašich očiach na vysviacke pomocného biskupa, keď kamera zamerala Váš pohľad. Tento obraz bol pre mňa zvláštny v tom, že presne taký pohľad som už videla, a to v očiach sv. otca Jána Pavla II. na poslednej návšteve v Rožňave. Bol to pohľad Krista, cez človeka telesne chorobami strápeného, no duchom silného. Taká pokora človeka zjednoteného s Kristom. Preto verím, že ste už v Jeho kráľovstve lásky a pokoja, ktorý svet nemôže dať, ani vziať.
Ostávam v nádeji, že sa tam stretneme.
Mgr. Dana Kubárová

- 
		
Vaše Excelence,
drazí v Kristu,
s bolestí jsme přijali zprávu o úmrtí Mons. ThDr. Štefana Sečky, PhD., spišského diecézního biskupa. Chceme celé Vaší místní církvi vyjádřit naši hlubokou soustrast. 
Pán si drahého otce biskupa Štefana povolal v této pro nás těžké době, ale v čase, kdy po náročných chvílích nemoci se naplnily dny jeho obětavé služby. Jeho život zůstane pro Vás jistě příkladem statečného a horlivého služebníka na vinici Páně se srdcem vždy oddaným Pánu a jeho církvi. Odevzdáváme jej v modlitbě do milosrdné náruče Boží a děkujeme za každé dobro, kterým obohatil život celosvětové církve. 
Kéž dobrotivý Pán mu po obětavé a věrné službě dopřeje odměnu přislíbenou dobrým a věrným služebníkům.

V Kristu

Martin David, František Lobkowicz 
apoštolský administrátor, biskup ostravsko-opavský 

- 

Pokoj a dobro!
Prajeme úprimnú sústrasť kléru a veriacim spišskej diecézy v mene členov III. Rádu sv. Františka východoslovenského regiónu sv. Jána Kapistránskeho a zvlášť MB OFS sv. Alžbety Uhorskej v Levoči. Modlíme sa za spásu duše nášho diecézneho pastiera.


- 

Srdečně zdravím,

přijměte moji upřímnou soustrast. Modlím se za odpočinek duše drahého biskupa Štěfana Sečky, kterého jsem měl příležitost pozdravit vícekrát hlavně při národní pouti na Šaštín.
Modlil jsem se za něho a jeho blízké při mši svaté ve středu, svátek apoštolů Šimona a Judy, a prosil o jeho přímluvu za jeho diecézi a za jeho budoucího nástupce.

V Kristu,
P. Jean-Philippe Huet.

-- 
P. Jean-Philippe Huet
Vikář prelatury Opus Dei v České republice a na Slovensku

- 

S bolestou v srdci som si precital spravu o umrti biskupa Stefana. Aj ked som v jeho dieceze posobil kratko s laskou a uctou na neho spominam.

V modlitbach spojeny

Fr. Peter Bujdos

- 

So smútkom a bolesťou v srdci sme prijali správu o odchode nášho diecézneho otca biskupa Štefana do večnosti. Otca biskupa sme stretávali ako otca diecézy pri liturgických sláveniach, ale aj pri pracovných stretnutiach ako nášho zriaďovateľa. Ďakujeme mu za jeho múdrosť, dobrotu, obetavú starostlivosť, otcovský prístup a v neposlednej miere aj jeho typický zmysel pre humor.
Nech ho všemohúci Boh odmení za dobro, ktoré vykonal, a dá mu účasť na večnej radosti v spoločenstve svätých.
Adriana Chrapčiaková
Spoločenstvo Základnej školy Apoštola Pavla
Liptovský Mikuláš

- 

Chceme v prvom rade poďakovať Bohu za dar života otca biskupa Sečku a za možnosť ho poznať a zažívať s ním aspoň niekoľko prienikov našich malých životných dejín. Náš vzťah nebol iba pracovný, ale vyvinul sa do priateľstva a ľudskej roviny, keď sme sa mohli rozprávať aj o radostiach a starostiach nášho rodinného života a toho jeho biskupského. 

Aj z týchto stretnutí sme vnímali jeho ľudskosť, záujem o človeka a odovzdanosť Bohu. Chceme vyjadriť úrimnú sústrať celej rodine zosnulého i veriacim Spišskej diecézy, ale zároveň tiež vyjadriť nádej na naše spoločné stretnutie v nebeskom kráľovstve. S vďakou, vierou a nádejou

Marek a Katarína Michalčíkoví

- 

S poľutovaním sme prijali správu o úmrtí J.E. otca biskupa Mons. Štefana Sečku. Ďakujeme za jeho celoživotné dielo a podporu našim maltézskym aktivitám. Otca biskupa zahŕňame do našich modlitieb a veríme, že už je u Pána Boha, odkiaľ bude i naďalej pomáhať spišským veriacim aj nám. 
S úctou,

JUDr. Július Brichta
prezident

spolu s vedením a dobrovoľníkmi
Maltézska pomoc Slovensko o.z.

- 

Farnosť Hnúšťa, s jej farárom, p. kaplánom a veriacimi mesta Hnúšte sa pripájame, aby sme vyjadrili svoju účasť nad zármutkom diecézy Spiš, že odišiel do večnosti pastier diecézy Mons. Štefan Sečka. Myslime naň v nasich modlitbách a aby mu Pán neba i zeme, sveta viditeľného i neviditeľného udeliľ večnú spásu. 

S úctou a láskou. Odpočinutie večné daj mu Pane a Panna Mária nech oroduje zaň u svojho Syna. 

Farnosť Hnúšťa 

- 

V mene svojom i v mene Saleziánov dona Bosca na Slovensku chcem touto cestou úprimne vyjadriť otcom biskupom, kňazom i veriacim celej Spišskej diecézy duchovnú blízkosť a uistenie o modlitbe za zosnulého otca biskupa Štefana. Nech ho Pán oslávi za všetko dobro čo vykonal pre Cirkev ... i pre nás Saleziánov. 

V modlitbe a vďačnosti za dar jeho života

d. Peter Timko sdb
provinciál

- 

Najdôstojnejšie vedenie biskupského úradu Spišská Kapitula, vaša excelencia pomocný biskup Mons. Ján Kuboš!

So zármutkom a s bolesťou v srdci sme zachytili správu o úmrtí nášho obľúbeného priateľa pána biskupa Mons. Štefana Sečku, ktorý odišiel spomedzi nás 28. októbra 2020. 

Chceme Vám aj my v mene nášho vedenia vyjadriť úprimnú sústrasť. 

Myli sme dobré vzťahy s vašou stranou počas týchto posledných rokov za čo sa Vám chceme úprimne poďakovať a zvlášť za spoluprácu aj zosnulého pána bisukpa Štefana. 

Prechádzame zložité časy, ktoré nás doniesli k tomu, aby sme boli od seba fyzicky vzdialený, ale chceme Vás ubezpečiť, že duchovne se zjednotení a chceme aj naďalej takto zostať. 

Preto aj naša komunita Slovákov žijúcich v Rumunsku sa pripája v modlitbám za zosnulého pána biskupa. 

Nech odpočíva v pokoji a v Božej blízkosti. 

S úctou a láskou ale i milou spomienkou na toho, kto bol Mons. Štefan Sečka! 

Adrian - Miroslav Merka
predseda
Demokratický Zväz Slovákov a Čechov v Rumunsku 

- 

Vaše excelencie! 

