[verzia pre mobil]
TK KBS

Dnes je piatok 30. 09. 2022   Meniny má Jarolím      Pošlite tip TK KBS [RSS][Email][Mobile][Twitter][Instagram][Facebook] Vyhľadávanie

Home Najnovšie Domáce Zahraničné Foto Video Audio Press

  Kalendár správ
<<  september  >>
poutstštpisone
   1234
567891011
12131415161718
19202122232425
2627282930  

  Život Cirkvi
Program biskupov
Pozvánky na akcie
Programové tipy
Podcast:
Google|Apple|Spotify

  Sekretariát KBS
Konferencie KBS
Synoda
Pôstna polievka
Zamyslenia KBS
Financovanie Cirkvi

  Pápež František
Životopis
Generálne audiencie
Anjel Pána [audio]
Urbi et Orbi
Aktivity
Ranné homílie

Slováci a Česi v krajinách Beneluxu oslávili Sedembolestnú v Banneux
P:3, 19. 09. 2018 08:25, ZAH

Belgicko 19. septembra (TK KBS) Sviatok Sedembolestnej Panny Márie, patrónky Slovenska, 15. septembra 2018 oslávili Slováci a Česi žijúci v Belgicku, Luxembursku a Holandsku spoločnou púťou do Banneux, kde sa pred 85-timi rokmi zjavila Panna Mária ako Matka chudobných. Posolstvo o modlitbe a pokání odovzdala Božia Matka pri zjavení Mariette Becovej a ukázala jej i zázračný prameň vody, ktorý prinesie úľavu chorým a trpiacim všetkých národov. Na túto výzvu Panny Márie reagovali mnohí a postavili na tomto posvätnom mieste svoje národné kaplnky.

Z iniciatívy dnes už zosnulého pán Antona Poláka, ktorý bol veľkým ctiteľom Panny Márie zdobí interiér kaplnky St. Francois jeho dar, drevený reliéf Sedembolestnej Božej Matky, ktorý  Slováci na tomto mieste považujú za svoje osobitné miesto modlitby. Panna Mária v Banneux otvorila svoju náruč pútnikom z Bruselu, Gentu, Luxemburgu a z miest južného Holandska, ktorí sa úderom poludnia začali spoločne modliť modlitbou posvätného ruženca. Púť za jednotlivé spoločenstvá viedli duchovní otcovia - Ľubomír Fabčin za spoločenstvo z Luxemburgu a Holandska a Ivan Ružička, ktorý prišiel spolu s pútnikmi z Belgicka. Duchovné spoločenstvo obohatil svojou prítomnosťou i páter Michal Martínek. SDB, vezeňský kaplán v Bělušicích a v Teplicích (CZ) a Peter Repa, farár v Handľovej, ktorý bol hlavným celebrantom a kazateľom na slávnostnej svätej omši. Sám si na svoje pôsobenie v Bruseli po 20 rokoch rád spomínal v úvode homílie, v ktorej prítomných zároveň povzbudil, aby sa inšpirovali od Matky chudobných v pozornosti voči blížnym cez konkrétne gestá lásky: Ako milovať? Priať blížnym dobro, konať dobro a byť trpezlivý a zhovievavý v ich nedostatkoch. Mária je povzbudením, učiteľkou lásky, od nej sa môžme učiť.

Priateľská atmosféra pokračovala v rozhovoroch veriacich pri agapé, ktoré spoločne pripravili pre všetkých prítomných.

Dedinka Banneux sa stala známou od roku 1933, kedy sa dievčaťu Mariette Becovej osemkrát zjavila Panna Mária a predstavila sa ako Panna chudobných. V súčasnosti toto posvätné miesto ročne navštívi až 800.000 pútnikov. Na tomto mieste je od septembra 2010 natrvalo umiestnený drevený reliéf Sedembolestnej Panny Márie, patrónky Slovenska. Nakoľko v ostatných rokoch v Belgicku a susednom Luxembursku pribúda Slovákov, ktorí pracujú najmä v európskych alebo národných inštitúciach, prítomnosť krásneho reliéfu Sedembolestnej je aktuálnym pozvaním na organizovanie pútí a stretnutí. Každoročne v čase osláv Sedembolestnej, našej Patrónky, sa Slováci budú schádzať v Banneux, aby pre svoj život v cudzine hľadali duchovnú posilu od nebeskej Matky. Drevený reliéf má rozmery 100 x 85 cm a je natrvalo umiestnený v kaplnke sv. Františka v Banneux. Jeho autorom je p. Štefan Dolobáč, rezbár a reštaurátor, rodák z Udavského. Motív reliéfu, v spolupráci s katolíckymi historikmi, navrhla p. Margita Behunová Tomková z Udavského. Financovanie a umiestnenie reliéfu Sedembolestnej zaistil dobrodinec p. Anton Polák z Roeselare, rodák z Vrbového (Zdroj: Slovenská katolícka misia v Bruseli).

TK KBS informovala Viera Tchurová( TK KBS, vtc; ml ) 20180919022   |   Upozorniť na chybu v správe |

[naspäť]

  Kontakty


Kонтакти для духовної допомоги та підтримки


  Top témy
Všetky

Pápež František v Kazachstane

Pápež František v Kanade

Vojna na Ukrajine

Synoda 2021-23