TK KBS

Dnes je streda 22. 05. 2019   Meniny má Júlia, Juliana       Pošlite tip TK KBS Správy cez: RSS | Email | Mobile | Twitter | Instagram | Facebook | Vyhľadávanie

Home Najnovšie Domáce Zahraničné Foto Video Audio Press

  Kalendár správ
<<  máj  >>
poutstštpisone
  12345
6789101112
13141516171819
20212223242526
2728293031  

  Top témy
Všetky
Pápež v Bulharsku a Severnom Macedónsku

  Život Cirkvi
Program biskupov
Pozvánky na akcie
Programové tipy

  Sekretariát KBS
Konferencie KBS
Synoda o rodine
Pôstna polievka
Zamyslenia KBS
Notitiae GS KBS

  Pápež František
Životopis
Generálne audiencie
Anjel Pána [audio]
Urbi et Orbi
Aktivity
Ranné homílie

Anjel Pána so Svätým Otcom Františkom v Nedeľu Najsvätejšej Trojice
P:3, 28. 05. 2018 09:25, ZAHVatikán 28. mája (RV) V Nedeľu Najsvätejšej Trojice (27. mája 2018) prišlo na Námestie sv. Petra na modlitbu so Svätým Otcom asi 25 tisíc veriacich. Svoj príhovor zameral na Božie trojičné tajomstvo lásky, ktorú prejavuje človeku ako Otec, Syn a Duch Svätý. Prinášame plné znenie príhovoru pápeža Františka pred modlitbou Anjel Pána.

-

Drahí bratia a sestry, dobrý deň!

Dnešná nedeľa po Zoslaní Ducha Svätého je slávnosťou Najsvätejšej Trojice. Je to slávnosť, ktorou kontemplujeme a vzdávame chválu tajomstvu Boha Ježiša Krista, ako toho, ktorý je jeden v spoločenstve troch osôb: Otec, Syn a Duch Svätý. Tak s úžasom stále nanovo oslavujeme Boha-Lásku, ktorý nám zadarmo dáva svoj život a žiada nás, aby sme ho ďalej šírili vo svete.

Dnešné biblické čítania nám dávajú pochopiť, že Boh nám nechce ani tak zjaviť to, že je, ako skôr to, že je „Boh s nami“, blízko nás, ktorý nás miluje, kráča s nami, zaujíma sa o náš osobný príbeh a každého sa starostlivo ujíma, počnúc tými najmenšími a najnúdznejšími. On je „Bohom hore na nebi“, ale aj „dolu na zemi“ (porov. Dt 4,39). To znamená, že my neveríme v nejakú vzdialenú entitu, nie! V nejakú o nič nedbajúcu entitu, nie! Práve naopak, veríme v Lásku, ktorá stvorila svet a dala zrod ľudu; stala sa telom, zomrela a vstala z mŕtvych pre nás, a ako Duch Svätý všetko premieňa a privádza k plnosti.

Sv. Pavol (porov. Rim 8,14-17), ktorý na vlastnej koži zakúsil túto premenu uskutočnenú Bohom-Láskou, nám hovorí, že On túži, aby sme ho volali Otec, alebo skôr „Ocko“ - Boh je naším Ockom - v totálnej dôvere dieťaťa, ktoré sa odovzdáva do objatia toho, kto mu daroval život. Duch Svätý – pripomína ďalej apoštol – nás svojím pôsobením uisťuje, že Ježiš Kristus sa nezužuje na nejakú postavu minulosti, ale cítime ho nablízku ako nášho súčasníka, a zažívame radosť z toho, že sme milované Božie deti.

Nakoniec, v Evanjeliu zmŕtvychvstalý Pán sľubuje, že zostane s nami navždy. A práve vďaka tejto jeho prítomnosti a sile jeho Ducha môžeme spokojne plniť úlohu, ktorú nám zveruje. Čo je touto úlohou? Ohlasovať a dosvedčovať všetkým jeho Evanjelium a takto rozširovať spoločenstvo s ním a lásku, ktorá z tohto pramení. Boh, ktorý kráča s nami, nás napĺňa radosťou a táto radosť je akoby prvým jazykom kresťana.

A tak slávnosť Najsvätejšej Trojice nám dáva kontemplovať tajomstvo Boha, ktorý neustále tvorí, vykupuje a posväcuje, vždy s láskou a pre lásku, a každému stvoreniu, ktoré ho prijme dáva odzkadľovať lúč jeho krásy, dobroty a pravdy. Od samého začiatku sa totiž rozhodol kráčať s ľudstvom a formuje ľud, aby bol požehnaním pre všetky národy a pre každú osobu, nikoho nevylučujúc.

Kresťan nie je izolovanou osobou, je súčasťou ľudu: tohto ľudu, ktorý utvára Boh. Nedá sa byť kresťanom bez takejto príslušnosti a spoločenstva. Sme ľud: ľud Boží.

Kiež nám Panna Mária pomáha plniť s radosťou poslanie dosvedčovať svetu, smädnému po láske, že zmyslom života je práve tá nekonečná láska, konkrétna láska Otca, Syna a Ducha Svätého.

Preložila: Slovenská redakcia VR

-


Pri nedeľnej modlitbe Anjel Pána na Námestí sv. Petra pápež František pripomenul osobnosť novej blahoslavenej, talianskej rehoľnej sestry Leonelly, ktorá ako misionárka položila svoj život pred 12 rokmi v Somálsku. Ako zdravotníčka a formátorka zdravotníckeho personálu pôsobila 36 rokov v Keni. Rehoľná sestra Leonella Sgorbatiová zomrela vo veku 65 rokov ako mučeníčka, zasiahnutá guľkami islamistických extrémistov, ktorým prv než skonala vyjadrila svoje odpustenie.

Svätý Otec František pripomenul životný odkaz novej blahoslavenej týmito slovami:

„Včera (v sobotu - pozn. TK KBS) bola v Piacenze vyhlásená za blahoslavenú Leonella Sgorbatiová, Misijná sestra Panny Márie Útechy, zavraždená z nenávisti k viere v somálskom Mogadiši v roku 2006. Jej život, ktorý zasvätila Evanjeliu a službe chudobným, ako aj jej mučeníctvo, predstavujú zálohu nádeje pre Afriku a pre celý svet. Modlime sa spolu za Afriku, aby tam zavládol pokoj. Zdravas, Mária, [...] Panna Mária, patrónka Afriky, oroduj za nás.“

Slávnosti blahorečenia Leonelly Sgorbatiovej v severotalianskej Piacenze,  neďaleko jej rodiska, predsedal v sobotu 26. mája kardinál Angelo Amato, prefekt Kongregácie pre kauzy svätých za prítomnosti arcibiskupa Nairobi kardinála Johna Njueho a ďalších dvoch kenských biskupov, ako aj nuncia v Etiópii, Džibuti a apoštolského delegáta v Somálsku. Prítomní boli aj biskupi ďalších talianskych diecéz.( TK KBS, RV mk, jb; ml ) 20180528030   |   Upozorniť na chybu v správe | Prečítaná 504 x

[naspäť]

TV Lux [audio] | Rádio Lumen | FF Rádio | Rádio Mária | Rádio Vatikán | SSV | Katolícke noviny | Výveska | Do kostola

Mobilná verzia webu


(c) TK KBS 2003 - 2019