Správu o úmrtí biskupa Mons. Štefana Sečku som prijal v zármutku a zároveň v pevnom presvedčení o jeho dosiahnutí cieľa v náručí Nebeského Otca. Nebohý otec biskup nás navštívil v Užhorode počas biskupskej služby vladyku Milana Šášika, ktorý nás nedávno takisto už opustil. 

Dovoľte mi v menej svojom i všetkých veriacich vyjadriť svoju úprimnú sústrasť.

Dobrotivý a milosrdný Nebeský Otec nech ho príjme do svojej radosti. 

S bratskou úctou, v Kristovi, 

Mons. Nil Lushchak, OFM
biskup - apoštolský administrátor Mukačevskej eparchie 

- 


Otcom biskupom Jánovi a Andrejovi, vdp. kňazom, všetkým členom a veriacim spiskej diecézy prejavujem úprimnú sústrasť nad smrťou ich dlhoročného pastiera, ktorého som pri svojich návštevách na Slovensku stretával. 

Modlím sa za jeho večný odpočinok u Pána a uprostred svojho ľudu, ktorý tak vrúcne miloval. Nech odpočíva v pokoji! 

Jozef kardinál Tomko 


- 

Milý brat biskup Ján a celá spišská diecéza,

dovoľ mi, aby som Tebe, emeritnému biskupovi Andrejovi, kňazom, rehoľným osobám i veriacim spišskej diecézy vyjadril moju úprimnú sústrasť k smrti otca biskupa Mons. Štefana Sečku. 
Nech Pán Boh duchovného i telesného tvorstva, ktorý premohol smrť, zvíťazil nad zlým duchom a svojmu svetu daroval život, obdaruje pokojom dušu svojho zosnutého služobníka biskupa Štefana a nech mu odpustí všetky hriechy, lebo On je dobrý a láskavý k ľuďom.

Večná mu pamiatka

v modlitbe spojený

+Milan Lach SJ, parmský biskup, Ohio, USA


- 

Otec biskup Sečka,

spolu s nami ste ochraňovali ľudský život od počatia po prirodzenú smrť. Spoločne sme založili neziskovú organizáciu, gynekologickú ambulanciu Terezka, n.o., v Poprade. Venovali ste sa charite. Najbiednejším. Umierajúcim. Podporovali ste projekty ochrany života a ľudskej dôstojnosti.

Riadili ste Spišskú katolícku charitu, ktorá je členom Fóra života.
Podporovali ste aj našu kampaň Sviečka za nenarodené deti. 

Ceníme si Vašu prácu pre tých najslabších a najohrozenejších. 
Budete nám chýbať! Ďakujeme.
Odpočívajte v pokoj!

Za tím Fóra života
Marcela Dobešová

- 

Excelencia, otec biskup Ján,
generálny vikár Spišskej diecézy!
 
Z hlbokým zármutkom som prijal správu o smrti Mons. Štefana Sečku, vášho diecézneho biskupa a dlhoročného dobrého pastiera Spišskej diecézy.
V modlitbách sa spájam s Tebou, kňazmi i Božím ľudom Spišskej diecézy a prosím dobrého Pána Boha za spásu duše zosnulého otca biskupa Štefana, ako aj za osirelé spoločenstvo Spišskej diecézy, ktoré v tejto neľahkej dobe prišlo o svojho pastiera.
 
Odpočinutie večné daj mu, Pane, a svetlo večné nech mu svieti!
 
Mons. Marián Chovanec, banskobystrický biskup a banskobystrické biskupstvo
 
- 

Pax Christi!
Ekscelencjo,
Czcigodny Ksieže Biskupie Janie,
przesylam wyrazy wspólczucia z powodu smierci Księdza Biskupa Štefana Sečka.
Msza swieta za sp. Księdza Biskupa Stefana zostanie odprawiona jutro, tj. 29.10.2020 r. w kaplicy naszego Domu Prowincjalnego w Warszawie o godz. 18.00.

Z wyrazami szacunku i z modlitwa, s.M. Iwona Nadziejko SAC, przeložona prowincjalna.

- 

Vaša Excelencia, 
s hlbokým zármutkom sme prijali správu o smrti Jeho Excelencie najdôstojnejšieho pána Mons. Štefana Sečku, spišského biskupa. 
Otca biskupa sme poznali z jeho mnohých pastoračných aktivít, medzi ktorými boli aj pravidelné levočské púte nášho združenia. S vďakou budeme na neho spomínať a bude nám veľmi chýbať. 
Prijmite, prosím, našu úprimnú sústrasť. Prosím Vás, aby ste ju tlmočili v diecéze aj jeho rodine. 
Nech mu Pán dožičí večné odpočinutie. Česť jeho pamiatke. 
S úctou 

Peter Mach
predseda
Združenia kresťanských seniorov Slovenska 

- 

Pochválený bud Ježiš Kristus, 
prajem úprimnú sústrasť. Poznal som ho, bol aj v Martine na omši. 

Róbert Otčenáš, Martin 

- 

Najdôstojnejší otec biskup Ján! 
Sú správy, ktoré nás zaskočia a svojím posolstvom zarmútia. 
Aj včera ráno sme počuli smutnú správu o smrti nášho otca biskupa Mons. Štefana Sečku. Odišiel od nás do Otcovho domu pastier a otec Spišskej diecézy. Odišiel navždy, ale spoienka na neho zostáva zapísaná v našich srdciach. Neoddávame sa smútku, ale posilňuje nás viera v Ježiša Krista, ktorý tak ako Marte pri smrti jej brata Lazára, opakuje slová plné nádeje: "Ja som vzkriesenie a život. Kto verí vo mňa bude žiť, aj keď umrie. A nik, kto žije a verí vo mňa, neumrie naveky". 
Veríme, že Pán života splní tieto slová a obdarí večným životom a nikdy nekončiacou radosťou aj nšáho drahého otca biskupa Štefana. 

Nech odpočíva v pokoji! 

S vďakou na neho v modlitbách spomínajú sestry z Kongregácie Milosrdných sestier sv. Vincenta - Satmárok. 

s. M. Pavla Jana Draganová
generálna predstavená 

- 

V mene všetkých bratov a kňazov Misijnej spoločnosti sv. Vincenta de Paul, chcem vyjadriť úprimnú sústrasť a ubezpečiť o našej duchovnej blízkosti.
S otcom biskupom Štefanom sme sa mnohí dobre poznali, keďže pôsobíme aj v Bijacovciach, vo farnosti ktorá je tak blízko Spišskej Kapitule 
a ktorá odvážim sa povedať bola aj blízko srdcu otca biskupa Štefana.
Pred mesiacom, napriek zdravotným ťažkostiam ktoré mal, prišiel do tejto našej farnosti, aby vyslúžil mladým sviatosť birmovania. 
Bol to silný duchovný zážitok a som veľmi rád, že som sa s ním mohol vtedy naposledy stretnúť. Naposledy tu na zemi, verím, že raz v nebi.
Vďaka, otec biskup Štefan. Nech je Vám Pán štedrou odmenou za všetko.

P. Tomáš Brezáni, CM
provinciálny predstavený

- 

V nádeji na lepší život a vo vieru v zmŕtvychvstanie, odporúčam dušu zosnulého otca biskupa Štefana nášmu NEBESKÉMU OTCOVI.
Myslím na neho vo svojich modlitbách. Nech mu Pán života a smrti dá večné odpočinutie v jeho náručí . 

