[verzia pre mobil]
TK KBS

Dnes je štvrtok 18. 04. 2024   Meniny má Valér      Pošlite tip TK KBS [RSS][Email][Mobile][Twitter][Instagram][Threads][Facebook] Vyhľadávanie

Home Najnovšie Domáce Zahraničné Foto Video Audio Press

  Kalendár správ
<<  apríl  >>
poutstštpisone
1234567
891011121314
15161718192021
22232425262728
2930     

  Život Cirkvi
Program biskupov
Pozvánky na akcie
Programové tipy
Podcast:
Google|Apple|Spotify

  Sekretariát KBS
Konferencie KBS
Synoda
Zamyslenia KBS
Financovanie Cirkvi

  Pápež František
Životopis
Generálne audiencie
Anjel Pána [audio]
Urbi et Orbi
Aktivity
Ranné homílie

Pápež pri generálnej audiencii pripomenul svätých Cyrila a Metoda
P:3, 14. 02. 2019 09:49, ZAH

Vatikán 13. februára (RV) Pri generálnej audiencii v stredu 13. februára dopoludnia Svätý Otec František pokračoval už po šiesty raz v katechézach o Modlitbe Pána. Tentoraz vysvetlil, prečo sa v texte Otčenáša nenachádza slovko „ja“, ale naopak v ňom dominujú formy „ty“ a „my“. V závere audiencie pripomenul odkaz spolupatrónov Európy sv. Cyrila a Metoda.

Kresťanská modlitba je dialógom, zdôraznil pápež František: „V dialógu s Bohom neexistuje priestor pre individualizmus. Neexistuje vystatovanie sa vlastnými problémami, akoby sme my boli tými jedinými na svete, ktorí trpia.“ „Sme spoločenstvom, sme bratmi a sestrami, sme jedným ľudom modliacim sa ako «my».“ Nikto v modlitbe Otčenáš neprosí o chlieb sám pre seba, ale „prosíme oň pre všetkých, pre všetkých chudobných sveta“. Modliaci sa človek nie je uzavretý do seba, ale je vnímavý na potreby iných a má s nimi spolucítenie: „Existujú ľudia, ktorí otvorene nehľadajú Boha, no Ježiš nás učí modliť sa aj za nich, pretože Boh hľadá tieto osoby najviac zo všetkých.“   

Na záver generálnej audiencie, ktorá sa konala v Aule Pavla VI., Svätý Otec ako zvyčajne venoval niekoľko slov prítomnej mládeži, seniorom, chorým a mladomanželom. Tentoraz poukázal na duchovné vzory sv. Cyrila a Metoda:

„Zajtra budeme sláviť sviatok sv. Cyrila a Metoda, evanjelizátorov slovanských národov a spolupatrónov Európy. Ich príklad nech pomáha nám všetkým, aby sme sa  v každom prostredí života stali učeníkmi a misionármi, pre obrátenie vzdialených i blízkych. Ich láska k Pánovi nech nám dodáva silu priniesť akúkoľvek obetu, aby sa Evanjelium stalo základným pravidlom nášho života.“

Pri záverečnom požehnaní si Svätý Otec vložil na plecia ručne tkanú štólu, o ktorej prezradil, že ju v predchádzajúci deň dostal do daru od skupiny Valdocco (saleziánske združenie). „Utkali ju ženy národa Wichis, pôvodného národa s veľkou kultúrou,“ povedal pápež František prv než všetkým pútnikom udelil požehnanie. Menom Wichis resp. Wichí [Wičí] sa označujú domorodé etniká obývajúce oblasti na pomedzí Argentíny a Bolívie.



( TK KBS, RV jb; ml ) 20190214026   |   Upozorniť na chybu v správe |

[naspäť]