TK KBS

Dnes je piatok 14. 08. 2020   Meniny má Mojmír       Pošlite tip TK KBS Správy cez: RSS | Email | Mobile | Twitter | Instagram | Facebook | Vyhľadávanie

Home Najnovšie Domáce Zahraničné Foto Video Audio Press

  Kalendár správ
<<  august  >>
poutstštpisone
     12
3456789
10111213141516
17181920212223
24252627282930
31      

  Top témy
Všetky
Koronavírus

  Život Cirkvi
Program biskupov
Pozvánky na akcie
Programové tipy

  Sekretariát KBS
Konferencie KBS
Synoda o rodine
Pôstna polievka
Zamyslenia KBS
Financovanie Cirkvi

  Pápež František
Životopis
Generálne audiencie
Anjel Pána [audio]
Urbi et Orbi
Aktivity
Ranné homílie

Najväčšia púť košickej arcidiecézy k Škapuliarskej Panne Márii v Gaboltove
P:3, 27. 07. 2018 15:52, DOMGaboltov 27. júla (TK KBS) V dňoch 21.7 a 22.7.2018 sa v košickej arcidiecéze konala púť k Škapuliarskej Panne Márii v Gaboltove, v okrese Bardejov. Na sviatok Panny Márie Karmelskej sa na „gaboltovskej" hore ráno zišlo množstvo pútnikov z blízkeho aj ďalekého okolia. Program celej púte začal úvodnou svätou omšou, ktorú celebroval správca farnosti Košice – Podhradová Vdp, Marek Ondrej, prokurátor a advokát Apoštolského Tribunálu Rímskej Roty.

Poobede nasledovala Cesta Svetla v pútnickom areáli, ktorá je pokračovaním krížovej cesty. Večernú svätú omšu slávil P. Michal Zamkovský, CSsR, misionár milosrdenstva. Homília sa niesla v duchu milosrdenstva Ježiša Krista a lásky nebeskej Matky Panny Márie, ktorá za ľudí oroduje u svojho Syna.

Púť pokračovala cez víkend, keď do Gaboltova prišli pútnici nielen z okolia, ale aj z celého Slovenska. V sobotu odštartoval program modlitbou Korunky Božieho Milosrdenstva o 15.00 hodine. Nasledovali Hodinky o Nepoškvrnenom počatí Panny Márie, radostný ruženec, stála tichá adorácia v kostole Krista Kráľa, vešpery. Počas celej púte jednotliví pútnici využili sviatosť zmierenia, ktorá bola vysluhovaná diecéznymi aj rehoľnými kňazmi.

Úvodnú svätú omšu celebroval pomocný košický biskup Mons. Marek Forgáč. V homílii poukázal na Máriino srdce, ktoré je nielen všímavé a obetavé, ale aj radostné. A to poprial aj všetkým pútnikom: aby si všímali nie seba, ale hlavne druhých a mali sme srdce radostné.

Po každej svätej omši bolo prijatie do Bratstva Škapuliarskej Panny Márie, posvätenie škapuliarov a ich obliečka. Nasledovalo biblické hudobno – poetické pásmo „Horiací krík". O deviatej hodine večer mali svätú omšu novokňazi, ktorí prijali pred mesiacom sviatosť kňazstva z rúk arcibiskupa metropolitu Mons. Bernarda Bobera. Na záver svätej omši novokňazi prítomným veriacim dali novokňazské požehnanie. Po svätej omši čakal na pútnikov zaujímavý program, obohatený o rozhovory s novokňazmi, ktorí prezradili, aký bol ich zrod povolania a aké vzory svätých nasledovali v ich osobnom živote.

Hodinu pre pol nocou bola Adorácia s myšlienkami o živote Božej služobnice Anny Kolesárovej. Spievala skupina Slnovrat. Polnočnú svätú omšu viedol Fr. Rafael Marek Tresa a doprevádzal zbor sv. Gorazda, Humené – Sokolej. Pre tých, ktorí ostali až do rána, nasledoval Ruženec Svetla, Krížová cesta, Bolestný Ruženec a ráno 5:15 hod. všetkých zobudila Akadémia „Budíček". O 8:00 hodine slúžil sv. omšu gaboltovský farár P. Martin.

Veriaci sa pomodlili slávnostný ruženec formou večeradla. Vyvrcholením púte bola nedeľná slávnostná svätá omša o 10:30 hod., ktorú celebroval bratislavský pomocný biskup Mons. Jozef Haľko. V homílii hovoril, že o „kríze autority, kríze identity a kríze priority" V tom nám môže pomôcť škola dôvery, tak ako Mária dôverovala Bohu.

Záver celej púte košický arcibiskup – metropolita Mons. Bernard Bober poďakoval pomocným biskupom, kňazom, všetkým pútnikom a zvlášť domácim organizátorom, ktorí túto púť pripravujú už mnoho rokov. Poukázal aj na horlivý príklad Anny Kolesárovej, ktorá vo svojom mladom veku preukázala vernosť Bohu a čistotu svojho srdca. Nebolo to produktom jej úsilia či snahy, ale bolo to Božie dielo, na ktoré sú kresťania pozvaní k spolupráci. Na záver arcibiskup - metropolita Bernard Bober pozval všetkých pútnikov na blahorečenie Anny Kolesárovej, ktoré sa uskutoční 1. septembra na štadióne TJ Lokomotíva Košice.

Najbližišie púte v Gaboltove: Púť Rómov bude 5.8. a púť mužov 19.8. Podrobný program je na farskej stránke: www.gaboltov.rimkat.sk


TK KBS informovala Jarmila Mančáková( TK KBS, jm; mk ) 20180727018   |   Upozorniť na chybu v správe |[naspäť](c) TK KBS 2003 - 2020