Mária Vraniaková, Pokryváč - farnosť Pucov

- 

Vaša Excelencia, biskup Mons. ThDr. ICLic Ján Kuboš, 

život sa neodníma, iba mení. Avšak i napriek tomu cítime smútok nad stratou blízkeho a drahého človeka. A preto v takejto chvíli Vám vyjadrujeme úprimnú sústrasť nad odchodom biskupa Mons. Štefana Sečku, ktorý bol taktiež i mojím spolužiakom na teologických štúdiách. 
Nech mu je sám Pán odmenou. 

ThDr. Augustín Bačinský
arcibiskup 
Starokatolíckej cirkvi na Slovensku 
- 

+!
"Smrť je návratom dieťaťa do otcovho domu". Toto nás učil a nám kázal otec biskup Štefan. On už pozná tajomstvo života po smrti.
Skláňame sa pred Božou vôľou a vyslovujeme vám úprimnú sústrasť nad jeho odchodom do večnosti.

Rodina Jasečkova, Danielova, Roškova a Fedorova.- 

V mene obyvateľov Prešovského samosprávneho kraja, ako aj v mene svojom, dovoľujem si vyjadriť smútiacej rodine, priateľom, blízkym spolupracovníkom, ako aj veriacim Spišskej diecézy svoju úprimnú a hlbokú sústrasť.
So zármutkom v srdci som prijal správu, že Pán Boh si k sebe povolal svojho verného služobníka, spišského diecézneho biskupa Mons. Štefana Sečku. 
Bol to mimoriadny človek, ktorý svoj život zasvätil pomoci núdznym a opusteným a v duchu kresťanskej tradície sa vždy osobne angažoval v prospech všetkých trpiacich bez rozdielu. Aktívne sa venoval cirkevnému školstvu, kde okrem vedomostí odovzdával aj duchovnú formáciu. Po jeho vymenovaní za biskupa si zvolil heslo Crux Christi perficiat nos (Kristov kríž nech nás zdokonalí) a kríž Pána držal vo svojich rukách až do konca svojho pozemského života. V osobe biskupa Štefana Sečku stratila Spišská diecéza svojho starostlivého pastiera a láskavého otca, ktorý bol vždy blízko svojho ľudu. Pre každého bol príkladom a povzbudením pre svoje milujúce srdce, prívetivý úsmev a múdre slovo.
Nech mu náš Pán oplatí večnou odmenou v nebi všetku jeho obetavosť a prácu, ktorú vykonal pre budovanie cirkvi.
 
Milan Majerský
predseda Prešovského samosprávneho kraja

- 

Myslíme v modlitbách na zosnulého otca biskupa.
Obzvlášť v tejto neľahkej dobe.
Kiež požíva večné spoločenstvo so svojím Pánom.

rodina Polačková z farnosti Palúdzka, Liptovský Mikuláš

- 

Najdôstojnejší otec biskup Kuboš a otcovia arcibiskupi a biskupi Slovenska,
prijmite, prosím, vyjadrenie úprimnej sústrasti sestier Slovenskej provincie Congregatio Jesu nad odchodom otca biskupa Mons. Štefana Sečku do večnosti.
V intenzívnych modlitbách odporúčame jeho dušu Pánovi, nech odpočíva v pokoji.
S úctou,

sr. Agnesa Jenčíková CJ
provinciálna predstavená

- 

Vážené Excelencie,
Dôstojní duchovní otcovia,
Ctihodné rehoľné sestry,
Vážení štátni predstavitelia,
Vážená smútiaca rodina,
Vážené smútočné zhromaždenie!

„Všetko má svoj čas a svoju chvíľu, každé úsilie pod nebom.“ (Kaz 3.1)

V mene Slovenskej rady rodičovských združení, v mene Európskej asociácie rodičov pri Európskom parlamente v Bruseli a taktiež v mojom mene lúčime sa so spišským diecéznym biskupom Mons. Štefanom Sečkom, kňazom, pedagógom, cirkevne uznávanou autoritou a tiež súčasnej formy odovzdávania viery, ktorý odišiel do večnosti pre nás nečakane, čo sme prijali s hlbokým pocitom smútku a žiaľu. 
S Mons. Štefanom Sečkom nás spájala dlhoročná spolupráca v rámci rodín, mládeže, žiakov, študentov a aj ako pedagóga katechetiky a pedagogiky. Cítili sme z neho vyžarujúcu charizmu, s ktorou nás získaval pre vieru, nádej, lásku, usmerňoval nás ísť cestou dobra a pokojných medziľudských vzťahov. Podieľal sa na rozvíjaní harmonickej osobnosti, na rozvíjaní vedomosti, múdrosti, dobra a tvorivosti študentov, prispieval k rozvoju kresťanstva pre blaho človeka, a tým zvyšoval kvalitu rozvoja duchovnosti v spoločnosti. 
Ako kňaz nosil na sebe nielen symbolický kríž, ale aj kríž utrpenia. Sme vďační Pánu Bohu za všetko, čo urobil pre pedagógov, rodiny, deti, žiakov, študentov a veriacich.
Otec biskup Štefan Sečka pedagóg a kňaz budete nám veľmi chýbať...
Je tu chvíľa rozlúčiť sa s Vami.
Zachováme si Vašu pamiatku aj do dní budúcich. Nech Vaše telo odpočíva v Kristovom pokoji a Vašej nesmrteľnej duši nech dobrotivý Boh udelí korunu večnej slávy v nebi! 
Modlíme sa za Vás ...
Obraciame sa aj na Vás, drahá smútiaca rodina. Nech Vás Boh posilní v tejto ťažkej chvíli a uteší Vás nádejou, že sa raz všetci stretneme u Pána v nebi.
                
Bc. Ing. Júlia Lindtnerová v. r.
predseda a štatutár SRRZ
Európska asociácia rodičov

-

Vážení predstavitelia Spišskej diecézy,
so zármutkom sa slovenská židovská komunita dozvedela o úmrtí vášho drahého otca biskupa Mons. Štefana Sečka. Ťažká choroba predčasne ukončila pozemskú púť vzácnemu človeku a priateľovi židovského národa. Dovoľte mi preto, v mene celej židovskej komunity na Slovensku, vyjadriť Vám moju úprimnú sústrasť.
Pán biskup Sečka bol známy svojou rozhľadenosťou, ktorú si neustále prehlboval neúnavným štúdiom. Židovská múdrosť vraví, že človek neumiera, kým si naň spomenie čo i len jedna ľudská bytosť na Zemi. Meno pána biskupa bude teda živé ešte predlhé obdobie. Je to vďaka jeho vzťahu k mladým generáciám. Nie stovkám, ale tisícom mladých ľudí poskytoval prvý dotyk s autentickou a úprimnou vierou. Tí im jeho láskavosť opätujú vďakou a živou spomienkou.
Večná mu pamiatka a blažený pokoj. Svetlo večné nech mu svieti.
So žiaľom v srdci a s úctou

Richard Duda
predseda Ústredného zväzu židovských náboženských obcí na Slovensku

-

Najdôstojneší pán arcibiskup, 
Pax Christi! 
Dnešnú smutnú správu o úmrtí biskupa Mons. Štefana Sečku som prijal v zármutku a zároveň v pevnom presvedčení o jeho dosiahnutí cieľa v náručí Nebeského Otca. 
Dovoľte mi v mene svojom i všetkých spolubratov zo Slovenskej provincie Spoločnosti Ježišovej vyjadriť spoluúčasť Vám i celej Konferencii biskupov Slvoenska. 
Dobrotivý a milosrdný Nebeský Otec nech ho prijme do svojej radosti. 

