TK KBS

Dnes je piatok 19. 07. 2019   Meniny má Dušana       Pošlite tip TK KBS Správy cez: RSS | Email | Mobile | Twitter | Instagram | Facebook | Vyhľadávanie

Home Najnovšie Domáce Zahraničné Foto Video Audio Press

  Kalendár správ
<<  júl  >>
poutstštpisone
1234567
891011121314
15161718192021
22232425262728
293031    

  Život Cirkvi
Program biskupov
Pozvánky na akcie
Programové tipy

  Sekretariát KBS
Konferencie KBS
Synoda o rodine
Pôstna polievka
Zamyslenia KBS
Notitiae GS KBS

  Pápež František
Životopis
Generálne audiencie
Anjel Pána [audio]
Urbi et Orbi
Aktivity
Ranné homílie

V Bratislave predstavili novinku "Od Seelisbergu po Jeruzalem a Rím"
P:3, 04. 12. 2018 13:00, DOMBratislava 4. decembra (TK KBS/TASR) Medzi Jeruzalemom a Rímom je názov kolokvia, ktoré sa dnes, v utorok 4. decembra 2018, konalo v bratislavskom Primaciálnom paláci aj za účasti kardinála Kurta Kocha, predsedu Pápežskej rady pre napomáhanie jednoty kresťanov. Na kolokviu predstavili publikáciu o vzájomných vzťahoch medzi katolíckou cirkvou a židovskou komunitou - Od Seelisbergu po Jeruzalem a Rím. Podujatie pripravili Konferencia biskupov Slovenska (KBS) a Ústredný zväz židovských náboženských obcí (ÚZŽNO) v Slovenskej republike s podporou Nadácie Konrada Adenauera.
Ide o zbierku desiatich základných dokumentov židovsko-kresťanského dialógu - od Desiatich bodov zo Seelisbergu, ktoré stáli pri zrode Medzinárodnej rady kresťanov a židov, cez spisy učiteľského úradu Cirkvi až po vyhlásenie ortodoxných rabínov Medzi Jeruzalemom a Rímom. Predstavuje výsledok spolupráce komisií KBS a ÚZŽNO. Publikácia obsahuje nielen množstvo historických faktov, ale aj dôležité podnety na uvažovanie a autentické pochopenie súčasných vzťahov medzi židovským a kresťanským náboženstvom. V úvodnom predhovore sa čítateľom prihovárajú predseda KBS Mons. Stanislav Zvolenský a Igor Rintel, predseda ÚZŽNO. Novinku vydal Spolok svätého Vojtecha.

"Teším sa vydaniu tejto knihy, nachádzajú sa v nej všetky dokumenty dialógu medzi katolíckou cirkvou a židovskou komunitou. Tento dialóg je pre nás veľmi dôležitý, pretože s hebrejským ľuďom máme taký typ vzťahu, aký nemáme so žiadnym iným náboženstvom," uviedol na brífingu kardinál Koch a pripomenul slová sv. Jána Pavla II. počas návštevy synagógy v Ríme. "Vzťah medzi katolíckou cirkvou a židovstvom nie je vonkajší, ale vnútorný, je to rodinný vzťah. A preto je veľmi dôležité prehlbovať a napredovať v tomto dialógu," doplnil a podčiarkol dôležitosť vydania knihy na Slovensku: "Aby sme sa mohli dozvedieť, čo všetko už bolo v dialógu urobené. Želám dobré pokračovanie tohto dialógu v tejto krásnej zemi."

Podľa Igora Rintela, predsedu ÚZŽNO v SR, za posledných 70 rokov vzťahy medzi židmi a katolíkmi nastúpili úplne inú trajektóriu. "Podstatne lepšiu, táto kniha potvrdzuje, aké sú vzťahy medzi židmi a katolíkmi. Hlavne na Slovensku môže byť veľmi užitočná, lebo máme veľa vykladačov Boha, Biblie, hlavne politikov, ktorí hovoria za Boha, za národ a tvrdia niečo, čo ani katolícka cirkev neuznáva," konštatoval s tým, že kniha ukazuje oficiálne vzťahy medzi židmi a katolíkmi. "Dúfam, že ich neprajníci si knižku prečítajú a zistia, že všetko je trochu inak, ako oni hovoria," dodal Rintel na margo publikácie, ktorá je podľa jeho slov svedectvom o tom, ako naozaj o sebe navzájom uvažujú určujúce autority na oboch stranách a môže pomôcť odstrániť rôzne dezinformácie vo vnútri komunít, oprieť sa o skutočnosť, podporiť otvorené spoznávanie a ďalšiu spoluprácu.

Kardinál Kurt Koch prišiel na pozvanie Konferencie biskupov Slovenska a Ústredného zväzu židovských náboženských obcí v Slovenskej republike. Večer sa zúčastní na oslave židovského sviatku svetiel Chanuka. Sprevádza ho sekretár Komisie pre vzťahy Katolíckej cirkvi so Židmi P. Norbert Hofmann, SDB. Kolokvium "Medzi Jeruzalemom a Rímom" otvoril predseda KBS Mons. Stanislav Zvolenský a predseda ÚZZNO Igor Rintel. V programe potom vystúpil kardinál Koch, rabín Jehošua Ahrens z Centra židovsko-kresťanského porozumenia a spolupráce v Jeruzaleme a Lucia Hidvéghyová z Teologickej fakulty Trnavskej univerzity v Bratislave.

Na kolokviu sa zúčastnili aj ďalší predstavitelia akademického, cirkevného a spoločenského sveta. Nechýbal trnavský arcibiskup Mons. Ján Orosch, ktorý je zároveň predsedom Komisie KBS pre vzťahy so Židmi, bratislavský eparcha Mons. Peter Rusnák a bratislavský pomocný biskup Mons. Jozef Haľko. Medzi hosťami bol tiež riaditeľ cirkevného odboru Ministerstva kultúry SR Ján Juráň, predseda Ekumenickej rady cirkví v SR Miloš Klátik, veľvyslanec Nemeckej republiky na Slovensku Joachim Bleicker, zástupca Apoštolskej nunciatúry na Slovensku, štátny tajomník Ministerstva školstva, vedy, výskumu a športu SR Peter Krajňák. ďalší predstavitelia štátnej správy, Ústredného zväzu židovských náboženských obcí v Slovenskej republike, židovských obcí na Slovensku, provinciál Spoločnosti Ježišovej na Slovensku P. Rudolf Uher Sj a ďalší. Hudobne podujatie sprevádzal komorný orchester ZOE so spevákom Jurajom Adamuščinom.

K správe bolo vydané FOTO.

K správe bolo vydané AUDIO 1 a AUDIO 2( TK KBS, TASR, ml; ml ) 20181204023   |   Upozorniť na chybu v správe | Prečítaná 1045 x

[naspäť]

TV Lux [audio] | Rádio Lumen | FF Rádio | Rádio Mária | Rádio Vatikán | SSV | Katolícke noviny | Výveska | Do kostola

Mobilná verzia webu


(c) TK KBS 2003 - 2019