TK KBS

Dnes je utorok 16. 07. 2019   Meniny má Drahomír       Pošlite tip TK KBS Správy cez: RSS | Email | Mobile | Twitter | Instagram | Facebook | Vyhľadávanie

Home Najnovšie Domáce Zahraničné Foto Video Audio Press

  Kalendár správ
<<  júl  >>
poutstštpisone
1234567
891011121314
15161718192021
22232425262728
293031    

  Život Cirkvi
Program biskupov
Pozvánky na akcie
Programové tipy

  Sekretariát KBS
Konferencie KBS
Synoda o rodine
Pôstna polievka
Zamyslenia KBS
Notitiae GS KBS

  Pápež František
Životopis
Generálne audiencie
Anjel Pána [audio]
Urbi et Orbi
Aktivity
Ranné homílie

"Podzemní" i "oficiálni" čínski katolíci sa stretli spolu pri jednom oltári
P:3, 19. 03. 2019 09:50, ZAHČína 19. marca (RV CZ) Spoločná Eucharistia bývalej "podzemnej" a takzvanej "oficiálnej" farnosti sa uskutočnila vo väznici Š´-čuang (Shizhuang) diecézy Pao-ting (Baoding) v čínskej provincii Che-pej  (Hebei). Je to ďalší plod provizórnej dohody Svätej stolice a Čínskej ľudovej republiky o menovaní biskupov a vzorové riešenie situácie v spomínanej provincii a zvlášť v tejto diecéze.

Dvaja kňazi, ktorí pôsobili v tejto farnosti, ale doteraz každý zvlášť a len pre svoje úzke spoločenstvá, sa zišli spolu s biskupom Františkom An Šu-sin (An Shuxin) pri jednom oltári a s nimi ich príslušné komunity. Otec Jang I Cchun (Yang Yi Cun) patril k takzvanej "oficiálnej" cirkvi, bol teda registrovaný v štátnej štruktúre Vlasteneckého združenia, od ktorého duchovenstvo dostáva mzdu, a otec Ťiang Jen Li (Jiang Yan Li), ktorý bol v "podzemí" a nemohol slúžiť bohoslužby verejne, prijal štátnu registráciu.

Obe komunity prišli na námestie v spomínanej obci, každá z inej strany, spojili sa v spoločnej procesii, celkom niekoľko stoviek ľudí, a vydali sa za spevu pápežskej hymny k provizórnemu hangáru, kde sa konala bohoslužba. Tam ich očakával ich biskup An Šu-sin, ktorý ich privítal slovami: "Za všetko sa najskôr musíme poďakovať Bohu. Dlhé roky sme nemohli mať spoločnú bohoslužbu. Božia láska nám však umožnila sa stretnúť, aby sme konali to, čo je milé Bohu."

Po biskupovi oslovili veriacich aj obaja kňazi. "Ľudské prekážky," dodal otec Jang, "nás teraz už nemôžu zastaviť. Všetci sme verní pápežovi a teraz budeme pracovať spoločne, aby Božia milosť a Jeho spása dosahovala k všetkým." Bývalý "podzemný" duchovný, otec Ťiang poznamenal: "Nie je možné stanoviť, kto zvíťazil a kto prehral. Všetci patríme Kristovi, ktorý chce, aby sme boli jedno, a naša viera hovorí, že je potrebné počúvať pápeža a byť jednotní."

Neveľká farnosť sa počas prvej spoločnej bohoslužby modlila okrem iného tiež za to, aby si vyprosila sily a prostriedky na stavbu nového - väčšieho kostola.

Táto scéna, ako informuje taliansky portál Vatican Insider, sa odohrala minulú nedeľu v diecéze Pao-ting, ktorá zahŕňa asi pol miliónov katolíkov a má kľúčový význam z hľadiska nedávneho rozkolu čínskej katolíckej cirkvi. Začiatkom 80. rokov 20. storočia totiž tamojší biskupk Fan Süe-jen (Fan Xueyan) začal svätiť bez vedomia štátnych úradov prvých "podzemných" biskupov, a v roku 1992 po opakovanom zadržiavaní čínskou políciou bolo jeho mŕtve telo doručené v plastovom vreci jeho príbuzným.

Dnešný biskup An Šu-sin, ktorý bol tiež desať rokov väznený, bol od roku 2006, kedy sa rozhodol výjsť z "podzemia", terčom sústavného očierňovania skupinami "podzemných" aktivistov a im poplatných zahraničných agentúr, hoci od roku 2010 začal pôsobiť ako diecézny biskup okrem súhlasu čínskych úradov, tak aj so schválením Svätej stolice.

Podobne ako tomu došlo na úrovni biskupskej kolegiality začiatkom tohto roka v čínskych diecézach Min-tung a Nan-jang, vydala sa cestou zmierenia tiež táto diecéza, v jednej zo svojich farností na úrovni služobného i všeobecného kňazstva veriacich. Táto normálna cesta však bude ešte namáhavá, komentuje Gianni Valente na spomínanom webovom portáli - zmierenie sa totiž musí uskutočniť v srdciach jednotlivých čínskych katolíkov.( TK KBS, RV CZ, ml; pz ) 20190319023   |   Upozorniť na chybu v správe | Prečítaná 195 x

[naspäť]

TV Lux [audio] | Rádio Lumen | FF Rádio | Rádio Mária | Rádio Vatikán | SSV | Katolícke noviny | Výveska | Do kostola

Mobilná verzia webu


(c) TK KBS 2003 - 2019