V modlitbe 

P. Jozef Šofranko, SJ
provinciál 

-

S ľútosťou som prijal správu o odchode do večnosti J. Ex. Mons. Štefana Sečku, spišského diecézneho biskupa, s ktorým som mal česť mnohokrát spolupracovať ešte ako kancelár Ordinariátu OS a OZ SR na zabezpečovaní každoročnej účasti vojakov zo Slovenska i zo zahraničia na Levočskej púti, keď bol ešte v pozícii vicerektora seminára, ale aj v ďalších obdobiach, keď už bol pomocným a neskôr diecéznym biskupom. Bol to človek, kňaz, biskup s veľkým srdcom, priateľ, skromný, ľudský, pokorný. Nech ho Všemohúci Boh odmení za jeho zásluhy pre Spišskú diecézu a Cirkev na Slovensku a vezme ho do večnej slávy. Odpočinutie večné daj mu ó Pane, a svetlo večné nech mu svieti, nech odpočíva v pokoji. Otec Štefan, budeš veľmi chýbať. 

Tibor Ujlacký, exkancelár Ordinariátu OS a OZ SR a hovorca Nitrianskeho biskupstva

- 

Drahý otec biskup, milý Štefan!
Aj k nám na Kaukaz prišla zvesť, že Pán života i smrti Ťa po dlhoročnej obetavej službe ako svojho verného služobníka a správcu povolal do svojho kráľovstva.
Verím, že táto chvíľa je pre Teba víťazným zavřšením Tvojej celoživotnej služby Božiemu kráľovstvu. Pre nás, ktorí sme ťa poznali a s Tebou spolupracovali je však chvíľou straty a bolestnej rozlúčky.
V mene svojom i v mene všetkých Slovákov a Sloveniek, ktorí pracujú na misii v Azerbajdžane, ďakujem Pánu Bohu za príklad Tvojho obetavého kňazského života a biskupskej služby.
Nech Pán, ktorému si slúžil s plným nasadením, je Tvojo odmenou a večnou radosťou.
V Ježišovi Kristovi Tvoj
+Vladimír Fekete, salezián-misionár
Apoštolský prefekt v Azerbajdžane

-

Najdôstojnejší otec biskup Ján, spišský pomocný biskup!

Najdôstojnejší otec biskup Andrej, spišský emeritný pomocný biskup!
Dovoľte mi v mene mojom i v mene celého Hnutia Svetlo-Život na Slovensku vysloviť Vám našu úprimnú sústrasť a blízkosť pri smrti pastiera Vašej starobylej Spišskej diecézy Mons. Štefana Sečku, ktorý nás dnes ráno predišiel do domu Otca!
Na otca biskupa Štefana si budeme vždy pamätať ako na priateľa a podporovateľa nášho Hnutia nielen na území Vašej diecézy, ale i na celom území Slovenska. Bol nám častokrát na blízku nielen duchovne, ale aj fyzicky. S osobitnou vďačnosťou si spomíname na jeho prítomnosť na ďakovnej púti Hnutia Svetlo-Život v Lomnej na Orave v máji 2009, kedy si oázisti z celého Slovenska pripomínali tridsať rokov od prvej oázy na Slovensku. Tá sa uskutočnila na prelome júla a augusta roku 1979 v hájenke hlboko v lesoch za obcou Lomná. Preto my, slovenskí oázisti, považujeme Oravu, a teda aj Spišskú diecézu za pomyselnú kolísku a miesto zrodu Hnutia Svetlo-Život na Slovensku, ktorého korene siahajú do susedného Poľska. A práve na Orave či na iných miestach Spišskej diecézy sa nielen v časoch totality, ale i v časoch slobody uskutočnilo veľa oáz a dodnes na tomto území veľa mladých ľudí, dospelých i rodín žije charizmu Svetlo-Život vo svojich každodenných životoch, v malých skupinkách, v kruhoch Domácej cirkvi i v diele Kruciáty oslobodenia človeka.
Na spomínanej púti v Lomnej nám otec biskup Štefan adresoval aj tieto slová: „Táto cesta v Hnutí Svetlo–Život je jednou z ciest, ktorá vedie k Bohu. Dôležité je, aby toto dielo, ktoré začalo z Božej milosti v Božom služobníkovi Františkovi Blachnickom, prinášalo ovocie aj dnes," a dodal: „Ďakujme Bohu aj za túto cestu, ktorá poznačila životy mnohých z vás."
My naopak chceme dnes dobrému Bohu ďakovať za dar života, povolania a služby otca biskupa Štefana, chceme mu ďakovať za všetko dobré, čo vykonal pre spišskú partikulárnu Cirkev, pre Cirkev na Slovensku i vo svete. Jeho nesmrteľnú dušu zverujeme v našich modlitbách nekonečnému Božiemu milosrdenstvu a i ja sám budem v nasledujúcich dňoch obetovať svätú omšu za jeho večnú spásu.
 
R. I. P.
 
V Kristovi

o. Zdenko Králik,

národný moderátor Hnutia Svetlo-Život na Slovensku
a kaplán v Konskej

-

S ľútosťou a žiaľom som prijala oznámenie o smrti Mons. Štefana Sečku. Prijmite moju úprimnú sústrasť a prajem Vám, aby ste aj Vy a ľudia, ktorí ho mali radi preklenuli žiaľ nad stratou tejto milovanej osobnosti zasväteného života. 
Nech odpočíva v pokoji a nech navždy ostane v srdciach ľudí, ktorí ho poznali a mali ho radi.
Česť jeho pamiatke a ďakujem za všetko, čo pre spišskú diecézu vykonal.

S úctou,

Anna Somorovská

-

S bolesťou nad stratou milovaného kňaza, ktorý bol pre mňa vzorom horlivosti a príkladu v čase pôsobenia ako kaplan v Dolnom Kubíne, s úprimnom vďačnosťou za všetko, čo vykonal počas svojej pastorácie vo farnosti a dôverou v nekonečné Božie milosrdenstvo lúčim sa s nádejou na stretnutie vo večnosti, kde už nebude ani bolesť, ani žiaľ...
Milovaný “Viktor”, odpočívaj v pokoji. Nech ťa prijme Kristus do raja. 

S laskou a vďačnosťou Jana Chudiaková

-

Drahý otec biskup ja vám z celého srdca ďakujem za všetky vaše povzbudivé slová ktoré som od vás počul za všetko čo ste pre našu diecézu za tie roky urobil a za to že som vás mohol poznať. Česť vašej pamiatke.

Jaroslav Jaroš

-


Náš Biskup Štefan Sečka mal prekrasne a poučné kázne a bol jednoduchý človek. Teraz náš Biskup už je pri nebeskemu Otcovi a pri Ježišovi a našej Matke Marie ,odtiaľ bude orodovať zanas.Nech odpočíva pokoji.Pri modlitbe budeme mysliet na nášho Byskupa Štefan Sečka

Marta Pajunková

-


So smútkom si spomíname celá rodina na nebohého biskupa Sečku, ktorého si povolal Pán. Ako zamagurčania sme sa cítili patriť aj do jeho diecézy. Sv. Otec ho postavil na čelo historickej diecézy. Mal predchodcov, tvoriacich slovenské cirkevné dejiny, biskupov Vojtaššáka a Tondru. Biskup Sečka pokračoval v ich diele. Nech ho Všemohúci prijme do svojej náruče a nebohý biskup Sečka nech naďalej prosí Boha za svoju diecézu.

