TK KBS

Dnes je utorok 11. 08. 2020   Meniny má Zuzana       Pošlite tip TK KBS Správy cez: RSS | Email | Mobile | Twitter | Instagram | Facebook | Vyhľadávanie

Home Najnovšie Domáce Zahraničné Foto Video Audio Press

  Kalendár správ
<<  august  >>
poutstštpisone
     12
3456789
10111213141516
17181920212223
24252627282930
31      

  Top témy
Všetky
Koronavírus

  Život Cirkvi
Program biskupov
Pozvánky na akcie
Programové tipy

  Sekretariát KBS
Konferencie KBS
Synoda o rodine
Pôstna polievka
Zamyslenia KBS
Financovanie Cirkvi

  Pápež František
Životopis
Generálne audiencie
Anjel Pána [audio]
Urbi et Orbi
Aktivity
Ranné homílie

V Košiciach bola medzinárodná konferencia Dobrovoľníctvo ako služba
P:3, 22. 11. 2018 08:40, DOMKošice 22. novembra (TK KBS/Rádio LUMEN) Dobrovoľníctvo ako služba. To bola téma medzinárodnej konferencie, ktorú pripravilo Ekumenické spoločenstvo cirkví v Košiciach. Cirkvi prezentovali, v akých oblastiach sú dobrovoľníci prínosom pre spoločnosť. Podujatie bolo súčasťou festivalu sakrálneho umenia.

Dobrovoľnícka práca sa spája s pomocou blížnym a cirkvi dobrovoľnícky pomáhajú v rôznych oblastiach. Často je to práca v skrytosti. "Každá cirkev vykonáva dobrovoľníctvo vo svojom zbore, v spoločenstvách alebo v konkrétne v cirkvi a o týchto mnohých aktivitách spoločnosť, či už v Košiciach alebo na okolí ani nevie. A preto sme chceli zosumarizovať tieto konkrétne aktivity a istým spôsobom ich prezentovať aj ako manuál ako jednotlivé cirkvi konkrétne službu v rámci dobrovoľníctva chápu," ovorí moderátor ekumenického spoločenstva Radoslav Lojan.


Dobrovoľníctvo sa často spája aj s misionárskym pôsobením a cirkvi vysielajú dobrovoľníkov aj do krajín tretieho sveta, kde plnia rozličné úlohy, najmä misijného a sociálneho charakteru. "Dobrovoľníci tam majú veľa poslaní. Nielenže poskytujú službu v kontexte pomáhajúcej profesie, tak ale aj učia ako učiť. Učia napríklad učiteľov ako učiť, učí mladých ľudí ako pracovať s komunitou, ako pracovať s rodinou, takže ich rola je často aj vzdelávacia. Ich rola je často predávanie know-how. Ich rola je často aj hľadanie sponzorov tu a následne ich materiálne veci odovzdávať v Afrike," pridáva sa Monika Nová z Husitskej teologickej fakulty v Prahe.


Aktívni sú aj dobrovoľníci v oblasti prolife hnutia. Na Ukrajine dokázali témy ochrany života spojiť cirkvi, ktoré vystupujú v týchto otázkach jednotne. „Táto téma ochrany života sa týka všetkých a tak sme pozývali aj ortodoxných, aj protestantov a tak teraz deväť-desať cirkví sa zapája k tomu a už potom máme aj iné akcie, proti tej gendernej politike, pretože už sa teraz aj v Ukrajine tak posúva," uviedla Viera Fediva z ekumenického spoločenstva v Mukačeve.


Rôzne podujatia festivalu sakrálneho umenia v Košiciach potrvajú až do dvadsiateho piateho novembra.

Zdroj: Rádio LUMEN, Martin Ďurčo / Snímka: Ilustračná( TK KBS, RL, mdu; ml ) 20181122011   |   Upozorniť na chybu v správe |[naspäť](c) TK KBS 2003 - 2020