TK KBS

Dnes je streda 23. 01. 2019   Meniny má Miloš       Pošlite tip TK KBS Správy cez: RSS | Email | Mobile | Twitter | Instagram | Facebook | Vyhľadávanie

Home Najnovšie Domáce Zahraničné Foto Video Audio Press

  Kalendár správ
<<  január  >>
poutstštpisone
 123456
78910111213
14151617181920
21222324252627
28293031   

  Top témy
Všetky
SDM Panama
Pápež v SAE

  Život Cirkvi
Program biskupov
Pozvánky na akcie
Programové tipy

  Sekretariát KBS
Konferencie KBS
Synoda o rodine
Pôstna polievka
Zamyslenia KBS
Notitiae GS KBS

  Pápež František
Životopis
Generálne audiencie
Anjel Pána [audio]
Urbi et Orbi
Aktivity
Ranné homílie

Vyšší rehoľní predstavení sa zišli na spoločnom zasadnutí v Bratislave
P:3, 17. 05. 2018 07:28, DOMBratislava 17. mája (TK KBS) V dňoch 15. – 16. mája 2018 sa v priestoroch Centra Salvator v Bratislave konalo spoločné jarné plenárne zasadnutie Konferencie vyšších predstavených ženských rehôľ na Slovensku (KVPŽR) a Konferencie vyšších rehoľných predstavených na Slovensku (KVRP). O výsledkoch plenárneho zasadnutia informovala sr. Marta Chraščová zo sekretariát KVPŽR a KVRP na Slovensku.

Bratislava, reholnici

Na spoločné zasadnutie vyšších predstavených ženských a mužských rehoľných spoločenstiev prišlo viac ako 50 účastníkov v pozícii generálnych a provinciálnych predstavených reholí pôsobiacich na Slovensku, ako aj predstavení autonómnych kláštorov, mníšskych rádov, opátstiev a zodpovední za ostatné komunity pôsobiace na Slovensku.

Zasvätení počas tohto stretnutia pokračovali v začatej práci z jesenného plenárneho zasadnutia, na ktorom prijali rozhodnutie vytvoriť spoločnú Konferenciu vyšších rehoľných predstavených na Slovenku. Oboznámili sa s doteraz realizovanými krokmi v rámci tohto procesu a následne pripravovali interné dokumenty potrebné pre rozbeh novej Konferencie ako aj pre voľby vedenia zjednotenej Konferencie.

Bratislava, reholnici

Ako viackrát zaznelo, zasvätení na Slovensku sú v očakávaní schvaľovacieho dekrétu z  Kongregácie pre inštitúty zasväteného života a spoločnosti apoštolského života vo Vatikáne, ktorá by mala potvrdiť schválenie nového subjektu.

Zasvätených prišiel povzbudiť aj Mons. Milan Chautur, CSsR, predseda Rady KBS pre inštitúty zasväteného života a spoločnosti apoštolského života. Vo svojom príhovore, ako aj počas svätej omše, ktorú slávil na záver spoločného zasadnutia, vyzdvihol myšlienku jednoty, ktorej sila rezonuje v duchovnej oblasti, ak je chápaná v snahe prijať odlišnosti a slúžiť Cirkvi vytvorením harmónie spolupráce rôznorodých chariziem rehoľných inštitútov prítomných na Slovensku.

Bratislava, reholnici

Budúca zjednotená konferencia bude môcť tak jednotne zastupovať v Cirkvi a v spoločnosti záujmy 45 ženských a 29 mužských rehoľných inštitútov a spoločností apoštolského života, ktoré v súčasnosti pôsobia na území Slovenska.

Cieľom tejto štrukturálnej zmeny je predovšetkým posilnenie svedectva jednoty zasvätených, ktorá ako veríme, môže napomôcť k posilneniu identity zasväteného života v dnešnej dobe ako aj  k hlbšiemu poznaniu a podpore snáh zasvätených smerujúcich k ich prvotnému cieľu a to oslave Boha a nasadeniu sa v službe pre dobro blížnych v spoločnom poslaní v Cirkvi podľa svojich špecifických chariziem.

V ďalšej časti pracovného programu sa zhromaždenie zaoberalo aktuálnymi témami z pastoračnej, formačnej, mediálnej a ekonomicko-právnej oblasti. Prítomným boli dané do pozornosti na štúdium a uvedenie do praxe nové dokumenty Kongregácie pre inštitúty zasväteného života a spoločnosti apoštolského života: Smernica „Nové víno do nových nádob – Zasvätený život po Druhom vatikánskom koncile a dosiaľ otvorené výzvy“ (január 2017); Smernica „Ekonómia v službe charizmy a poslania“ (január 2018), ktorej preklad a vydanie v slovenčine sa aktuálne pripravuje a Dokument o kontemplatívnom živote s názvom „Cor Orans“ (Modliace sa srdce / máj 2018). Ide o inštrukciu, ktorá je pokračovaním Apoštolskej konštitúcie Vultum Dei Quaerere (Hľadanie Božej tváre) pápeža Františka o ženskom kontemplatívnom života (október 2016).

Zhromaždenie bolo tiež oboznámené s personálnymi zmenami, ktoré nastali v niektorých inštitútoch od posledného zasadnutia konferencií:

- Nová priorka Kláštora Najsvätejšej Bohorodičky Rádu sv. Benedikta v Horných Orešanoch – sr. Rafaela Kubalová, OSB od 1. marca 2018;
- Nový regionálny predstavený Kongregácie misionárov Najsvätejšieho Srdca Ježišovho v Nitre – Lukov Dvor – P. Martin Pavúk, MSC od 28. 12. 2017;
- Nový štatutár Bratov domu Panny Márie Jeruzalemskej (Nemeckého rádu) v Topoľčanoch – P. Miloš Zárecký, OT od 20.4.2018;
- Nový provinciál Rádu menších bratov kapucínov v Bratislave – P. Norbert Pšenčík, OFMcap. od 25. 4. 2018.

TK KBS infomrovala sr. Marta Chraščová, CSSsS( TK KBS, mchr; ml ) 20180517025   |   Upozorniť na chybu v správe | Prečítaná 646 x

[naspäť]

TV Lux | Rádio Lumen | FF Rádio | Rádio Mária | Rádio Vatikán | SSV | Katolícke noviny | Výveska | Do kostola

Mobilná verzia webu


(c) TK KBS 2003 - 2019