Osobám zasväteným Bohu spišskej diecézy a Konferencii biskupov Slovenska vyjadrujeme úprimnú sústrasť.
 
JUDr. Ján Čarnogurský st. s rodinou

-

Otec biskup Štefan,
Veľká vďaka za všetko, čo ste pre nás vykonali. 

S láskou v modlitbách 

Žihlavníkovci 

-

Nech dobrý Pán príjme svojho služobníka, otca biskupa Štefana. S úctou, vďakou za všetku jeho pastoračnú starostlivosť, zvlášť adresovanú zdravotníkom a nemocničným kňazom, v modlitbe i tichej spomienke,

o. Rudolf Kopinec
Biskupský vikár pre nemocničnú duchovnú službu
Trnavská arcidiecéza

-

Úprimnú sústrasť spolubratom zo Spišskej diecézy i najbližšej rodine pri úmrtí vzácneho človeka a diecézneho spišského biskupa Mons. Štefana Sečku. Len tie najlepšie spomienky si uchovávam v srdci na neho - na jeho humor, dobrosrdečnosť, láskavosť a ľudskosť, priateľstvo. Ako vtedajší bohoslovec, žiak (a verím, že tak hovorím i v mene toľkých, ktorých formoval a prešli sme jeho rukami) a dnes kňaz modlím sa za neho a verím v kresťanskej nádeji, že z domu nášho Otca nám už žehná, tam, kde sa nám z očí zotrú všetky slzy a kde sa človeku život mení, ale neodníma. Nech odpočíva v Božom pokoji!

Martin Šimko, kňaz Košickej arcidiecézy

-

S hlbokým pohnutím som sa dnes dočítal o odchode otca biskupa Štefana Sečku. Mal som tú česť, vďaka Mons. prof. dr. J. Jarabovi, PhD., ktorý ako rektor Katolíckej univerzity v Ružomberku mal blízky vzťah k JLF UK v Martine, aspoň sa nakrátko stretnúť a letmo poznať pána biskupa. Napriek krátkosti poznania cítim potrebu vyjadriť hlbokú sústrasť všetkým, ktorým bude otec biskup chýbať - ako cirkevný hodnostár, ale hlavne ako dobrý, chápavý a milujúci človek.  

Odpočívajte v pokoji!

Kamil Javorka, Martin 

-

S hlbokým zármutkom sme prijali správu o smrti Jeho Excelencie najdôstojnejšieho pána Mons. Štefana Sečku, spišského biskupa.
Otca biskupa sme poznali z jeho mnohých pastoračných aktivít, medzi ktorými boli aj pravidelné levočské púte nášho združenia. S vďakou budeme na neho spomínať a bude nám veľmi chýbať. Nech mu Pán dožičí večné odpočinutie. 

Peter Mach

predseda Združenia kresťanských seniorov Slovenska

-

Ctení otcovia biskupi Slovenska,

s ľútosťou sme prijali správu o odchode do večnosti spišského biskupa Mons. Štefana Sečku. Poznali sme ho ako mimoriadne dobrého, láskavého človeka, skutočného duchovného otca, ktorý prejavoval živý záujem o ľudí a dianie v diecéze, ktorú spravoval, ale aj o históriu regiónu, z ktorého pochádzal. Vyslovujeme Vám preto úprimnú sústrasť nad stratou tohto spolubrata. Nech ho náš všemohúci Pán odmení a dožičí mu večný život v jeho kráľovstve.

S úctou

PhDr. František Žifčák predseda Spišského dejepisného spolku

-

S najhlbšou úctou sa skláňam pred vôľou Trojjediného Boha, ktorý vo svojom nekonečnom milosrdenstve povolal do večnosti spišského diecézneho biskupa, Mons. Štefana Sečku.
V mojom srdci navždy žije - a nikdy z neho nevymizne - spomienka na láskavého otca a na spoločné stretnutia pri mnohých liturgických slávnostiach, ale aj v kancelárii nášho inštitútu.
V mene členov Rady Inštitútu NAPS i v mene svojom vyjadrujem hlbokú a úprimnú sústrasť členom Konferencie biskupov Slovenska, osirelej diecéze i všetkým, v srdciach ktorých mal blahej pamäti biskup Štefan svoje miesto. Večná mu pamiatka a blažený pokoj!
 
Peter Solej
zakladateľ a riaditeľ
 
Inštitút NAPS 
(Naše Aktivity Pre Slovensko)

-

Odchádza na večnosť pokračovateľ diela svojho predchodcu biskupa Františka Tondru biskup Štefan Sečka. Ako pútnika sme ho neraz navštívili v Spišskom Podhradí, v Liptovskom Mikuláši alebo Levoči. Nebolo to ľahké ako hovorí aj mnoho kňazov okolo neho. Ale predsa každý krok sa na ceste počíta. 
V čase necelých 30 rokov sme ho mali možnosť poznať vo viacerých činnostiach: biskupa Sečku vtedy ako kňaza neskoršie i ako biskupa staviteľa prerobeného seminára na Spišskej kapitule, obnovovateľa kaplniek na Pažici, ako pastiera v pastorácii, pri medzinárodnej púti Jakubska cesta SK - PL - AT - DE ako aj pri birmovke, v kuchyni so sestričkami sv. Kríža ale aj pri charitatívnych stretnutiach rozličného charakteru či na Mikulášskom večierku.
Vďaka za každý rozhovor i svedectvo utrpenia. Každá cesta má svoj koniec. Brat v Kristovi, biskup Štefan, doputuj v pokoji do nebeskej vlasti. 

BUEN CAMINO

Nech Boh odpustí všetky previnenia a udelí ti pokoj. 
Sv. Martin, sv. Jakub, sv. Štefan nech sa prihovárajú 
R.I.P.

V modlitbe 
Dana Juskova, Karin Uličná, Petra Humeňanská, Dávid Mastiliak, Ján Krigovský, Peter Marcinko, Zuzana Pacholska, Dušan Hudák, Petra Kaľavská, Jakub Cížik, brat Marek Čížik, Peter Kovaľ, Magda Paulenkova, Piotr Zawodsky, Martina Karaffa, František Marcinek, Grzegorz Sacz, Marián Schwartz, Jozef Klein, Pavol Jurgovsky a všetci pútnici slovenského Spoločenstva Priatelia sv. Jakuba a Jakubskej cesty i poľskej organizácie Priatelia Drogy sw. Jakuba
-

Pán Boh zaplať za všetko..

Žofia Kolejová

-

Vaša Excelencia, najdôstojnejší otec biskup,
dovoľte mi v mene Matice slovenskej aj vo svojom mene vyjadriť hlbokú sústrasť Spišskému biskupstvu a celej katolíckej cirkvi na Slovensku nad stratou Vášho diecézneho biskupa Mons. Štefana Sečku, vzácneho človeka, humanistu, uvedomelého Slováka, ktorý vedel v sebe stmeliť všeľudské, národné a kresťanské princípy.
V tichej spomienke si spomínam na zosnulého a želám mu zaslúženú odmenu a videnie Boha z tváre do tváre.
Nech sa náš nebeský Otec milostivo skloní nad nesmrteľnou dušou zosnulého a nech ho odmení večnou slávou.
S matičným pozdravom,

JUDr. Marián Gešper
predseda Matice slovenskej

-
Pochvaleny bud Ježiš Kristus Vyslovujeme z hlbokého smútku a žiaľu úprimnú sústrasť nech otec Štefan odpočíva v pokoji.

