TK KBS

Dnes je štvrtok 27. 06. 2019   Meniny má Ladislav, Ladislava       Pošlite tip TK KBS Správy cez: RSS | Email | Mobile | Twitter | Instagram | Facebook | Vyhľadávanie

Home Najnovšie Domáce Zahraničné Foto Video Audio Press

  Kalendár správ
<<  jún  >>
poutstštpisone
     12
3456789
10111213141516
17181920212223
24252627282930

  Top témy
Všetky
Pápež v Rumunsku

  Život Cirkvi
Program biskupov
Pozvánky na akcie
Programové tipy

  Sekretariát KBS
Konferencie KBS
Synoda o rodine
Pôstna polievka
Zamyslenia KBS
Notitiae GS KBS

  Pápež František
Životopis
Generálne audiencie
Anjel Pána [audio]
Urbi et Orbi
Aktivity
Ranné homílie

V Bratislave si traja noví laureáti si prevzali Cenu Antona Neuwirtha
P:3, 19. 03. 2019 12:29, DOMBratislava 19. marca (TK KBS) Traja noví laureáti si v pondelok 18. marca prevzali Cenu Antona Neuwirtha. Oceňovanie je súčasťou prebiehajúcej kampane k 25. marcu – Dňu počatého dieťaťa a udeľuje sa výnimočným osobnostiam, ktoré svojou aktivitou ukazujú rešpekt a úctu voči životu. Cenu odovzdala predsedníčka občianskeho združenia Fórum života Marcela Dobešová.

„Fórum života doteraz ocenilo viac ako 30 osobností a 15 organizácií. Mám nádej, že budeme takto pokračovať aj v ďalších rokoch a že vždy tu budú nové a nové generácie, ktoré budú vedieť, ako chrániť život a budú pre nás inšpiráciou,“ povedala Marcela Dobešová.

V kategórii Domáca osobnosť ju in memoriam získal lekár Marcel Babál. Bol jedným z iniciátorov vzniku Ústavu lekárskej etiky na LF UK v Bratislave. Stal sa prvým predsedom spoločnej Etickej komisie LFUK a Fakultnej nemocnice v Bratislave. Spolu s manželkou Martou vychovali desať detí. Cenu prevzal jeho syn Jozef.

Marcel Babal

V kategórii Zahraničná osobnosť cenu získala zakladateľka World Youth Alliance Anna Halpine. Ako 21-ročná študentka na zasadnutí OSN k hodnoteniu realizácie záverov káhirskej Konferencie o populácii a rozvoji z roku 1994 zistila, že prevažuje hlas aktivistov za potrat, antikoncepciu a zúženie práv rodičov. Preto založila paralelné mládežnícke hnutie – WYA. V súčasnosti má WYA okolo milióna členov. Trénuje ich v znalosti ľudských práv a v spôsobe diplomatického presadzovania vlastných zámerov v politických štruktúrach. Na Slovensku má WYA svoje zastúpenie od roku 2018. Anna sa preberania nemohla zúčastniť, preto poslala videopozdrav.

Anna Halpine

V kategórii Organizácia cenu dostali dve školy z Čadce - Stredná odborná škola pedagogická sv. Márie Goretti a Stredná zdravotnícka škola sv. Františka z Assisi, cenu prevzala riaditeľka oboch škôl Renáta Kasmanová. „Táto cena je iná ako ceny, ktoré dostávajú naši študenti. Je špecifická v tom, že je za veľkosť srdca. Dobro sa koná potichu,“ povedala pri preberaní. Študenti týchto škôl sa aktívne zapájajú do charitatívnych a benefičných akcií, kampaní na ochranu života a darcovstva krvi. Vo svojom voľnom čase navštevujú chorých a ľudí v domove sociálnych služieb.

SZS Cadca

Cena je pomenovaná po prvom slovenskom veľvyslancovi vo Vatikáne a lekárovi Antonovi Neuwirthovi. Počas socializmu bol odsúdený na 12 rokov väzenia za velezradu. Mottom jeho života bolo prekonávať zlo dobrom. Na koncerte už opakovane účinkovali Komorný orchester ZOE spolu so spisovateľom Danielom Hevierom, prekvapením večera bolo vystúpenie speváka a herca Juraja Baču. Výťažok z koncertu bude venovaný projektu na podporu ženám trápiacim sa po spontánnom potrate.

Fórum života, o.z., pôsobí od roku 2001 a jeho úlohou je robiť všetko preto, aby sa k ľudskému životu pristupovalo s úctou a dôstojnosťou. Realizujeme projekty konkrétnej pomoci: Poradňa Alexis, Zachráňme životy, Centrum konkrétnej pomoci Femina - Levice, Snina, Prešov. V nich sú našou cieľovou skupinou najmä ženy, ktoré stoja pred ťažkou životnou voľbou. V projekte Tlakový hrniec učíme kriticky myslieť a správne argumentovať.

Fórum života, o.z. je členom Rady vlády pre mimovládne neziskové organizácie a členom Výboru pre rodovú rovnosť Rady vlády SR pre ľudské práva, národnostné menšiny a rodovú rovnosť.
TK KBS informovala Margita Vanovčanová( TK KBS, mva, ml; pz ) 20190319029   |   Upozorniť na chybu v správe | Prečítaná 491 x

[naspäť]

TV Lux [audio] | Rádio Lumen | FF Rádio | Rádio Mária | Rádio Vatikán | SSV | Katolícke noviny | Výveska | Do kostola

Mobilná verzia webu


(c) TK KBS 2003 - 2019