Janka Fidermáková 

-

Smútkom ma naplnila sprava o smrti môjho dlhoročného biskupa a zároveň priateľa a staršieho brata o. Štefana Sečku. V jeho rodnej farnosti som začínal svoje prvé kroky v práci na Slovensku ešte pred 26. rokmi a už vtedy sme sa spriatelili. Bol mi naozaj ako starší brat s ktorým sa dalo aj poradiť aj občas „ponaťahovať". Tak ľudský biskup bude nám určite chýbať. Otec Štefan odpočívaj v pokoji. Pamätám na teba v modlitbe.

Adam Baran OFMConv.

-

Odpočinutie večné ó daj mu Pane a svetlo večné nech mu svieti... Amen. 

Erik V. 

- 

S hlbokým smútkom a bolesťou sme prijali správu o odchode do večnosti, nášho drahého otca biskupa Štefana Sečku. Ako Milosrdné sestry Svätého kríža sme boli dlhé roky v jeho bezprostrednej blízkosti a v úzkej spolupráci. Poznali sme ho ako starostlivého vicerektora Kňazského seminára na Spišskej Kapitule, ako verného a oddaného pomocného a diecézneho biskupa Spišskej diecézy, ktorý mal srdce otca a stály záujem o Cirkev, o svoju diecézu a jej kňazov. Sme mu vďačné za jeho otcovský prístup a záujem o sestry, ktoré pracovali a pracuju na Spišskej kapitule a v Spišskej diecéze. 
Kristov kríž, ktorý ho posväcoval zvlášť v posledných mesiacoch jeho života nech je jeho víťazstvom. Nech mu Pán odmení každé úsilie o dobro Cirkvi a nech ho prijme do svojho kráľovstva.

S úctou a vďakou 

Sr. Šebastiana Tuptová, provinciálna predstavená Milosrdných sestier Svätého kríža a spolusestry


- 

Vyjadrujem s veľkou ľútosťou a v hlbokom smútku svoju sústrasť nad stratou a odchodom spišského diecézneho biskupa, Mons. ThDr. Štefana Sečku, PhD. 

Karol Mičieta bývalý rektor Univerzity Komenského 


- 

Le mie piu sentite condoglianze alla comunita cattolica diocesana di Spišská Kapitula, per l'arrivo in Cielo del Suo Padre e Pastore Monsignor Stefan Sečka.

Dott. Michele Di Maio

- 

So zármutkom v srdci som dnes ráno prijal správu o smrti. Mons. Štefana Sečku. V krátkom časovom rozpätí strácam nielen ja, ale všetci čo sme boli 6. júna 1976 v deň Turíc vysvätení za kňazov, už tretieho nášho spolužiaka, spolubrata v tomto roku: 14. júla si Pán povolal k sebe vladyku Milan Šášika CM, 24. augusta vsdp. Jozefa Sokolského, kňaza Rožňavskej diecézy a dnes o. biskupa Štefana. Pri poslednom rozhovore som mu hovoril, či by nemal viac dbať na svoje zdravie aj tým, že by sa vzdal v ťažkej chorobe správy diecézy, odpovedal: "Čo si mi vravieval? Citoval si často slová sv. Jána Pavla II. z kríža sa nezostupuje, a tak aj ja chcem realizovať Božiu vôľu pokiaľ to bude Pán žiadať". A potom vyslovil iba prianie, s ktorým sme sa lúčili po každom stretnutí, alebo rozhovore: "Modlime sa navzájom za seba, aby sme tam kde sme obstáli." Nuž, otec biskup Štefan, dnes Ti za všetkých mojich i Tvojich spolužiakov, a ešte opovážim sa napísať z nich dvoch Tvojich spolubratov v biskupskej službe. trnavského arcibiskupa Jána žilinského biskupa Tomáša . povedať veľké ďakujem za roky strávené v ťažkých rokoch normalizácie v Kňazskom seminári sv. Cyrila a Metoda v Bratislave, za všetky chvíle strávené s Tebou ako kňazom, neskôr biskupom, a vysloviť to, čo pre nás je to najdôležitejšie prianie, aby Ti Pán, ktorému si verne slúžil bol tou najväčšou a večnou odmenou. 

Pokiaľ budeme môcť stáť pri Pánovom oltári budeme na Teba ako aj na tých dvanastich z nášho ročníka, ktorí nás i Teba predišli do večnosti, s láskou v srdci a živou vierou spomínať. Tvoj spolužiak Daniel Dian 


- 

Milý spolubrat, o. biskup Ján, milí bratia a sestry v Spišskej diecéze, 

hneď po tom, ako som sa ráno z internetu dozvedel, že o. biskup Štefan skončil svoju „pozemskú krížovú cestu", modlil som sa pri svätej omši aj za spásu jeho duše a tak isto sa modlím aj za vás všetkých a za seba tiež, aby sme v týchto ťažkých časoch hľadali a snažili sa plniť Božiu vôľu ako to najlepšie riešenie na všetky naše problémy, lebo ona ňou je. 

Odpočinutie večné daj mu, Pane, a svetlo večné nech mu svieti, nech odpočíva v pokoji. 

Dávid B. Tencer, kapucín
Reykjavícky biskup 

- 

Dovoľujem si vyjadriť svoj hlboký smútok ale i radostnú nádej z príležitosti odchodu nášho drahého diecézneho otca biskupa Štefana k nebeskému Otcovi. 

Svetlo večné nech mu svieti. Stál pri štarte mojej dráhy katechétky, bol vzorom a bohatým darcom vedomostí a skúseností počas štúdia teológie v vždy ochotne poradil aj v nasledujúcich rokoch praxe a keď som ho navštívila za účelom pomoci chorým, nevládnym a biednym ľuďom. Opísať všetky hlboké duchovné zážitky, humorné príbehy i krásne rady do života by vytvorilo možno obsiahlejšiu knižku, ale Pán všetko vie a odmení krajšie, ako i vieme predstaviť.

Nebeský Otče, ďakujem Ti za život tohto láskavého otca biskupa. R.I.P.

Mária- Irma Danieliszová i za prvých absolventov laického štúdia teológie 1991-1995 na Spišskej Kapitule.

- 

Odpočinutie večne daj mu Pane,a svetlo večne nech mu svieti.Nech odpočiva v pokoji.Amen.

Andrea Matvejová 

- 

V mene Konferencie vyšších rehoľných predstavených na Slovensku (KVRPS) a všetkých zasvätených chcem aj ja vyjadriť úprimnú sústrasť k odchodu do večnosti Mons. Štefana Sečku, spišského diecézneho biskupa. Duchovne sme spojení so Spišskou diecézou a ďakujeme Bohu za dar a službu o. biskupa Štefana, za jeho nasadenie pre dobro všade tam, kde pôsobil.

Ako zástupcovia KVRPS sme mali možnosť zúčastniť sa na viacerých osobných stretnutiach s ním, hovoriť o oblastiach, ktoré mu boli zverené v rámci Konferencie biskupov Slovenska, či o potrebách jednotlivých reholí, ktoré pôsobia v jeho diecéze. Vítal nás s jeho typickou otvorenosťou a spontánnosťou, aj keď nie vždy boli naše stretnutia obsahovo jednoduché a ľahké.

Nech odpočíva v pokoji a nech sa prihovára za nás, za Cirkev na Slovensku u Pána, aby sme boli tými, ktorými máme byť a s odvahou a horlivosťou pokračovali v službe tým, ku ktorým sme poslaní.
Nech sám Pán je mu odmenou za jeho veľkodušnosť, nech mu je milosrdný a daruje mu večnú radosť v Jeho blízkosti v nebi. Nech odpočíva v pokoji!

P. Václav Hypius, CSsR, predseda KVRPS

-

Otec biskup, ďakujeme. Nech Vám dobrý Boh udelí večnú radosť. 

Mária, Anton z Oravskej Polhory

- 

Vaša Excelencia, 
váženy pán arcibiskup, 

s hlbokou ľútosťou som obdržal správu o tom, že dnes po dlhej a ťažkej chorobe zomrel v Levoči spišský diecézny biskup Mons. Štefan Sečka. 

Odišiel dobrý človek, ktorého si ľudia vážili a mali ho radi, odišiel oddaný biskup, ktorý bol vždy blízko svojho ľudu a bol mu dobrým pastierom. Som veľmi rád, že som mal možnosť poznať ho osobne a spolupracovať s ním aj počas môjho pôsobenia vo funkcii veľvyslanca SR pri Svätej stolici. 

Dovoľte mi, Vaša Excelencia, aby som vyjadril v mene svojom, ako aj v mene všetkých kolegov z Veľvyslanectva Slovenskej republiky pri Svätej stolici a Zvrchovanom ráde maltézskych rytierov smútiacej rodine a všetkým blízkym, veriacim Spišskej diecézy i predstaviteľom Konferencie biskupov Slovenska svoju úprimnú sústrasť a hlbokú sústrasť. 

S pozdravom Marek Lisanský

- 

Pochválený buď Ježiš Kristus. 

Ja som pána biskupa nepoznala osobne, som len prostá veriaca, ale pána biskupa Sečku som mala nesmierne rada. Bol to skvelý biskup, mal dobré srdce, vedel povtipkovať, vždy mal úsmev na tvári. Keď som sa dozvedela že si ho Pán povolal k sebe tak som tomu nemohla uveriť :( Ešte som sa tešila že ho uvidím budúci rok na kňazskej vysviacke, ale stalo sa čo sa stalo je mi to ľúto. Fakt to bol úžasný biskup. Bude tu chýbať , prajem úprímnú sústrasť .

Anka 

- 

Predsedníctvo ECAV vyjadruje úprimnú sústrasť pozostalej rodine, blízkym, spolupracovníkom aj veriacim.
V duchu nádeje z 1. Listu apoštola Pavla Tesalonickým 4, 14: "Lebo keď veríme, že Ježiš umrel a vstal z mŕtvych, tak aj Boh privedie spolu s Ním všetkých, ktorí umreli v Ježišovi," želáme všetkým smútiacim veriacim pokoj a uistenie o Božej láske a platných zasľúbeniach

Predsedníctvo ECAV

-

Kéž Pastýř pastýřů, Bohočlověk Isus Christos, daruje lehké odpočinutí panu biskupovi Štefanovi. Chovám krásné vzpomínky na milé a neformální setkání. Víčnaja jemu pámjať!

+Juraj Stránský, pravoslávny arcibiskup michalovsko-košický

- 

Dovoľte mi touto cestou vyjadriť v mene členov Slovenskej lekárnickej komory úprimnú sústrasť k úmrtiu Mons. Štefana Sečku, spišského diecézneho biskupa a emeritného predsedu Bioetickej subkomisie.
Som vďačný, že práve v čase pôsobenia mons. Sečku na čele subkomisie boli do diskusie o závažných bioetických otázkach v širšej miere prizvaní aj farmaceuti v zastúpení mnou, ako prezidentom stavovskej samosprávnej organizácie. Historické krédo lekárnictva, ktoré bolo často umelecky zobrazené v interiéroch lekární „Pharmacia medicinae soror non ancilla“ tak otec biskup prakticky etabloval aj v činnosti tejto subkomisie. Je prirodzené, že mnohí kolegovia sa nestotožňujú a nestotožnia s učením cirkvi v bioetických otázkach, ale som presvedčený, že je rovnako prirodzenosťou každého farmaceuta – aj v duchu citovaného kréda – rešpektovať a chrániť ľudský život v každom okamihu jeho existencie. Túto prirodzenosť, skrytú v každom človeku, rozmanito sa prejavujúcu v jednotlivých životných rozhodnutiach, v konečnom dôsledku však vždy smerujúcu a vedúcu k potrebe individuálneho a spoločného dobra považujem za základný odkaz života otca biskupa Sečku.

S vďačnosťou za jeho život a príklad, odpočinutie večné daj mu Pane.

S úctou

PharmDr. Ondrej Sukeľ
Prezident Slovenskej lekárnickej komory

- 

Poznala som pána biskupa, som Levočanka. Nech ho Pán spozná medzi svojimi ovečkami a prijme ho do svojho milostivého náručia.
Slovenská zem nech mu je ľahká a nech odpočíva vo svätom pokoji.

Mária Pikna

- 

Otec biskup Štefan mal vo svojom biskupskom hesle slová: Crux Christi Perficiat Nos. Povedané jednoduchým prekladom: Kristov kríž nech nás zdokonalí! Krížom si prechádza každý človek. O to viac biskup, ktorý chce úplne nasledovať Krista až na kríž, aby mohol spolu s Kristom vstať zmŕtvych. Posledné jeho roky boli naplnené utrpením a bolesťou. Niet väčšieho požehnania pre diecézu ako je trpiaci biskup. 
Verím, že aj jemu, ale aj nám prinesie jeho utrpenie veľkú Božiu milosť do našich životov v diecéze. Modlím sa za nášho otca diecézy a prajem a vyprosujem veľké Božie milosrdenstvo, pre spásu jeho duše. Nech ho Pán odmení za všetko, čo urobil pre nás a pre naše dobro. Pán konal skrze neho mimoriadne zvláštnym spôsobom, ktorému sme ani my nechápali. Predsa všetko bolo v Pánovej réžii. Niet pochýb, že si ho Pán viedol, aby nás premieňal, a boli sme novými, lepšími ľuďmi. 
Sestra Faustína píše v denníčku 423.: Všetko pominie, ale Pánovo milosrdenstvo nemá hraníc ani konca. Odpočinutie večné daj mu Pane a svetlo večné nech mu svieti! Aleluja!

Marcel Macala 

- 

Drahý otec biskup Štefan, 

so smútkom som prijal správu o Vašom nečakanom odchode do večnosti, ale aj s nádejou, že už sa budete tešiť bez prestania v nebeskom kráľovstve. Ďakujem Bohu i Vám, že som Vás mohol aj osobne spoznať na Spišskej Kapitule. 
Boli ste dobrým a starostlivým biskupom. Potešilo ma, že ste si pamätali mená a aj, keď ste odpísali počas blahoželania k meninám. Prihovárajte sa u Nášho Pána, predsa Jemu ste sa rozhodli slúžiť.
Spišskej diecéze vyjadrujem sústrasť.

Marek Bartkovský 

- 

S otcom biskupom som prežil viac pracovných rokov. Pri jeho odchode do večnosti sa mu chcem za všetko poďakovať. Nech mu je nebeský Otec milosrdný a nech ho za všetky námahy a službu Spišskej diecéze odmení a nech jeho dušu prijme do nebeskej slávy. R. I. P. 

Jozef Dravecký 

- 

Najdôstojnejší otcovia biskupi!

Vo vďačnosti za každú službu preukázanú ľuďom a Cirkvi na Slovensku, ale aj našim sestrám v komunitách pôsobiacich na území Spišskej diecézy spomíname v modlitbách na otca biskupa Mons. Štefana Sečku.
Nech mu Pán odmení všetku námahu a obetu pre dobro Cirkvi a jeho ľudu.

Za Kongregáciu školských sestier sv. Františka SM: Rafaela Zvrškovcová, provinciálna predstavená

- 

Chcem sa poďakovať biskupovi Sečkovi, ktorý má s mojimi rodičmi uviedol do cirkvi - krstom ešte keď ako kňaz pôsobil v Liptovských Revúcach. A za jeho vždy milé slová do života a za humor, ktorý rozdával okoliu. Napriek tomu že sme sa dlho nevideli, keď sme sa po dlhej dobe stretli vždy mi povedal pekné aj vtipné spomienky, ktoré sa v ten moment oživili. Bol a vždy ostane v našich srdciach. Vždy na neho budem spomínať 

Martin Funiak

- 

Vážení predstavitelia Konferencie biskupov Slovenska,
vyjadrujem hlboký zármutok nad úmrtím diecézneho spišského biskupa mons. Štefana Sečku. Za jeho celoživotnú prácu mu patrí moja vďaka. Ako župan Žilinského samosprávneho kraja som mal možnosť s ním riešiť viaceré témy, najmä v oblasti poskytovania sociálnych služieb na území nášho kraja. Mali sme spolu blízky vzťah a veľmi som si na ňom vážil jeho nadhľad a humor, ako dokázal k veciam pristupovať a rozdávať tak okolo seba radosť i nádej.

S úctou

Juraj Blanár
podpredseda Národnej rady Slovenskej republiky

- 

Vážené Spišské biskupstvo,
dovoľte nám vyjadriť našu najhlbšiu sústrasť nad odchodom biskupa Štefana. Veríme však, že sa vrátil do Domu Otca. Bude slovenskej Cirkvi veľmi chýbať, obzvlášť v týchto časoch šírenia bludov a nebezpečných heréz v Katolíckej cirkvi, keďže patril k neochvejným zástancom a ohlasovateľom Evanjelia a magistéria Katolíckej cirkvi. 
Verme však, že i po jeho odchode bude mať Spišská diecéza a Cirkev na Slovensku, horlivých nasledovníkov schopných chrániť Cirkev a jej učenie pred nepriateľmi zvonka i zvnútra Cirkvi.
Veríme, že tento tlak na zmenu učenia Cirkvi vo fundamentálnych otázkach plynúci z najvyšších miest Cirkvi ustojíme, i na orodovanie svätých biskupov a budeme verní učeniam našich drahých Svätých Otcov Jána Pavla II. i Benedikta XVI. 
Nech je Pán k otcovi biskupovi Štefanovi milostivý a nech Spišská diecéza ostane i naďalej verná Kristovi a jeho učeniu!

Alexander Uhrovec 

- 

Odišiel nám otec diecézy, otec našej diecéznej kúrie ...
Pamätám sa keď som sa kedysi dávno rozhodoval čo ďalej so svojím životom, keď som skúmal svoje povolanie a keď mi venoval niekoľko vzácnych chvíľ. Aj neskôr, osobné rozhovory s ním mi utkveli v pamäti. Sálala z nich jeho múdrosť, ale aj dobrotivosť, láskavosť, ale aj prezieravosť. Boli to rozhovory ako s otcom.
Pamätám si ho ako jedného z prvých "vysokých hodnostárov", keď som do Archívu Spišského biskupstva do Spišskej Kapituly prišiel pracovať v lete 1999. Vtedy bol vicerektorom Kňazského seminára biskupa Jána Vojtaššáka. A ako som ho prvý krát stretol? - Bol na kolenách a so špachtľou v ruke čistil dlažbu v miestnosti, kde sme mali inštalovať výstavu k 180. výročiu založenia tunajšieho Učiteľského ústavu. Viedol skupinu brigádujúcich bohoslovcov. Nie ako riaditeľ. Ako otec.
Hneď potom o rok nato som ho stretával opäť a relatívne veľmi často - keď som začal vyučovať na tunajšom Teologickom inštitúte a bol mi nielen pedagogickým "tútorom" - veď som vyplašený učil bohoslovcov, navyše chlapov skoro rovnako starých (a mnohých starších) ako som bol sám - ale aj láskavým priateľom a otcom s pomocou, aj osobnou, ktorá k tomuto pomenovaniu plne patrí.
A potom, neskôr, keď sa stal pomocným a následne diecéznym biskupom - desiatky krát som videl ten istý model: Mali sme k pánu biskupovi na audienciu uviesť hostí/delegáciu/pútnikov ... Domáci boli znalí a na stretnutie s ním sa tešili. Tí zo vzdialenejších kútov sveta však boli napätí ... idú predsa na audienciu k biskupovi! A potom do miestnosti vošiel on, s úsmevom, dobrým slovom, žartom, múdrosťou ... rozohnal napätie a nepokoj, prihovoril sa, podal ruku, tľapol po pleci a nervozita bola preč ... otec.
Stretávali sme sa, samozrejme, veľmi často aj profesionálne, bol to predsa náš "šéf". Ale aký! Bolo radosťou preňho robiť, bolo cťou preňho robiť. A navyše s úžasným "bonusom" - pracovať v Spišskej Kapitule, ktorú aj on mal veľmi rád. Veď po r. 1989 ju pomáhal z ruín stavať opäť na nohy. Aj v posledných rokoch ako diecézny biskup podporil mnohé naše úsilia v archíve, v knižnici, ohľadom kultúrnych pamiatok, v projektoch, v spolupráci s mnohými organizáciami a múzeami. Usmerňoval, ale sa aj radil, nechal si vysvetliť a potom rozhodol. Ako otec.
Zvláštne na mňa osobne pôsobilo, keď som ho videl medzi kňazmi. Neviem, bola to žiarlivosť? Možno. Miloval kňazov našej diecézy, bolo to na ňom vidieť. Boli to jeho synovia a aj ich tak bral. Majoritu z nich poznal, veď ich viedol ako vicerektor seminára a aj potom ako vyučujúci v inštitúte. A bral ich s ich danosťami, talentmi i nešvármi. Ako otec.
Posledné mesiace boli veľmi ťažké. Preňho i pre nás. Veľmi chcel, myseľ sa snažila, no telo už nevládalo. A my sme ho potrebovali. Ešte toľko toho zostalo nedokončeného, nedopovedaného, plány, projekty, archív, knižnica, Dokumentačné centrum Spišskej diecézy, Diecézne múzeum, radosti z úspechov i borenie sa s neúspechmi ... Bude nám chýbať to láskavé vedenie a sprevádzanie. Ale to už patrí k našej časnosti.
Pán biskup, ďakujem za všetko! Nech vám to Pán života odplatí! Odpočívajte v pokoji a DOVIDENIA! 

Mgr. et Mgr. Vladimír Olejník, PhD., 
vedúci archivár

Archív Rímskokatolíckej cirkvi Biskupstva Spišské Podhradie

- 

Milovaní otcovia biskupi i všetci smútiaci, nech je Vám dobrý Boh útechou a posilou v tejto smutnej chvíli a otcovi biskupovi Štefanovi nech dá večné odpočinutie vo svojom kráľovstve. 

Ján Marko 

- 

Aktualizované